Srbija i još 60-ak zemalja na svijetu dobile su veliku konkurenciju u kineskim turistima, pošto su vlasti u Kini poslije više od tri godine konačno ponovo dozvolile turističkim grupama iz Kine da putuju u niz zemalja koje im zbog pandemije nisu bile dostupne.
Kineske turističke grupe sada mogu da idu u Sjedinjene Američke Države, Ujedinjeno Kraljevstvo, Australiju, Južnu Koreju i Japan. Kako izvještava Bloomberg, taj potez mogao bi da ubrza oporavak svjetske industrije turizma pošto je broj letova do sada za Kinu bio ograničen. Na kineske turiste dodatno može da utiče sporiji oporavak kineske ekonomije i promjena navika Kineza koji odmore radije provode u svojoj zemlji.
Odluka kineskog ministarstva kulture objavljena u četvrtak treća je svoje vrste ove godine. U prvom otvaranju za turističke grupe iz Kine u februaru, putnicima je dozvoljeno da idu u Kambodžu, Indoneziju, Laos, Maleziju, Maldive, Filipine, Singapur, Šri Lanku, Tajland, Novi Zeland, Fidži, Ujedinjene Arapske Emirate, Egipat, Keniju, Južnu Afriku, Rusiju, Švajcarsku, Mađarsku, Kubu i Argentinu.
Lista je produžena za još 40 zemalja u martu, a među njima je bila i Srbija.
Tada je ministar turizma i omladine Husein Memić izjavio da Srbija može očekivati veliki broj kineskih turista u narednom periodu, jer trenutno ima dvije avionske linije s tom zemljom i bezvizni režim.
"Sada je na nama da pripremamo hotelijere, ugostitelje i druge da kineski turisti nakon boravka u našoj zemlji nose pozitivne utiske. Imali smo veliko interesovanje za vrijeme Sajma turizma, posjetu dva velika tur operatera iz Kine", rekao je ministar u izjavi prenesenoj na zvaničnom sajtu Vlade Srbije.
Prilika za Japan
Japan bi mogao najviše da profitira od dolaska kineskih turista. U pretpandemijskoj godini kineski turisti su činili otprilike trećinu međunarodnih posjetilaca Japana, trošeći više od 12 milijardi dolara u zemlji - najviše u poređenju sa svim stranim tržištima, prema podacima organizacije za nacionalni turizam Japana. U prvom polugodištu ove godine, broj kineskih putnika u Japanu se vratio samo na 13 odsto nivoa prije pandemije.
Poređenja radi, broj turističkih dolazaka Kineza u Srbiju i dalje nije dostigao nivo iz 2019. godine, ali pokazuje pozitivan trend. Od januara do jula Srbiju je posjetilo 37.615 kineskih turista dok ih je u cijeloj 2019. godini bilo 57.286.
Naravno, teško je porediti turističku ponudu Japana i Srbije s obzirom na to da je od januara do maja ove godine Japan posjetilo 8,6 miliona stranih turista, dok je u istom periodu Srbiju posjetilo nešto manje od 700.000.
U maju ove godine Japan je imao najviše posjetilaca iz Južne Koreje, Tajvana i SAD-a, s tim da na toj listi predvodi Južna Koreja sa 515,700 posjetilaca.
S druge strane, oporavak putovanja Kineza za SAD mogao bi biti potisnut geopolitičkim nesuglasicama dviju zemalja koje su ušle u figurativnu borbu u segmentu mikročipova.
Rast akcija
Najnoviji potez Kine pomogao je tržištima u segmentu putovanja u Aziji u četvrtak.
U Južnoj Koreji, kompanija Hotel Shilla Co. skočila je 18 odsto, ostvarivši svoj najveći rast u toku dnevnog trgovanja od svog uvrštenja na berzu 1991. godine, kazino Paradise Co. porastao je više od 20 odsto, a operater tura Lotte Tour Development Co. skočio je 29 odsto. Japanske robne kuće Isetan Mitsukoshi Holdings Ltd. dobila je pet odsto na berzi, a kompanija Japan Airport Terminal Co. skočila je čak do 12 odsto.