U Hrvatskoj se svake godine održi pregršt festivala, što glazbenih, što filmskih. Rastu kao gljive poslije kiše. Neki uspiju pronaći zajednički jezik s lokalnim stanovništvom, neki ne, ali nepobitna je činjenica kako baš oni podižu broj noćenja i destinaciju plasiraju na svjetske mape ljubitelja takvog sadržaja.
Nisu ni lokacije vječne, pa čak ni one čije ime festival nosi. Motovun film festival od ove godine ima novu lokaciju, a Seasplah festival koji je proslavio Pulu, točnije Štinjan, još je 2019. godine, nakon 17 godina održavanja, istarsku obalu zamijenio dalmatinskom. Špancirfest i dalje je zaštitno lice Varaždina, kao i Ultra Splita. Teško je brojevima obuhvatiti razdoblje festivala i povlačiti paralele jer se svi oni održavaju u špici sezone, tako da smo čelnike gradova pitali što misle o održavanju takvih festivala u njihovu dvorištu i koje su ekonomske učinke polučili kroz godine održavanja.
U moru festivalske ponude odabrali smo onog koji je otišao, onog koji ove godine odlazi, Ultru koja ostaje te Špancirfest koji organizira sam Grad Varaždin.
Filmski festival napustio Motovun
Sredinom godine ljubitelje filma nemalo je iznenadila vijest kako Motovun film festival odlazi iz Motovuna. Našli su, kažu, prikladniju lokaciju. Općina Motovun je svoje javne površine i prostore ustupala festivalu na korištenje bez naknada te je i sufinancirala dio organizacijskih troškova, tako da zapravo od njega nisu imali koristi u smislu punjena gradskog proračuna, "ali lokalna privreda je naročito u prvim godinama festivala ostvarivala značajne koristi od velikog broja posjetitelja festivala", rekao je za Bloomberg Adriju direktor Turističke zajednice općine Motovun David Matković.
No Matković smatra da su izostala značajnija ulaganja s obzirom na to da se sva infrastruktura festivala montažno postavljala za vrijeme trajanja festivala i odmah nakon njegova završetka rastavljala i odnosila.
Ukupni turistički promet na području Turističke zajednice općine Motovun kontinuirano raste, a u razdoblju od 2012. do 2022. došlo je do značajnog povećanja broja dolazaka, od 161,94 posto, i noćenja, od 136,31 posto. No Matković smatra da brojke nisu takve zbog festivala, naprotiv.
"Što se tiče dnevnih posjetitelja, koji su najbrojniji u našoj destinaciji, njihov broj je velik i u razdoblju koje prethodi festivalu i nakon festivala. Čak bih rekao da se njihov broj smanjuje za vrijeme održavanja festivala, budući da turisti znaju da se u Motovunu održava filmski festival te pretpostavljaju da će zbog toga u gradu biti velike gužve koje bi htjeli izbjeći", objasnio je.
Što se tiče posjetitelja festivala, procjena je da je proteklih godina kroz sve dane trajanja festivalom kroz Motovun prošlo otprilike 10 tisuća posjetitelja.
Opće je mišljenje, ističe Matković, da film može imati budućnost u Motovunu, čak i u središnjem dijelu turističke sezone, ali tako da "bude puno veći naglasak na filmu i filmskoj umjetnosti, da se festival ne organizira oko koncepta partijanja na otvorenom usred urbane zajednice".
"Vjerujemo kako su preseljenjem festivala u Gorski kotar dobili lokaciju na kojoj mogu imati više slobode i prostora za zabavu no što to mogu imati u jednoj urbanoj sredini u jeku turističke sezone", zaključio je.
Štinjanski gospodarski uzlet
Za razliku od Motovuna, Pula još žali za Seasplashem koji ih je 2019. nakon nakon 17 godina održavanja napustio i istarsku obalu zamijenio onom dalmatinskom.
"Zahvaljujući Seasplashu, u Puli se razvio niz kvalitetnih projekata, ali i dva svjetski prepoznatljiva festivala Outlook i Dimensions koji su se kao i Seasplash, s godinama održavanja nametnuli kao dio suvremene urbane tradicije Pule. Seasplash je tako učvrstio temelje za rast brojnih organizacija, ali i Pule kao festivalskog odredišta, koja je postala prepoznatljiva festivalska destinacija u koju je svake godine dolazilo na desetke tisuća mladih iz cijeloga svijeta. Time je Seasplash itekako imao utjecaj na razvoj jednog od na najbrže rastućih selektivnih oblika turizma", poručili su iz Grada Pule.
Također, nije zanemariv njegov utjecaj na periferni dio Pule. Štinjan je turistički procvat doživio upravo zahvaljujući festivalima, što je jasno vidljivo promatrajući infrastrukturni iskorak, posjećenost destinacije i brojke smještajnih jedinica.
"Primjerice, 2009. godine Štinjan je imao 2016 postelja, a u privatnom smještaju bilo je tek 190 smještajnih jedinica kapaciteta 560 ležaja, 2019. godine broj jedinica u privatnom smještaju iznosi 609, a kapacitet postelja udvostručio se te iznosi 4318 kreveta", poručuju iz Grada.
Također, ističu iz Grada, pozitivan ekonomski utjecaj zasigurno nije zanemariv. Ukupna potrošnja posjetitelja festivala kojima je temelj postavio upravo Seasplash u postsezoni nerijetko je bila veća negoli je to slučaj u srpnju ili kolovozu, kada je turistička sezona u punom zamahu.
