Za prvih deset mjeseci ove godine Bosnu i Hercegovinu je posjetilo 1.246.833 turista što je više za 54,7 posto u poređenju s istim periodom prošle godine. U oktobru, kao i septembru primjetan je mjesečni pad dolaska turista. Tako je BiH u oktobru posjetilo 143.566 turista što je za 9,3 posto manje u odnosu na septembar, saopćila je Agencija za statitstiku BiH.
U periodu januar-oktobar, turisti su ostvarili 2.789.080 noćenja što je više za 43,9 posto u poređenju s istim periodom 2021. Broj noćenja domaćih turista viši je za 14 posto, dok je broj noćenja stranih turista viši za 70,6 posto u odnosu na isto razdoblje 2021.godine.
U ukupno ostvarenom broju noćenja učešće domaćih turista je 37,3 posto, dok je 62,7 posto učešće stranih turista. Najviše noćenja su ostvarili turisti iz regiona iz Srbije- 14,5 posto, Hrvatske- 12,8 -posto i Slovenije -5,8 posto. Također, značajan udio imaju i turisti iz Njemačke -5,4 posto, Ujedinjenih Arapskih Emirata -5,1 posto, Turske -4,9 posto i Saudijske Arabije -4,5 posto.
Što se tiče dužine boravka stranih turista u našoj zemlji, na prvom mjestu je: Kuvajt sa prosječnim zadržavanjem od 3,8 noći, Irska sa 3,4 noći, Francuska sa 3,1 noći i Ujedinjeni Arapski Emirati sa tri noći.
Prema vrsti smještajnog objekta najveći broj noćenja ostvaren je u okviru djelatnosti Hoteli i sličan smještaj -93,6 posto.
Pročitaj više: Region u sezoni posjetilo 20 miliona turista, prihodi porasli za 91 posto
Konjalić: U BiH je u fokusu ljetni turizam, ali i zimski se razvija
Prema riječima Aide Terzić, vlasnice turističke agencije Relax Tours i Hotela Pino, struktura gostiju se izmijenila u odnosu na pretpandemijski period, kada su česti gosti bili iz dalekih zemalja – Indonezije i Malezije, koji su bili ključni kupci i turisti, dok danas prednjače gosti iz regije.
''BiH mora ulagati u infrastrukturu i sadržaje kako bi duže zadržavala turiste, a ne bila samo tranzitna zemlja'', zaključuje Terzić.
Prema analizi analitičkog tima Bloomberg Adrije, BiH u sezoni juni-septembar nije uspjela dostići brojke iz 2019. Tako je broj turista manji za 10,9 posto u poređenju s predpandemijskom 2019. Također, unatoč inflatornim pritiscima, prihodi od stranih turista su manji u odnosu na 2019. U periodu juni-septembar ove godine prihodi od stranih turista su iznosili 405 miliona eura, a u 2019. 442 miliona eura.
Pročitaj više: Bh. planine spremno dočekuju turiste u novoj sezoni
Za sljedeću godinu tim analitičara Bloomberg Adrije predviđa usporavanje kako u broju dolazaka tako i u ostvarenim prihodima, uglavnom zbog usporavanja ekonomija glavnih emitivnih tržišta.
"Visoka inflacija uticat će na potrošnju stranih turista, čak iako će rast potrošačkih cijena usporiti, što će rezultirati lošijim finansijskim rezultatima u sektoru turizma. Na potrošnju će dodatno uticati depresivno raspoloženje potrošača, što je značajna promjena u odnosu na ovogodišnji sentiment potrošača, zbog neizvjesnosti o trajanju inflatornih pritisaka, te će općenito smanjenje realnog dohotka promijeniti potrošačke navike domaćinstava", kažu analitičari.