Često kažemo da narodi Adria regije dišu za sport. Iako male površinom i brojem stanovnika, zemlje Adria regije iznimno su velike po sportskim uspjesima i postignućima. Sport nije samo poveznica i popularna aktivnost u slobodno vrijeme, on je i jedan od glavnih promotora naših zemalja u inozemstvu, stvara iznimnu dodanu vrijednost gospodarstvu i ima veliki nacionalni značaj.
Kakav utjecaj sport i srodne aktivnosti imaju na regionalna gospodarstva? Kako ulaganja u sportsku infrastrukturu, razvoj sportskog turizma i organizaciju sportskih događanja mogu pozitivno utjecati na regionalna gospodarstva? Pobliže smo pogledali slovensko gospodarstvo.
Konkretne učinke sporta na BDP istraživala je projektna skupina Fakulteta za turizam i šport i ljubljanskog Ekonomskog fakulteta. Skupina je otkrila da je multiplikator prihoda za cjelokupnu sportsku aktivnost 1,77. To znači da 100 eura dodatne potražnje za sportom dugoročno znači 177 eura za cjelokupno domaće gospodarstvo. U Sloveniji je taj koeficijent viši od prosječnog koeficijenta za ostale djelatnosti koji iznosi približno 1,66.
"Umjesto o sportskim učincima, možemo govoriti o sportskoj industriji", rekla je za Bloomberg Adria voditeljica projektne skupine Maja Zalaznik . "Sport ne možemo gledati samo kroz ekonomsku prizmu, već prije svega kroz društvenu, ekološku i sve više održivu prizmu."
Zalaznik navodi i velike sportske događaje kao važan dio sportske industrije. "Još veći učinak ima sama bazična sportska aktivnost, odnosno aktivnosti u slobodno vrijeme, gdje svaki uloženi euro danas dugoročno znači tri eura", smatra voditeljica projektne skupine i predavačica na Ekonomskom fakultetu u Ljubljani.
Sport čini 1,6 posto slovenskog BDP-a
Sport je važan stup društva u Sloveniji, temelj je kvalitete života stanovništva i pruža mogućnosti mnogim gospodarskim subjektima, kaže Daša Farčnik, profesorica na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Ljubljani i članica projektna grupa.
Sa suradnicima je 2021. izradila studiju Satelitski računi za sport koja se temeljila na podacima iz 2018. Ona je pokazala da sport u Sloveniji čini 1,63 posto BDP-a.
Važnu ulogu u tome imaju sportski događaji, ali oni nisu vezani samo uz prepoznavanje i promociju Slovenije.
"Pridonose stvaranju BDP-a i zapošljavanja, ali imaju i neizravne učinke jer poduzeća kupuju dobra i usluge za svoje poslovanje, čime se potiče proizvodnja, zapošljavanje i prihodi u širem gospodarstvu", dodaje Farčnik.
Kao neizravni učinak ovakvih događanja Farčnik ističe promociju destinacije. Prema njezinu mišljenju, ovo se može promovirati ne samo kao turistička destinacija, već i kao pogodna za gospodarsku suradnju. Ipak, Farčnik smatra da su sredstva za sport još uvijek ograničena i manja od potreba pa ima puno prostora za napredak. Sportska događanja također imaju naslijeđe, posebno u području infrastrukture, koja se mora razvijati imajući na umu pristupačnost lokalnom stanovništvu, kaže.
Osim što stvara vrijednost za lokalno ili nacionalno okruženje, sport također stvara radna mjesta i važan je poslodavac. Prema izračunima, ukupno je u 2018. godini u sportskim djelatnostima bilo zaposleno preko 22.500 radnika ili 2,52 posto svih zaposlenih u Sloveniji, pokazuje studija Satelitski izračuni u sportu.
Nedovoljno ulaganje u sport
Iako Slovenija postiže iznimne rezultate u sportu, još uvijek je ispod europskog prosjeka po ulaganjima i financiranju ove industrije. " Trebamo se ugledati na razvijenije zemlje i dosljedno reformirati sustav sporta. Financiranje u sportu nije najvažnije, ali bez toga sport ne može opstati i biti konkurentan na međunarodnoj razini", rekla je Sandra Damijan, predavačica na Ekonomski fakultet Sveučilišta u Ljubljani.
