Tržište finansijskog lizinga u Srbiji jača, ali neće uspjeti da pređe 900 miliona evra, kao što je ranije najavljivano, pošto je došlo do pogoršane privredne klime u zemlji uslijed uporne inflacije.
"U prvoj polovini ove godine vrijednost novozaključenih ugovora je porasla za 19 procenata u odnosu na isti period prethodne. Ukoliko se nastavi ovaj trend i primjeni na vrijednost novozaključenih ugovora finansijskog lizinga iz prethodne godine, kada je iznosila 699 miliona evra, naša očekivanja su da će ove godine vrednost ugovora finansijskog lizinga dostići 830 miliona evra", kaže Bojan Vračević, predsjednik Asocijacije lizing kompanija Srbije (ALCS).
Vračević je u junu izjavio da očekuje da će u 2023. skoro 900 miliona evra biti investirano u lizing vozila i osnovna sredstva, ali je tada naznačio da se vidi blago usporavanje u naplati potraživanja. Doduše, bez očekivanja fundamentanih problema.
On je dodao da je za poslednjih 10 godina prosječna godišnja stopa rasta lizing industrije čak 13,3 odsto. Osim toga, za 20 godina potpisano je 250.000 ugovora o lizingu.
Ipak, iz ALCS veruju da će se rast nastaviti te da će naredne godine lizing industrija dostići oko milijardu evra godišnje.
"Primjetno je da privreda konstantno obnavlja ugovore o finansijskom lizingu i da je finansiranje kompanija na ovaj način postala ustaljena praksa u finansiranju osnovnih sredstava, te imamo privrednike koji već po četvrti ili peti put finansiraju svoje poslovanje putem finansijskog lizinga", kaže Teodora Milenković, generalni sekretar ALCS.
Ona je napomenula da lizing dodatno podstiče ekonomski rast kroz razvoj malih i srednjih preduzeća, koja i jesu najčešći korisnici lizinga.
Prema analizi ALCS, u strukturi novozaključenih ugovora tokom godina, uz male oscilacije u zavisnosti od godine, finansiranje putničkih vozila iznosilo je 41 odsto portfolija, komercijalnih i teretnih vozila 36 procenata, dok je finansiranje mašina i opreme 22 odsto, te nekretnina jedan procenat.
Takođe, prema podacima za 2022. godinu, svako treće novo prodato vozilo je finansirano putem lizinga.
Sa rastom i jačanjem privrede, očekuje se da će udeo lizinga u finansiranju privredne aktivnosti u Srbiji biti sve značajniji, ističu stručnjaci iz ALCS-a i dodaju da budućnost ove industrije leži kako u digitalizaciji, tako i u zelenoj tranziciji.
"Zelena mobilnost i energija je jedan od ključnih elemenata održivog razvoja koji danas predstavlja jedan od najvažnijih ciljeva vlada u čitavoj Evropi pa i u Srbiji. U ovom segmentu, lizing treba posmatrati kao izuzetno važan i neizostavan mehanizam finansiranja, koji će doprinjeti kako povećanju broja električnih vozila, tako i podršci finansiranju izgradnje solarnih elektrana i drugih vidova obnovljivih izvora energije, a sve u cilju smanjenja zagađenja i dostizanju klimatske neutralnosti", zaključuje Vračević.
Sektor finansijskog lizinga počeo je sa poslovanjem prije 20 godina, kada je 2003. godine donijet prvi zakon o finansijskom lizingu.