Cijene električne energije u Evropi ponovo su pale ispod nule jer proizvodnja iz solarnih farmi preplavljuje mrežu.
To je sve češći fenomen dok se Evropa utrkuje u izgradnji jeftinijih solarnih farmi kako bi smanjila potražnju za fosilnim gorivima. Unutardnevne cijene u Njemačkoj, najvećem tržištu električne energije u regiji, postale su negativne od 13 do 15 sati u utorak, prema podacima Epex Spot SE.
Proizvodnja električne energije može biti nefleksibilna, posebno sa subvencijama za poticanje više proizvođača obnovljivih izvora energije. Ponekad može biti jeftinije za postrojenje platiti potrošačima da potroše više električne energije nego što bi bilo da se zatvori na sat ili dva. A neki obnovljivi izvori energije - poput krovne solarne energije u Nizozemskoj - plaćaju se bez obzira na tržišnu cijenu. Ti faktori pomažu gurnuti cijene ispod nule.
Najnoviji pad uslijedio je nakon rekordno niskih nivoa dosegnutih tokom vikenda. Dok subotom i nedjeljom postoji veća vjerovatnost da će cijene električne energije biti negativne jer je potražnja manja, to je neuobičajeno usred radne sedmice.
Bez značajnog pomaka u potražnji, negativne cijene samo će postati učestalije. Evropa bi trebala instalirati čak 60 gigavata novih ploča 2023., što je za trećinu više od prošlogodišnjeg rekorda, prema istraživanju HSBC Holdings Plc. To bi moglo stvoriti priliku za potrošače da koriste više energije usred dana za punjenje automobila i poslovanje u najjeftinije i najzelenije vrijeme.