Zemlje Evropske unije (EU) u kojima su u prva tri mjeseca ove godine turisti najviše noćili bile su Španija, Njemačka i Francuska, dok je najmanji broj noćenja ostvaren u Lihtenštajnu, Luksemburgu i Letoniji, pokazali su podaci Eurostata.
Kada je riječ o Adria regionu, država u kojoj su turisti najviše odsjedali bila je Hrvatska, a zatim Srbija, Slovenija i Crna Gora.
U prva tri mjeseca u Srbiji je noćilo više turista nego u Lihtenštajnu, Sjevernoj Makedoniji, Crnoj Gori, Luksemburgu, Letoniji, Estoniji, Kipru, Litvaniji, Islandu, Malti i Sloveniji.
Srbiju je u prva tri mjeseca ove godine posetio ukupno 814.881 turista, dok je ukupno ostvareno 2.561.805 noćenja.
Od ukupnog broja noćenja, broj noćenja domaćih turista iznosio je 1.393.384, dok je broj noćenja stranih turista iznosio 1.168.421. Najveći rast noćenja stranih turista ostvaren je u martu i iznosio je 23,6 odsto.
Srbija prva po rastu prihoda od stranih turista
Iako nije zemlja u kojoj se turisti dugo zadržavaju, Srbija je uspjela da postane prva u svijetu po stopi rasta prihoda od stranih turista.
Ministarstvo turizma i omladine nedavno je saopštilo da je Srbija u prvom kvartalu ove godine bila prva destinacija u svijetu po stopi rasta prihoda od stranih turista, koji su za 127 odsto veći u odnosu na isti period 2019. godine.
U najnovijem barometru Svjetske turističke organizacije (UN Tourism) navodi se da je nekoliko destinacija širom svijeta ove godine postiglo odlične rezultate u turizmu, među kojima je Srbija na prvom mjestu i jedina koja je dostigla trocifrenu stopu rasta prihoda od stranih turista.
Devizni priliv od turizma u prvom kvartalu ove godine iznosio je 575 miliona evra, što je za 127 odsto više nego u periodu januar–mart 2019. godine, kada su prihodi od stranih gostiju iznosili 252 miliona evra.
U prva četiri mjeseca ove godine nastavio se rast turističkog prometa u Srbiji, jer su strani gosti ostvarili povećanje dolazaka za 10 odsto, a noćenja za pet odsto, što zajedno sa projekcijama o popunjenosti smještajnih kapaciteta u nastavku godine ukazuje da će 2024. godina biti rekordna godina za turizam Srbije, saopštilo je Ministarstvo.
Rastu cijene ugostiteljskih usluga u Srbiji
Ovom rastu prihoda od stranih turista doprinio je, između ostalog, rast cijena ugostiteljskih usluga. Posljednji podaci Repubičkog zavoda za statistiku za maj pokazali su da su cijene ugostiteljskih usluga porasle 11 odsto u odnosu na maj prošle godine.
Najviše su porasle cijene prenoćišta za 17,6 odsto, zatim bezalkoholnih pića za 11,4 odsto i hrane za 9,4 odsto.
Zanimljivo je da su u aprilu najveći nosilac inflacije, pored gasa, bile i usluge. Frizerske usluge su poskupjele 15,8 odsto, paket aranžmani 15,2 odsto, a restorani i hoteli 9,9 odsto.
U majskom izvještaju Narodne banke Srbije (NBS) navodi se da su prema njihovoj procijeni uslužni sektori, zbirno posmatrano, nastavili da ubrzavaju rast na međugodišnjem nivou, koji je u prvom kvartalu iznosio 5,6 odsto, čime su doprinijeli rastu ekonomske aktivnosti sa tri procentna poena.
Na to prije svega upućuju podaci iz oblasti trgovine, s obzirom na to da je promet u trgovini na malo u prvom kvartalu realno povećan za 6,5 odsto međugodišnje. Takođe, rast je zabilježen i u ugostiteljstvu, gdje je realni promet u januaru veći za 14,6 odsto međugodišnje.
Na Malti ostvaren najveći broj noćenja stranih turista
U EU u prvom kvartalu ove godine ostvareno je 452,6 miliona noćenja u turističkim smeštajima, što predstavlja rast od sedam odsto u odnosu na isti kvartal 2023.
Strani posjetioci su činili oko 45 odsto svih noćenja u prva tri mjeseca 2024. godine. Najveći udio stranih noćenja na početku godine zabilježen je na Malti (91 odsto), Kipru (87 odsto), Luksemburgu (82 odsto) i Austriji (78 odsto). Nasuprot tome, strani gosti su ostvarili samo jednu petinu noćenja u Poljskoj, Rumuniji i Njemačkoj (19 odsto, 20 odsto i 20 odsto, respektivno).
U prvom kvartalu 2024. godine, povećanje broja noćenja stranih posjetilaca (11 odsto u odnosu na prvi kvartal 2023. godine) bilo je mnogo izraženije od povećanja broja domaćih noćenja (četiri odsto). Najveći rast noćenja stranih posjetilaca zabilježen je na Kipru (23 odsto), Hrvatskoj (22 odsto), Malti i Luksemburgu (po 21 odsto). Najmanja povećanja su zabilježena u Litvaniji, Poljskoj i Grčkoj (sve po tri odsto).