Izgradnja objekata za smještaj radnika koji bi trebalo da grade hidroelektranu (HE) Buk Bijela na Drini kod Foče, kao i upravne zgrade i prateće infrastrukture, privodi se kraju dok se čeka odluka Komisije za koncesije BiH.
HE Buk Bijela zajednički je projekat elektroprivreda Republike Srpske (ERS) i Srbije (EPS), vrijednosti oko 250 miliona evra. Međutim, ovaj projekat pred Ustavnim sudom BiH osporila su 24 člana Predstavničkog doma Parlamenta BiH. Sud je u julu 2021. godine utvrdio da spor između BiH i RS u vezi s dodjelom koncesije za HE Buk Bijela treba da riješi Komisija za koncesije BiH, ali odluke po tom pitanju do danas nema.
Nesprovođenje odluke suda prijavljeno je i Tužilaštvu BiH, a situaciju dodatno komplikuje i to što je članovima Komisije istekao mandat.
Pripremni radovi pri kraju
Pripremni radovi za izgradnju pomenute HE na lijevoj obali Drine počeli su prošle godine i trebalo bi da budu završeni u junu iduće godine.
Uz objekte sa sobama i apartmanima, gradilišno naselje za više od 400 radnika, koji će tu biti smješteni za vrijeme izgradnje HE Buk Bijela, imaće i veliki restoran, ambulantu, vešeraj i sportska igrališta, prenosi Srna.
Upravna zgrada i zgrada za izvođača i nadzor grade se uzvodno od ove lokacije u neposrednoj blizini buduće brane. Osim objekata, grade se i pristupni putevi, kao i vodovodni sistem za radničko naselje.
Izvođač radova je preduzeće Sloga iz Kragujevca, a od ukupno 80 radnika, koliko ih je angažovano u pripremnoj fazi, pedesetak ih je iz Foče, raznih profila.
Fočak Radmilo Miletić, poslovođa na gradilištu, kaže da su tu od prvog dana, od maja prošle godine. "Završna je faza, rade se fasade, kanalizacija, voda, vanjsko uređenje. Ostalo je nešto sitno unutrašnjeg uređenja, privodi se kraju", izjavio je Miletić novinarima.
Milan Baštinac, predsjednik Upravnog odbora Hidroenergetskog sistema (HES) Gornja Drina, u koji pored HE Buk Bijela spadaju još dvije hidroelektrane, kaže da su pripremni radovi kompleksni.
Grade se novi vodovodni sistem i kilometri pristupnih puteva do gradilišnog naselja i od naselja do ulaska u korito Drine. Sva infrastruktura, osim za HE Buk Bijela, služiće i za izgradnju još dvije hidroelektrane HE Foča i HE Paunci.
"Nakon izgradnje svih ovih elektrana, namjera nam je da kompletno naselje prepustimo na upravljanje lokalnoj zajednici koja odlučuje o sadržajima koje će davati lokalnom stanovništvu kroz ovu infrastrukturu", kaže Baštinac.
Tender do kraja godine
Baštinac navodi da HES Gornja Drina planira do kraja godine da pošalje pozivni tender respektabilnim firmama koje će da se takmiče za sistem "ključ u ruke" izgradnje HE Buk Bijela.
"Računamo da će sami pregovori s potencijalnim izvođačem radova na samoj elektrani trajati od devet mjeseci do godinu dana, a nakon toga postoji mogućnost da se relativno brzo organizuje samo gradilište i počnu radovi na terenu", naveo je Baštinac, prenijela je Srna.
Vlada Srbije dala je garanciju za finansiranje. "Tako da se nadamo da ćemo i u okviru izbora izvođača da dobijemo i povoljno finansiranje, s obzirom na to da je garancija Vlade Srbije respektabilna i sigurno će da obezbijedi povoljnije uslove nego što bi bilo da finansiranje tražimo mi sami na tržištu", rekao je Baštinac.
Vrijednost gradnje HE Buk Bijela procijenjena je na oko 250 miliona evra, koliko će koštati i gradnja preostale dvije elektrane. Projekat će biti finansiran u omjeru 51 odsto Elektroprivreda Srbije, a 49 odsto Elektroprivreda Republike Srpske, koliki je i udio suvlasništva u zajedničkoj firmi HES Gornja Drina.
Nakon izbora i uvođenja izvođača radova, rok za izgradnju HE Buk Bijela je četiri godine.
Podsjećamo, iz Republike Srpske tvrde da nadležnost za gradnju HE Buk Bijela ima RS, dok u drugom entitetu FBiH smatraju da je za donošenje odluke o gradnji nadležan državni nivo BiH.
"Da je HE Buk Bijela na mreži, za tri godine bi se isplatila, godišnje bi zaradila 150 miliona evra. Dobiće BiH tužbu tešku nekoliko milijardi maraka, ako su spremni na to, zbog zaustavljanja Buk Bijele. Zakon je na našoj strani, na bilo kojem sudu ćemo dobiti. Ustavni sud BiH će to platiti, sada prebacuju sve na Komisiju za koncesije, koja nema nadležnosti jer Drina u Foči nije državna granica", naglasio je Višković ranije.