Posljednji podaci Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine pokazuju da je uvoz plina u BiH znatno manji u poređenju s istim periodom prošle godine. Tako je u BiH u julu ove godine, u poređenju s prošlom godinom, uvezeno znatno manje plina. U sedmom mjesecu ove godine uvoz plina je iznosio 6,8 miliona Sm3, dok je u istom mjesecu prošle godine uvezeno 10,5 miliona Sm3.
Krajem augusta Energoinvest d.d. Sarajevo i Gas-Res d.o.o. Banja Luka - dvije kompanije uvoznice plina iz Rusije su kazale da se ne očekuje obustava isporuke plina. Iz Energoinvesta su početkom jula izvijestili kako su produžili ugovor za isporuku prirodnog plina s ruskim dobavljačem Gazpromom sve do 1. januara sljedeće godine. Podsjećamo, nove cijene plina za FBiH bit će poznate početkom narednog mjeseca. Trenutne cijene vrijede do kraja trećeg tromjesečja, odnosno do 30. septembra.
Ibrahim Obhođaš, član Nadzornog odbora KJKP Sarajevogas, kazao je da plina ima i da će ga biti te da je i dalje najjeftiniji ekološki energent na tržištu i da su naši građani sigurni.
"Poučeni iskustvom od prošle zime, kada su naši građani bili u neizvjesnosti da li će ostati bez grijanja u periodima kada je vanjska temperatura zraka bila izuzetno niska, KJKP Sarajevogas d.o.o Sarajevo je krenuo u pripreme i dogovore s partnerima u gasnom sektoru BiH, kao i s nadležnim ministarstvom Vlade KS, tako da smo u Sarajevogasu proveli ljeto intenzivno radeći da ovu sezonu dočekamo što spremnije", istakao je Obhođaš za Fenu.
Navodi da je u saradnji s Vladom KS dogovorena mogućnost nabavke dodatnih količina plina na tržištu u slučaju potrebe, ali i povoljnih cijena, s obzirom na to da su nabavljene i značajne količine alternativnih goriva za potrebe grijanja u Kantonu Sarajevo. Također, provjerene su i moguće opcije za skladištenje prirodnog plina u Mađarskoj, ali i Turskoj, s obzirom na to da su skladišni kapaciteti u zemljama okruženja popunjeni. Dugoročno rješenje je izgradnja skladišta, ali takav projekat zahtijeva vrijeme i značajna sredstva.
S druge strane, proizvodnja električne energije je na istom nivou kao i prošle godine. Bruto proizvodnja električne energije u Bosni i Hercegovini u julu 2022. godine iznosila je 1.226 GWh.
U ukupnoj bruto proizvodnji struje hidroelektrane su učestvovale sa 25,9 posto uz 318 GWh, termoelektrane koje su proizvele 865 GWH sa 70,6 posto, a solarne i vjetroelektrane su proizvele 43 GWh te tako u ukupnoj proizvodnji učestvuju sa 3,5 posto. Ipak, u poređenju s julom prošle godine, kada je proizvodnja iz solarnih i vjetroelektrana iznosila 29 GWh, zabilježen je rast.
U julu je u BiH uvezeno 392 GWh električne energije, a izvezeno 587 GWh. Za finalnu potrošnju je bilo raspoloživo 940 GWh.
Proizvodnja mrkog uglja iznosila je 663.000 tona, od čega je izvezeno 58.000 tona, a za finalnu potrošnju bilo je raspoloživo 549.000 tona.