Predsjednica Evropske centralne banke (ECB) Christine Lagarde rekla je da inflatorna očekivanja treba da ostanu usidrena i da javnost mora znati da će porast cijena biti vraćen na cilj.
"S obzirom na veliku neizvjesnost, mi centralni bankari moramo sprovesti monetarnu politiku koja učvršćuje očekivanja kako bi ta očekivanja ostala prikovana za cilj", rekla je ona u Bangkoku u petak.
"Moramo signalizirati javnosti, posmatračima i komentatorima da će se inflacija u svim scenarijima pravovremeno vratiti na srednjoročne ciljeve. Ovo je najbolje što možemo uraditi u trenutnom okruženju", rekla je Lagarde na konferenciji koju su organizovale Banka Tajlanda i Banka za međunarodna poravnanja.
Svi očekuju završni sastanak ECB-a u godini 14. i 15. decembra, kada će zvaničnici odlučiti da li da izvrše treće uzastopno povećanje kamatne stope od 75 baznih poena ili da ublaže tempo na pola poena. Čitanje inflacije prošlog mjeseca dalo je osnov za manje povećanje, usporavajući prvi put u godinu i po dana.
Ranije ove nedjelje Lagarde je rekla da bi bila iznenađena da je rast cijena dostigao vrhunac. U međuvremenu, neke od njenih kolega koje se zalažu za više stope iz ECB-a upozorili su na prerano okončanje kampanje da se inflacija vrati pod kontrolu.
Lagarde je u petak u Bangkoku upozorila da će izgledi ostati neizvjesni još neko vrijeme. "Prolazimo kroz veoma izazovno vrijeme u kojem se tlo pomjera pod našim nogama", rekla je ona.
Lagarde je rekla da snaga dolara ima manji utjecaj na eurozonu nego na ekonomije u usponu.
Pažljivo prema valutama
"Konvencionalna mudrost će vam reći da mi ne ciljamo nikakav devizni kurs", rekla je ona. "Očigledno je da pratimo i veoma smo pažljivi na varijacije deviznih kurseva, a posebno pažljivo pratimo apresijaciju dolara."
Lagarde je rekla da fiskalna politika, koja je privremena, ciljana i prilagođena, može igrati važnu ulogu u zaštiti Evrope od energetske krize.
"Te tri stvari mogu pomoći u ublažavanju energetskih šokova i ograničavanju inflacionih očekivanja", rekla je ona. "Fiskalne politike koje stvaraju višak tražnje u ekonomijama ograničenim ponudama mogle bi natjerati monetarnu politiku da se pooštri više nego što je inače potrebno, a nažalost, barem u ovom trenutku, neke od fiskalnih mjera koje analiziramo od mnogih vlada eurozone ukazuju na drugi scenarij, a ne na prvi."
(Ažurirano dodatnim komentarima Lagarde.)
-U pisanju pomogli Andrew Langley i Michael Heath