Kada se podvuče crta, koncentracija fiskalnih politika je najviše usmjerena na zaokruživanje ili pomaganje privatnim sektorima privrede Adria regije, rekao je glavni analitičar Bloomberg Adrije Andrej Knez.
"Sve vlade u regiji sa svojim poreskim odlukama djeluju kontra ove krizne situacije. Na primjer, imamo povećanje neoporezivog dohotka u Sloveniji, Hrvatskoj i Srbiji. S druge strane, Slovenija ide sa jednom dodatnom mjerom koja nepovoljno utiče na potrošnju, a to je oporezivanje visokih plata", objasnio je on.
Dodao je da Srbija dijelom rasterećuje socijalne doprinose, a S. Makedonija odlaže progresivno oporezivanje rada.
"BiH ima daleko najveće poresko opterećenje, veće nego što vidimo u prosjeku EU i evrozone. Hrvatska, Slovenija, BiH imaju najveće opterećenje kada se upoređujemo sa ostalim državama Istočne Evrope", kazao je Knez.
Prema njegovim riječima, poresko opterećenje rada je u EU i evrozoni dva do tri puta veće nego u državama Adria regije.
"U regiji, Slovenija najviše računa na poresko opterećivanje rada i time kompenzuje činjenicu da nema toliko veliku stopu poreskih prihoda od PDV-a kao što imaju neke druge države. Niske stope oporezivanja rada koriste se da bi se privukle investicije", objasnio je on.
Knez je zaključio da niko neće snižavati poresko opterećivanje rada u narednim godinama, kao i da bi eventualno Slovenija to mogla da uradi u nekom drugačijem kontekstu, ali ne naredne godine.
"Treba imati na umu da se investicije ipak privlače omogućavanjem stabilnog regulatornog okruženja, tako da poreske politike nisu jedini kanal kojim treba privlačiti investicije. Demografije je vrlo bitna, a cijela regija je zabilježila negativne demografske trendove zadnjih nekoliko godina", napomenuo je on.
Za više informacija o ovoj temi, pogledajte video.