Četiri lizing društva u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) lani su iskazala pozitivan finansijski rezultat u iznosu od 8,9 miliona KM, što predstavlja povećanje za četiri miliona KM u odnosu na 2021. godinu. Uprkos rastu, tvrde da imaju mnogobrojne probleme zbog neusklađenih propisa i pozivaju predstavnike Ministarstva finansija da razgovaraju s njima i rješavaju uočene probleme.
Iskazana ukupna neto dobit iznosila je 9,3 miliona KM (tri lizing društva), dok je jedno društvo bilo u gubitku od 461 hiljadu KM.
Ukupni prihodi lizing sektora u 2022. iznosili su 46,1 milion KM i veći su za 9,1 milion KM ili 24,7 odsto u odnosu na 2021. godinu.
Prihodi od kamata i slični prihodi su rasli za 16 odsto i iznosili su 16,1 milion KM, dok su operativni prihodi bili 29,6 miliona KM uz rast od 28,4 odsto.
Ukupni rashodi koje su pomenuta društva imala bili su 37,2 miliona KM i takođe su rasli, i to za 15,9 odsto. Rashodi od kamata i slični rashodi u lizing sektoru iznosili su 6,5 miliona KM i rasli su za 49,1 odsto, dok su operativni rashodi dostigli 30 miliona KM s rastom od 16,7 odsto.
Među korisnicima lizinga dominiraju pravna lica
Neto potraživanja na nivou lizing sistema u FBiH na kraju 2022. iznosila su 378,7 miliona KM i za 14,6 odsto su veća u odnosu na kraj 2021. godine.
U strukturi potraživanja po osnovu finansijskog lizinga, ugovori koji su odobreni po osnovu finansiranja putničkih vozila i vozila za obavljanje djelatnosti učestvuju sa 86,4 odsto, ugovori po osnovu finansiranja mašina i opreme učestvuju sa 13,4 odsto, dok se na ugovore putem kojih su finansirane nekretnine odnosi 0,2 odsto.
Korisnici lizinga u najvećem dijelu su pravna lica (90,2 odsto), dok su fizička lica zastupljena u manjem obimu (5,6 odsto).
Ukupne obaveze društava, zaključno s prošlom godinom, iznose 400,4 miliona KM i veće su za 16,3 odsto.
Ukupni kapital lizing društava u FBiH iznosi 36,6 miliona KM i lani je povećan za 24 odsto u odnosu na 2021. godinu. Aktiva im je na kraju prošle godine bila 437 miliona KM s rastom od 16,9 odsto.
Gaco: Mnogo je problema, tražimo razgovor s Ministarstvom finansija
Generalni sekretar Udruženja društava za lizing BiH Brankica Gaco rekla je za Bloomberg Adriju da je za lizing društva osnovni problem plaćanje PDV-a na kamatu, što poskupljuje proizvode i što je stavilo lizing društva u nepovoljan položaj u odnosu na banke.
Imaju i probleme u poslovanju lizing društava u dva entiteta, gdje su zastupljeni različiti propisi. Kao i u svim oblastima, otežavajuća okolnost za ovaj sektor je i neefikasnost sudova i sporost u izvršnim postupcima, prilikom čega u dugotrajnim sudskim procesima imovina gubi vrijednost.
"Problem je i usklađenost drugih zakona sa zakonima o lizingu. Neki od problema koje smo imali u vezi s registracijom vozila su riješeni na našu inicijativu, kao i plaćanje poreza na dobit", istakla je Gaco.
Uprkos tome, dodaje da je lizing tržište počelo da raste od 2020. godine, nakon što je te godine dotaklo dno.
Apelovala je na institucije, a posebno na predstavnike Ministarstva finansija FBiH da sjednu s predstavnicima lizing sektora i analiziraju probleme kako bi ih riješili. "Ima izmjena propisa koji su u proceduri usvajanja dvije godine", ističe Gaco.
Dozvolu za obavljanje poslova lizinga u FBiH na kraju 2022. godine imala su četiri lizing društva, što je isto kao i godinu ranije. Tri lizing društva imaju podružnice u Republici Srpskoj. Lizing sektor u FBiH lani je zapošljavao 100 radnika.