"Let it snow! Let it snow! Let it snow!"
Da li će ove zimske sezone na srpskim planinama vejati kao u poznatoj novogodišnoj pijesmi ili će skijališta, kao prošle, održavati vještački snijeg? Prema prvim izjavama prognostičara, ove zime očekuje se više snega. Skijaši se nadaju i raduju tome. Naročito oni najmlađi.
Skijališta u Srbiji, odnosno Zlatibor, Stara planina i Kopaonik, spremna su za oba scenarija. Spremne su i nove cijene, veće za 25 odsto nego u prethodne dvije sezone kada nije bilo poskupljenja ski passa.
Kakve nas cijene očekuju ove sezone?
Kopanik, tradicionalno, prednjači sa cijenama i nastavlja sebe da svrstava u kategoriju "planine koja nije za svačiji džep". Međutim, za razliku od ostale dve planine, Kopaonik je najveći ski centar Srbije sa oko 50 ski staza i više od 20 žičara. Tornik na Zlatiboru posjeduje šest ski staza, a Stara planina osam.
Zbog toga su cijene pojedinih ski passeva na Kopaoniku skoro pa duplo skuplje. Na primjer, ukoliko želite u periodu oko Nove godine ili Sretenja da boravite na Kopaoniku sedam dana, a spadate u kategoriju odrasle osobe, ski pass u tom periodu koštaće vas 25.000 dinara. Na Zlatiboru i Staroj planini biste isti ski pass platili 13.500 dinara. Za djecu (od šest do 12 godina) u istom ovom periodu cijena ski passa na Kopaoniku iznosi 16.000 dinara, a na Zlatiboru i Staroj planini 8.750 dinara.
U nastavku je grafikon sa pregledom cijena pojedinih ski passeva za djecu i odrasle za sve tri planine u periodu oko novogodišnjih i božićnih praznika i Sretenja, kada je inače špic sezone.
Na ove cijene moguće je ostvariti popust. Skijališta Srbije omogućila su popust od 15 odsto za kupovinu ski pass preko veb prodavnice do 20. novembra. Od 27. novembra do 3. decembra popust na ski karte putem veb prodavnice biće 10 odsto, a od 11. decembra pa do kraja sezone pet odsto.
Prvi dan skijanja biće besplatan, a tokom preostala dva dana ski openinga popust će iznositi 30 odsto.
Šta je novo ove sezone?
Skijališta Srbije pripremila su određene novitete za ovu zimsku sezonu, a njihova pažnja najviše je bila uprta na izgradnju instalacija za vještačko osnježavanje, poučeni iskustvom od prošle sezone da moraju biti spremni i na toplije vremenske uslove.
Kopaonik:
-
Izgradnja vještačkog osnježavanja ski staze Krčmar, oznake 21a, ukupne dužine 1449 metara;
-
Izgradnja vještačkog osnježavanja ski staza Karaman greben 1 i 2, oznaka 7b i 7c, ukupne dužine 811 metara;
-
Panoramski plato na Pančićevom vrhu;
-
Panoramski plato na Malom Karamanu.
Zlatibor:
-
Sankalište (nalazi se na samom podnožju Tornika, u blizini Avantura parka. Ovaj objekat je u dužini do 70 m, i u širini od 31,5 m);
-
Vidikovac (na vrhu Tornika, u neposrednoj blizinu izlazne stanice gondole Zlatibor izgrađen je vidokovac sa pogledom na prirodne ljepote Zlatibora, kao i na prirodne ljepote susjedne Crne Gore).
Kopaonik za one sa "dubljim džepom"
Zbog velikog broja staza, žičara, ali i prirodne ljepote koja ga okružuje, skijalište na Kopaoniku često upoređuju sa skijalištima u Švajcarskoj, a zbog visokih cijena naši građani u šali vole da kažu da su "i cijene na Kopaoniku baš kao u Švajcarskoj".
Visoke cijene ne samo ski passa, već i smještaja i hrane, čine zimovanje na Kopaoniku manje dostupnim većem broju građana Srbije, pa tamo prije odlaze oni sa "dubljim džepom".
A kada je Kopaonik postao tako luksuzan? Instruktor skijanja Milan Ostojić za naš portal kaže da su cijene na Kopaoniku uvijek bile više u odnosu na ostala skijališta u Srbiji, pa i u regionu, ali da je taj jaz postao izraženiji posljednjih nekoliko godina.
Prema analizi portala Infokop, cijene ski passa na Kopaoniku u posljednjih desetak godina porasle su za oko 80 odsto. Na primjer, sezone 2014/2015 prosječna cijena ski passa za sedam dana na Kopaoniku iznosila je 13.180 dinara, a ove sezone prosečna cjena iznosiće 24.130. To je povećanje od 83 odsto.
Kopaonik skuplji od slovenačkih skijališta
Cijene ski passa na Kopaoniku uporedili smo i sa cjenama ski passa u Sloveniji, zemlji koja je članica Evropske unije i koja ima više od deset dobro uređenih skijališta.
U slovenačkom skijalištu Kranjska Gora biće najskuplja cijena dnevne ski karte i iznosiće 44 evra, odnosno oko 5.100 dinara. Najjeftinija biće u skijalištima Krvavec, Mariborsko Pohorje i Golte po cijeni od 39 evra, odnosno 4.600 dinara. Na Kopaoniku će u vreme špica dnevni ski pass koštati 5.370 dinara, a van špica 4.620 i 4.880 dinara.
