Banke u centralnoj, istočnoj i jugoistočnoj Evropi očekuju povećanu potražnju za kreditima svih kategorija, pri čemu se najveći rast očekuje kod hipotekarnih. Očekuje se da će se pooštravanje na strani ponude kredita, koje traje od 2022. godine uslijed sukoba u Ukrajini, inflacije i viših kamatnih stopa, uskoro okončati uz znatna poboljšanja u svim segmentima, a naročito kada je riječ o hipotekarnim i potrošačkim kreditima.
Prema posljednjem istraživanju bankarskog kreditiranja u regionu Centralne, Istočne i Jugoistočne Evrope (CIJIE) Evropske investicione banke, banke u regionu navele su poboljšanje tržišnih projekcija i bolje uslove finansiranja kao faktore koji doprinose ublažavanju kreditnih standarda, nagovještavajući veću spremnost da daju kredite klijentima. Kreditni kvalitet u regionu također bilježi poboljšanje. Nakon pada u 2023. godini, projekcije za 2024. ukazuju da će udjeli problematičnih kredita u različitim zemljama CIJIE nastaviti da se smanjuju.
''Pozitivni izgledi koje pokazuje Istraživanje bankarskog kreditiranja ohrabrujući su znak za privredni razvoj regiona'', rekao je potpredsjednik EIB Kyriakos Kakouris.
Ekonomsko približavanje regiona
Dodao je da jačanjem bankarskog sektora očekuju dalji napredak u ekonomskom približavanju regiona i rast investicija, otvaranje novih radnih mjesta, kao i bolji životni standard širom Centralne, Istočne i Jugoistočne Evrope.
Kako se navodi u izvještaju bolji pokazatelji adekvatnosti kapitala dat će bankama veću fleksibilnost u podržavanju rasta kredita. Pored toga, banke kažu da se njihova profitabilnost u regionu CIJIE poboljšala u odnosu na nivo grupacije, pri čemu su predstavništva u regionu u prosjeku profitabilnija od svojih matičnih banaka. Na pitanje o svojim dugoročnim strategijama, 58 posto prekograničnih bankarskih grupacije ukazuje na spremnost da selektivno proširi ili održi isti obim poslovanja u regionu. To je vidno poboljšanje u poređenju sa prethodna tri ciklusa anketiranja, gdje je taj procenat iznosio od 30 do 50 posto.
Pročitaj više: Banke u regionu pooštrile kreditne uslove uz stabilnu potražnju i manju ponudu
''Istraživanje bankarskog kreditiranja otkriva jačanje bankarskog sektora i zdrava očekivanja u pogledu kreditnog rasta u regionu'', rekla je direktorica ekonomske službe EIB Debora Revoltella.
Dodala je da su nakon izazovnog perioda banke sve optimističnije u pogledu ekonomskih projekcija i svojih poslovnih perspektiva.
''Međutim, finansiranje u regionu gotovo se isključivo oslanja na banke, dok strukturne transformacije i inovacije iziskuju veću diversifikaciju izvora finansiranja, kao i razvijenija i integrisanija tržišta kapitala u EU'', istaknula je Revoltella.
Pooštreni uvjeti u BiH
U izvještaju, EIB za BiH navodi da je potražnja za kreditima u prethodnih šest mjeseci stagnirala, dok su uvjeti ponude dodatno pooštreni. Očekuje se da će u narednih šest mjeseci doći do određenog oporavka potražnje i neutralnih uvjeta ponude, u skladu s regionalnim trendom.
''Sve međunarodne bankarske grupacije izvjestile su o nižoj ili jednakoj profitabilnosti za poslovanje u poređenju s ukupnim poslovanjem grupacije, uz pogoršanje od prethodne ankete. Zabilježena su određena poboljšanja u tržišnom potencijalu i tržišnom pozicioniranju, pri čemu sve matične banke smatraju da lokalno tržište ima srednji ili visoki potencijal'', navodi se u izvještaju.
Korporativni segmenti zabilježili su poboljšanje, ali hipotekarni krediti su smanjeni. Očekuje se da će jači uvjeti potražnje ponovo nastupiti u narednih šest mjeseci, u skladu s širom regijom. Uvjeti ponude kredita (koji označavaju spremnost banaka da odobre kredite svojim klijentima) nastavili su se pooštravati, u skladu s regionalnim trendom, i očekuje se da će ostati neutralni u narednih šest mjeseci.
''Pristup finansiranju poboljšao se u BiH u posljednjih šest mjeseci i očekuje se da će ostati povoljan. Omjeri nenaplativih kredita (NPL) značajno su se poboljšali u posljednjih šest mjeseci, nadmašujući regionalne trendove, i očekuje se da će ostati nepromijenjeni u narednih šest mjeseci'', ističu iz EIB-a u izvještaju.
Prema podacima Centralne banke BiH, u aprilu ukupno plasirani krediti privatnim i fizičkim licima iznosili su 24,2 milijarde KM što je rast od 8,4 posto u odnosu na april 2023.
Anketa o kreditnoj aktivnosti banaka u BiH koju je provela Centralna banka BiH pokazuje da je u prvom kvartalu došlo do ublažavanja standarda za odobravanje stambenih kredita, kao i potrošačkih i nenamjenskih kredita u odnosu na prethodni kvartal. Vezano za uslove odobravanja kredita stanovništvu, smanjene provizije i naknade, produženi rokovi i maksimalni iznosi kredita uticali su na ublažavanje, dok su nastavili da se pooštravaju uslovi vezani za zahtjeve kolaterala na kredite stanovništvu i u prvom kvartalu 2024. godine. Rezultati ankete pokazuju da nije bilo promjene kreditnih standarda za kratkoročne kao ni za dugoročne kredite preduzećima.
U pogledu uslova odobravanja kredita preduzećima, kamatne marže su imale neto efekt pooštravanja. Nasuprot tome, u pogledu ročnosti došlo je do neto efekta ublažavanja, dok su provizije i naknade, zahtjevi u pogledu kolaterala i maksimalni iznos kredita ostali nepromijenjeni u poređenju s prethodnim kvartalom.