Cijena zlata na svjetskim berzama ove godine dostigla je istorijski rekord. Najviša zabilježena vrijednost bila je 17. jula, kada je zlato koštalo 2.478 dolara po unci.
Ipak, ovaj plemeniti metal oduvek je bio privlačan za investitore. Sve veća cijena zlata utiče i na centralne banke koje povećavaju svoje rezerve, a među njima je i Narodna banka Srbije, koja je 5. jula kupila čak pet tona zlata na međunarodnom finansijskom tržištu.
Zbog svoje vrijednosti, zlato nije zanimljivo samo regularnim "igračima na tržištu", već i onim u crnoj zoni. Još od svjetske ekonomske krize iz 2008. godine, kako mu je rasla cijena, zlato se krijumčari svuda u svijetu, pa tako i u Srbiji.
Carinski službenici Srbije su tokom posljednje decenije na granicama zaplijenili ukupno oko 142 kilograma zlata. "Samo tokom prošle godine zaplijenjeno je više od 17 kilograma zlata", kažu u Upravi carina Srbije za Bloomberg Adriju.
U 2022. zaplijenjeno 32 kilograma zlata
Posljednji slučaj zapljene bio je polovinom jula, kada je na graničnim prelazima Srbije pronađeno više od 1,5 kilograma zlatnog nakita. I carinici naglašavaju da je "roba koja ima univerzalnu i dugotrajnu vrijednost, kao što je to slučaj sa plemenitim metalima, oduvijek bila predmet interesovanja krijumčara, a ne jenjava ni u sadašnjem vremenu".
Inače, od 2021. godine carinici su zaplijenili ukupno oko 66 kilograma, a rekord je postignut 2022 - čak 32 kilograma. Prethodne, 2021. godine, ali i sljedeće 2023. carinici su uhvatili krijumčare sa nešto manjim količinama, pa je prije tri godine zaplijenjeno 12 kilograma, a prošle godine ukupno 17 kilograma zlata.
"Podaci iz prethodnih godina pokazuju da je broj kilograma zapljenjenog zlata u svakoj godini dvocifren", ističu u Upravi carina.
Od početka ove godine (do 11. jula) na granicama je zaplijenjeno više od pet kilograma zlata i 423 raznih predmeta od zlata (nakit, dukati i slično). Najviše nelegalno unijetog zlata, kažu u Upravi carina, u Srbiju ulazi preko tri granična prelaza - Gradine (granica sa Bugarskom), Batrovaca (granica sa Hrvatskom) i Preševa (granica sa Severnom Makedonijom).
"U većini slučajeva u prekršaju se nađu tranzitni putnici, bez obzira na činjenicu što su domaći propisi gotovo u potpunosti usaglašeni sa propisima EU, kao i sa pravnom regulativom zemalja regiona, odakle dolazi najveći broj krijumčara".
Stranci švercuju zlatni nakit
Posljednje dvije zaplijene zlata, 16. i 18. jula ove godine, dogodile su se na graničnim prelazima Horgoš i Bački Vinogradi, kada je u prtljagu i u automobilima putnika pronađen zlatni nakit koji nije prijavljen.
Prvi slučaj je otkriven oko ponoći na ulazu graničnog prelaza Horgoš. Dvojica putnika u "mercedesu" stranih registarskih oznaka carinicima su rekli da nemaju ništa da prijave. "Međutim, detaljnim pregledom koji je uslijedio, u koferu suvozača, kao i u neseseru skrivenom u pretinac između vozačevog i suvozačevog sjedišta, otkriveno je pravo malo bogatstvo."
Naime, utvrđeno je da je suvozač na putovanje ponio 56 komada raznog zlatnog nakita ukupne težine 1.403 grama. Tu je bilo 16 prstenova, šest pari minđuša, pet privezaka, pet lančića, devet narukvica, tri velika lanca (dva sa privjeskom u obliku dukata), jedan set sa ogrlicom i narukvicom, ogrlica sa ukrasima, kao i "tri impresivne ogrlice optočene većim dukatima sa likom Franca Jozefa".
Putnik je tvrdio da se radi o svadbenom poklonu, i da nije znao da i to mora da prijavi. Sličan pokušaj krijumčarenja dragocenosti otkriven je i 18. jula prije podne na prelazu Bački Vinogradi, prilikom redovne kontrole vozila.
U BMW-u stranih registarskih oznaka u kome se nalazio bračni par, pronađena su dva ručna časovnika '"emporio armani" i jedan "cluse", koji su bili umotani u toalet papir i sakriveni u kaseti ispred suvozačkog sjedišta. "U tašni vozačeve supruge otkrivena je kutija puna neprijavljenog zlatnog nakita teškog 147 grama". Tu su bili lančići, narukvice, prstenje i medaljoni.
Nakit na javnoj prodaji, a prihod u budžet
U Upravi carina naglašavaju da se ličnim nakitom smatra onaj nakit koji se nosi na sebi ili u prtljagu, za koji se može smatrati da je u upotrebi. "Međutim, ukoliko putnik na sebi ili u prtljagu nosi nakit za koji se ne može smatrati da je u upotrebi - dužan je to da prijavi, kako se ne bi našao u prekršaju."
Ukoliko se utvrdi da je reč o krijumčarenju robe, dodaju, takve zloupotrebe kažnjive su u skladu sa Krivičnim zakonikom Srbije i dalje postupanje je u nadležnosti Ministarstva unutrašnjih poslova.
"O sudbini privremeno zadržanog nakita i dragocjenosti, kao i svih drugih roba, odlučuje nadležni sud. Sve ono što pravosnažnom sudskom presudom bude trajno oduzeto, izlaže se javnoj prodaji, a ostvareni prihod uplaćuje se u budžet Republike Srbije".
Fed pogurao vrijednost zlata
Inače, spot cijena zlata je, prema Bloombergu, u petak ujutru iznosila 2.371,19 dolara po unci.
Vrijednost zlata porasla je tokom ove godine za skoro 20 odsto zbog očekivanog smanjenja kamatnih stopa Feda, ali i zato što su centralne banke u znatnoj meri kupovale ovaj dragoceni metal. Takođe, geopolitičke tenzije idu naruku zlatu, koje se tradicionalno smatra sigurnom lukom za investiranje.
"Optimizam u vezi sa smanjenjem američkih kamatnih stopa, kao i sve više ekonomskih podataka koji idu u prilog promeni kursa Feda, podržavaju zlato", izjavila je Ewa Manthey, strateg u ING Bank NV. "Zlato je spremno da zadrži svoje pozitivne tendencije usljed trenutnih svjetskih geopolitičkih dešavanja i makroekonomskih pokazatelja, dok se očekuje i rast potražnje centralnih banaka."