Američke kompanije Enerflex Energy Systems i Wethington Energy Innovation odabrane su da u Crnoj Gori, tačnije Luci Bar, izgrade terminal za uvoz i izvoz tečnog prirodnog gasa (LNG), kao i termoelektranu na gas koja bi se ovim gorivom snabdijevala preko budućeg terminala.
Memorandum o razumijevanju između Vlade Crne Gore i ovih američkih kompanija potpisan je u petak u Podgorici. Memorandum su potpisali premijer Crne Gore Dritan Abazović, predstavnik Enerflex Energy Systems Phil Pyle i predsjednik i glavni izvršni direktor Wethington Energy Innovattion Olin L. Wethington.
Potpisnici memoranduma saglasili su se da je riječ o projektu koji će obezbijediti energetsku sigurnost i stvoriti dobre izglede za dalji energetski i ukupni ekonomski napredak Crne Gore, navedeno je u saopštenju objavljenom na sajtu Vlade Crne Gore.
Tokom izjava za medije posebno je naglašen značaj saradnje sa američkim kompanijama poput Enerflex Energy Systems što, kako je istaknuto, na svojevrstan način podcrtava rastući potencijal bilateralne saradnje Crne Gore i SAD.
"Po prvi put u Crnu Goru stižu velike američke energetske kompanije. U Luci Bar će se graditi LNG terminal za uvoz tečnog prirodnog gasa i grinfild termoelektrana na gas. Nova vrijednost za Crnu Goru. Gradimo velike infrastrukturne projekte bazirane na zelenoj energiji", napisao je Abazović na Twitteru.
U saopštenju je navedeno da memorandum predstavlja izraz opredjeljenosti strana potpisnica da započnu razgovore i radnje u cilju realizacije dva energetska infrastrukturna projekta i to: izgradnje i instalacije fiksnog terminala za uvoz tečnog prirodnog gasa u Crnu Goru i njegovo dalje skladištenje, regasifikaciju i transport, i projekta izgradnje i instalacije grinfild termoelektrane na gas u Crnoj Gori, čije snabdijevanje gasom dolazi preko terminala za uvoz tečnog prirodnog gasa.
Vlada Crne Gore je na sjednici održanoj u četvtak 11. maja ovlastila premijera da potpiše ovaj memorandum. Prijedlog memoranduma možete pročitati OVDE.
Izgradnja novih gasovoda na Zapadnom Balkanu višestruki rizik
Međutim, planovi za izgradnju novih gasnih elektrana, gasovoda i terminala za tečni prirodni gas (LNG) na Zapadnom Balkanu, čija se vrijednost procenjuje na oko 3,5 milijardi evra, predstavlja rizik za ekonomsku i energetsku bezbijednost, a prijeti i zelenoj tranziciji, ukazano je u nedavnom istraživanju Global Energy Monitora i Bankwatcha.
Kako navode, širenje gasne infrastrukture primoralo bi zemlje Zapadnog Balkana da uvoze daleko više gasa nego ranijih godina, izlagajući se tako ekonomskim i energetskim rizicima, ali i otežati energetsku tranziciju.
Pregled podataka Global Gas Plant Tracker i Global Gas Infrastructure Tracker pokazuje:
-
2.442 megavata (MW) planiranog kapaciteta na gas drastično bi produbilo zavisnost regiona od gasa, skoro utrostručivši današnjih 779 MW kapaciteta;
-
Prva dva terminala za uvoz LNG-ja u regionu u Crnoj Gori i Albaniji sa više od 0,5 milijardi kubnih metra kapaciteta povećala bi izloženost nestabilnom tržištu tečnog prirodnog gasa;
-
2.715 kilometara novih gasovoda bi povuklo gas na Zapadni Balkan iz Grčke, Hrvatske i drugih susjeda.
Predloženo proširenje na mrežu gasne infrastrukture, uz podršku Evropske unije i SAD institucije, izložio bi region nestabilnim cijenama i nestašicama gasa koje je prošle godine iskusio veći dio Evrope, navodi se u istraživanju. Dodaje se i da Albanija, Crna Gora i Kosovo trenutno nisu priključeni na gasne mreže, tako da bi nova infrastruktura stvorila potpuno novu zavisnost od gasa.