Kopaonik je skuplji od svih slovenačkih skijališta i kada je u pitanju sezonski ski pass. Najskuplji sezonski ski pass je u Mariborskom Pohorju i iznosi 550 evra (oko 65.000 dinara). Na Kopaoniku sezonski ski pass košta 101.500 dinara, a s popustom od 15 odsto u pretprodaji može se kupiti po cijeni od oko 85.000 dinara.
Ističemo i činjenicu da su slovenačka skijališta manja od skijališta na Kopaoniku, sa manje staza i žičara.
Zanimljivo je da su sezonski ski passevi i za Zlatibor i Staru planinu skuplji od većine u Sloveniji, ali su na ovim našim planinama jeftinije dnevne karte.
U Sloveniji je moguće kupiti i sezonski ski pass za sva skijališta koji nosi naziv "Ski pass Slovenia" i da u svim slovenačkim skijalištima skijate za 719 evra. Takav ski pass u Srbiji ne postoji.
Kopaonik iz ugla ski instruktora
Milan Ostojić je instruktor skijanja na Kopaoniku skoro 10 godina. Njegovi troškovi su, kako kaže, iz sezone u sezonu sve veći. Priseća se da su njegove prve radne godine 2015/2016 ukupni troškovi (smještaj, ski pass, kotizacija za ski školu i hrana) iznosili oko 2.500 evra za cijelu sezonu. Ove sezone moraće da izdvoji minimum 5.000 evra.
"Kada sam počeo da radim na Kopaoniku, prvih nekoliko sezona individualni čas je koštao 28 evra i cijena časa je iz godine u godinu umjereno rasla i uspjevala da prati naše troškove. Prošle godine cijena je iznosila 40 evra, mnogi će reći da je to mnogo, ali ona je postala nedovoljna za kopaonički standrad", rekao je Ostojić za Bloomberg Adriju.
Na pitanje da li se stiče utisak da zbog rasta cijena Kopaonik ima sve manje gostiju, Ostojić kaže da nema manje skijaša nego ranijih godina, ali da se promijenila klijentela. "Oni koji su prije desetak godina dolazili na Kopaonik porodično otjerani su sa planine ovim visokim cijenama, a počeli su da dolaze ljudi koji imaju više para", primećuje Ostojić.
Vijest od 16. februara ove godine, da je u ski centru Kopaonik samo tog dana skijalo oko 15.000 ljudi, čime je oboren rekord, govori o tome da je ova planina i dalje veoma popularna među skijašima uprkos visokim cijenama.
Ipak, Ostojić smatra da cijene na Kopaoniku ne prate kvalitet usluge koji se dobija. Potvrđuje da Skijališta Srbije jesu uložila u novu gondolu, staze i žičare, ali da pojedini problemi i dalje nisu rješeni.
Najveća investicija na Kopaoniku u posljednjih nekoliko godina bila je nova gondola iz Brzeća ka centru skijališta. Ona ima za cilj da sve skijaše koji su smješteni u tom naselju brže prebaci do centra skijališta, a da smanji pritisak broja gostiju u centru. Međutim, u praksi gonodla više ne radi, nego što radi.
"Gondola je postavljena tako da je osjetljiva na vetar i zbog toga u vrijeme ski sezone dešava se da ona često ne radi. Ne znam da li je to neki stručnjak pogrešno procijenio, ali činjenica je da se skijaši koji se smjeste u Brzeće bune i žale zašto nemaju mogućnost da svakog dana koriste gondolu", ispričao je Ostojić.
U tom slučaju, skijaši iz Brzeća moraju kolima da dolaze u centar, traže parking, plaćaju parking, kao i ulaz u Nacionalni park. "Oni gosti koji jednom dođu u Brzeće više se ne vraćaju tamo, već sljedeći put traže smještaj u centru."
Uloženo je, kaže Ostojić, i u nove staze. Otvorene su, navodi, odlične nove staze sa Pančića, otvoren je novi Krčmar za koji ističe da je pun pogodak zbog širine staze i nove instalacije. S druge strane, dodaje Ostojić, napravljene su nove crne Gvozdac staze koje su gotovo uvek zatvorene. "Jesu otvorene nove staze, ali time nije rješen problem gužve, jer sve staze i dalje gravitiraju ka centru, pa su gužve još veće, naročito kada je raspust", ispričao je Ostojić.
Investicije Skijališta Srbije u posljednjih pet godina
Preduzeće Skijališta Srbije u posljednjih pet godina izgradilo je nekoliko novih ski staza, žičara, gondola, postavilo uređaje za vještačko pravljenje snega, osvjeteljenja, rekli su za naš mediji i taksativno naveli o kojim investicijama je riječ.
Kopaonik:
-
Izgradnja sedam ski staza: na lokaciji Duboka 2 - br. 20, na lokaciji Karaman greben - br. 7b i 7c, na lokaciji Pančićev vrh - br. 4e i 6c, na lokaciji Krčmar – br. 21a, na lokaciji Treska – br. 5;
-
Nova instalacija ski lifta na lokaciji Treska;
-
Izgradnja parking garaže za putnička vozila sa helidromom i pristupnom saobraćajnicom;
-
Izgradnja gondole Brzeće-Mali Karaman sa pratećim objektima i nedostajućom elektroenergetskom infrastrukturom;
-
Izgradnja vještačkog osnježavanja ski staza Bela rijeka 1 i 2, ski staze Karaman greben 1 i 2, ski staze Krčmar 21a.
Zlatibor:
-
Izgradnja dvije ski staze br. 1 i br. 4 sa sistemom vještačkog osnježavanja;
-
Izgradnja sankališta u podnožju Tornika;
-
Izgradnja vidikovca na vrhu Tornika.
A da li sva ova ulaganja prate odluku o povećanju cijena, najbolje će procijeniti skijaši i njihova posjećenost.