Ministarstvo gospodarstva, turizma i sporta u rujnu je objavilo da će u sklopu javnog natječaja za sufinanciranje ulaganja u javnu sportsku infrastrukturu podržati rekordnih 141 projekt diljem Slovenije. Ukupna vrijednost svih projekata koji će se sufinancirati sredstvima općina iznosi 176,1 milijun eura, dok će doprinos ministarstva iznositi 50,3 milijuna eura, javlja RTV Slovenije.
Od kada je sport lani u travnju pod Ministarstvom gospodarstva, napravljeno je dosta pozitivnih pomaka, kaže Damijan, ali mislim da moramo biti još učinkovitiji u poreznim poticajima za ulaganje u sport i povezivanje s gospodarstvom.
Prema Damijanovim riječima, tvrtkama bi trebalo dati porezne olakšice pri ulaganju u sport, posebice pri ulaganju u sportske aktivnosti mladih. Trebala bi promišljena i planirana potpora države velikim sportskim događanjima, sponzorima i gospodarstvu, kaže.
"Znatan dio sredstava je namijenjen za izgradnju infrastrukture, što je dobro. No, ne smijemo zaboraviti ni druge, za Sloveniju jednako važne sportove, koji možda nisu toliko popularni. Ti sportovi zahtijevaju manja ulaganja, a imaju veće multiplikatorske učinke. za državu, lokalnu zajednicu i gospodarstvo općenito", dodaje Damijan.
Razvoj sportskog turizma u Sloveniji
Sportski turizam jedan je od najbrže rastućih sektora globalne turističke industrije. Prema podacima Svjetske turističke organizacije (UNTWO), na njega otpada približno 10 posto globalne turističke potrošnje, a očekuje se da će porasti za 17,5 posto do 2030. godine.
Sve važniji segment sportskog turizma su događanja koja privlače turiste kao sudionike ili gledatelje, a destinacije im nastoje dodati lokalni štih kako bi se izdvojile i pružile autentična lokalna iskustva.
I u Sloveniji su zaživjela sportska događanja. U 2023. humanitarna utakmica Aleksandra Čeferina dovela je najveća imena svjetskog nogometa u Stožice u Ljubljani, Olimpijski festival europske mladeži (OFEM) održan je u Mariboru, a ovog kolovoza košarkaš Goran Dragić organizirao je oproštajnu utakmicu u Stožicama, gdje je igrala poznata imena svjetske košarke.
Događaji ove vrste imaju potencijal promovirati Sloveniju u inozemstvu i mogu povećati interes javnosti za Sloveniju kao destinaciju kroz izlaganje u sportskim i općim medijima diljem svijeta, rekli su za Bloomberg Adria iz Slovenske turističke organizacije (STO). Događaji dovode natjecatelje i njihove timove, kao i navijače na odredište.
"U Sloveniji imamo veliki potencijal za razvoj sportskog turizma, između ostalog i zbog prekrasne prirode, povoljne klime, odgovarajuće infrastrukture i vrhunskog znanja. Imamo izvrsne sportaše koji inspiriraju, Slovenci vole sport, mi strastveni smo navijači, a također smo vrlo aktivni u sportu", rekli su u WTO-u.
Slovenija se uvijek dokazuje ne samo kao gostoljubiv domaćin, već i kao destinacija koja ima odlične organizatore, odličnu infrastrukturu i druge logističke karakteristike, rekao je direktor Sport Media Focusa Tomaž Ambrožič.
Održavanje sportskih događanja omogućuje uključivanje manje privilegiranih skupina poticanjem poduzetništva, zapošljavanjem lokalnog stanovništva te korištenjem lokalnih proizvoda i usluga , zaključuje se u studiji Satelitski izračuni u sportu. Osim toga, sportski događaji zahtijevaju sudjelovanje lokalnih tvrtki i pružatelja usluga, a lokalno stanovništvo dobiva prilike za obuku i bolje vještine koje mogu koristiti nakon događaja, dodaje se u studiji.