Nacrt zakona o minimalnoj plati u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) prihvaćen je danas na vanrednoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta FBiH i upućen u tromjesečnu javnu raspravu.
Zakon je predložilo 11 zastupničkih klubova u pomenutom Domu, navodeći da je analiza socijalne situacije pokazala da u Federaciji BiH institut minimalne, odnosno najniže plate trenutno nije zakonski uređen kao socijalni zaštitni instrument.
U Nacrtu zakona je predloženo da osnovica za utvrđivanje minimalne plate bude prosječna bruto plata u Federaciji BiH iz decembra 2020. godine od 1.532 KM bruto, odnosno 993 KM neto iznosa. Takođe je predloženo da minimalna bruto plata za 2023. godinu bude najmanje 90 posto, a za 2024. najmanje 100 posto od ove osnovice, prenosi Fena.
Počevši od 2025. godine, iznos minimalne plate bi utvrđivala Vlada Federacije BiH posebnom uredbom, u skladu s ovim zakonom, do kraja januara za tekuću godinu, predložili su takođe u Nacrtu zakona zastupnički klubovi.
Vanredna sjednica je završena odmah po prihvatanju ovog akta budući da je bio jedina tačka dnevnog reda.
Pročitajte više: Plate u BiH su posebna priča, ali je učinak inflcije isti
Podsjećamo, minimalna plata je tema o kojoj se u Federaciji BiH već dugo raspravlja, a radnike najviše zanima kolika će ova plata biti, naročito zbog kontinuiranog rasta cijena životnih potreba. Visina plate bi trebala biti između 700 i 1.000 KM, odnosno 350 i 500 eura.
Vlada FBiH dala je negativno mišljenje na Nacrt zakona, ocijenivši da bi se troškovi poslodavaca znatno povećali i doveli do masovnog otpuštanja, kao i pada izvozne konkurentnosti Federacije.