Pored velike međunarodne promocije Pule, velika je i financijska korist koju su festivali generirali i za sobom povlačili niz ugostiteljskih i trgovačkih djelatnosti kojima je znatno obogaćena turistička ponuda Pule.
"Seasplash je svakako ostavio dubok trag u urbanom tkivu Pule te utjecao na učvršćivanje temelja za daljnji razvoj glazbenih festivala na ovom području", poručili su.
Nezaobilazna Ultra
Ultra Europe pozicionirao je Split na europskoj i svjetskoj mapi festivala elektroničke glazbe i privukao nove posjetitelje, posebno mlade, iz različitih zemalja. Prema podacima iz sustava eVisitor, za vrijeme trajanja Ultra Europe festivala, od 7. do 9. srpnja, na području Grada Splita evidentirano je 18.511 dolazaka i 66.796 noćenja. No to nisu konačni podaci s obzirom na to da veliki broj posjetitelja Ultre boravi u okolnim destinacijama, kao što su Solin, Kaštela, Trogir, Seget, Marina, Klis, Podstrana, Omiš i Dugi Rat.
Također, napominju iz Turističke zajednice Splita, određeni broj posjetitelja nije prijavljen u sustavu eVisitor za vrijeme trajanja festivala jer borave u objektima koji nemaju rješenje o odobrenju pružanja ugostiteljskih usluga u objektima u domaćinstvu.
Prema podacima organizatora, ukupan broj posjetitelja ovogodišnjeg izdanja je 150 tisuća, a od toga su 68 posto strani posjetitelji, prosječna duljina boravka u destinaciji je sedam dana, dok prosječna dnevna potrošnja iznosi 380 eura.
"Lokalno stanovništvo je velikim dijelom ovaj festival prihvatilo jako dobro. Od početne skeptičnosti, pa i bojazni od nepoznatog kod dijela građana i javnosti, što je i razumljivo, Ultra je postao jedan od centralnih događaja u ljetnoj sezoni. Sve je to rezultat dobre i uigrane suradnje grada domaćina, gradskih i svih nadležnih službi, organizatora i građana, koji su zajednički pronašli formulu da se festival integrira u život grada", istaknuli su za Bloomberg Adriju iz Grada Splita.
Mnogobrojni Splićani na izravan ili neizravan način imaju korist od Ultra festivala, a njegov utjecaj na grad u najvećoj mjeri imao je pozitivne turističke i gospodarske učinke.
Ultra u Split prije svega donosi vidljivost destinacije u svjetskim okvirima i povećanje potrošnje, objašnjavaju nam iz Grada, pa je tako u 2023. godini za vikend Ultre vrijednost fiskaliziranih računa u Gradu Splitu iznosila 30,6 milijuna eura, što je na razini najboljih vikenda, u tom smislu, u vrhu turističke sezone.
Španciranje po Varaždinu
Od svih pobrojanih festivala, jedino je Špancirfest potpuno u rukama građana, točnije organizatori su Turistička zajednica Varaždina i Grad Varaždin. Pokrenut je prije 24 godine, kao prvi ulični festival u Hrvatskoj. Dakle, potpuno je jasno zašto lokalno stanovništvo živi sa Špancirfestom, "aktivno je uključeno u mnoge njegove segmente, od organizacije i logistike, do prodaje, izlaganja i promocije vlastitih proizvoda", rekla je za Bloomberg Adriju direktorica Špancirfesta Jelena Toth.
Promet u trgovini i ugostiteljstvu u Varaždinu za vrijeme Špancirfesta prošle je godine iznosio 10,5 milijuna eura te je svake godine veći od onog godinu ranije. Broj posjetitelja Špancirfesta kreće se između 250 i 300 tisuća, dolaze gosti iz 30-ak zemalja svijeta, a mnogi su Varaždin upoznali upravo zahvaljujući tom festivalu. Zahvaljujući Špancirfestu Grad Varaždin dobiva i veliku medijsku pažnju, a vrijednost medijskog prostora procjenjuje se na više od 2,5 milijuna eura.
Varaždin s prigradskim naseljima ima oko 44 tisuće stanovnika, a tijekom 10 dana trajanja Špancirfesta posjeti ga između 250 i 300 tisuća posjetitelja, podaci su Turističke zajednice Varaždina.
Prema podacima iz eVisitora, iz godine u godinu povećava se broj ostvarenih dolazaka i noćenja u gradu za vrijeme Špancirfesta, a za vrijeme festivala u Varaždinu je teško pronaći slobodan krevet. "Prošle je godine primjerice, prema podacima iz eVisitora, tijekom Špancirfesta broj noćenja bio 60 posto veći u odnosu na 10 dana prije festivala, odnosno čak 150 posto veći u odnosu na 10 dana poslije festivala", istaknula je Toth.
Špancirfest je nesumnjivo veliki gospodarski zamašnjak koji stvara značajnu dodatnu vrijednost. Varaždinci često znaju reći da kalendar broje od Špancirfesta do Špancirfesta, što dovoljno govori o tome kako domaćini doživljavaju ovaj festival.
Festivali su definitivno zaslužni za gospodarski napredak destinacije. Jedno je sigurno, gradovi bi radije imali mirnije nego razularene goste. Ali novac ne pita.