Sada kada je Američka komisija za vrijednosne papire i burzu (Securities and Exchange Commission) odlučila regulirati niz digitalnih valuta kojima se naširoko trguje kao vrijednosne papire te tužila dva najveća mjesta trgovanja jer su ih prodavala bez prethodne registracije tokena kod nadležnih tijela, postoji velika vjerojatnost da će regulirane banke konačno upravljati blockchainom.
Iz perspektive financijske stabilnosti, smjena stare garde dobro će doći. Burze digitalne imovine, koje su ljudima omogućile gore navedeno i više, pretvorile su se u banke u sjeni koje trgovcima nude financijske poluge do 125 puta veće od njihova ulaganja, uz malo regulacije.
Krize likvidnosti i solventnosti u industriji kriptovaluta još nisu imale negativan učinak na uobičajena financijska sredstva samo zbog njihove ograničene povezanosti. Međutim, pitanje je vremena kada će se oni još više ispreplesti. Do toga bi lako moglo doći izvan SAD-a. Dok je Američka komisija za vrijednosne papire i burzu uvodila ograničenja, zakonodavac iz Hong Konga na Twitteru pozivao je sve koju trguju virtualnom imovinom u svoj grad koji je 1. lipnja uveo novi regulatorni sustav. Nastojanja Hong Konga da postane čvorište za kriptovalute iz sjene podupire Peking.
Bez obzira na to, mišljenje Washingtona bit će presudno jer nijedno ugledno financijsko središte neće riskirati svoju stabilnost radi dodatnog posla, a stajalište regulatornih tijela u SAD-u poprilično je jasno. Iako je Američka komisija za vrijednosne papire i burzu još krajem 2020. kompaniju Ripple Labsi i njezine izvršne direktore optužila za prodaju XRP tokena bez registracije, tek nakon najspektakularnijeg od prošlogodišnjih kriptodebakala (tvrtke FTX Sama Bankman-Frieda) postalo je jasno da će doći do strože regulative. To se i ostvarilo ovog mjeseca, kad je Američka komisija za vrijednosne papire i burzu tužila kriptomjenjačnice Binance i Coinbase. Nakon tužbi banke su počele povlačiti podršku s američke stranice Binancea, čiji korisnici više neće moći uplaćivati ili uzimati dolare. Platforma Binance.US, koja je tužbu Američke komisije za vrijednosne papire i burzu opisala kao neopravdanu i obećala da će se protiv nje boriti, prijeći će isključivo na razmjene kriptovaluta.
U međuvremenu, Coinbase, koji je demantirao navode Američke komisije za vrijednosne papire i burzu da je djelovao kao burza, burzovni posrednik i klirinška kuća, a da pritom nije registriralo nijednu od tih djelatnosti u Komisiji, našlo se pod pritiskom državnih regulatora koji zahtijevaju da najveća američka mjenjačnica kriptovaluta zaustavi svoj takozvani program stakinga. Staking je usluga koja usmjerava kapital za projekte decentraliziranog financiranja (DeFi) tako što investitorima daje pasivni prihod u zamjenu za zaključavanje njihove imovine u kriptovalutama putem samoizvršnog softvera poznatog kao pametni ugovori.
Ukratko, državna tijela poručuju da bi ulagače trebalo postupno istisnuti iz nereguliranih kutova svijeta kriptovaluta, a da se pritom ne uskraćuje učinkovitost decentralizirane evidencije, pametnih ugovora ili drugih istaknutih inovacija. Prosječni klijent banke dio svojih depozita može staviti na blockchain. Sve dok dobro regulirana depozitna institucija usmjerava tu štednju, nema razloga za brigu o dodatnom sustavnom riziku. Ulagači neće ostvariti povrat od prekomjernih financijskih poluga, nego od frakcioniranja. Mogućnosti ulaganja koje su obično rezervirane za bogate privatne bankarske klijente postat će dostupne klijentima na masovnom tržištu.
To se dobro uklapa u viziju Banke za međunarodna poravnanja o jedinstvenoj glavnoj knjizi. Digitalne valute središnje banke nalazit će se u jednom dijelu glavne knjige, a kovanice bankovnih depozita bit će smještene u drugom. Iza druge particije nalazit će se sva imovina iz stvarnog svijeta koju se može kupiti, tj. dionice, obveznice, stanovi, cestarine i ostalo u tokeniziranom obliku. Takav se sustav može usporediti s pametnim telefonom u kojem sve aplikacije upotrebljavaju isto programsko okruženje. Baš kao što aplikacija društvene mreže s lakoćom pročita fotografiju snimljenu kamerom telefona, tako bi se novac bez poteškoća kretao između različitih odjeljaka jedinstvene glavne knjige i odlazio u razne vrste usluga o kojima je privatni sektor sanjao.
Uobičajeni financijski sektor koji je pod nadzorom nacionalnih monetarnih vlasti dugo je industriju kriptovaluta smatrao u srži nestabilnom i društveno beskorisnom. Neregulirane razmjene, stabilne kriptovalute koje nalikuju na novčane fondove i spekulativne alternativne kriptovalute (one koje nisu Bitcoin i Ether) nedvojbeno su otkrile brojne mogućnosti primjene blockchaina. U budućnosti bi licencirane financijske institucije kao što je JPMorgan Chase & Co. također mogle preuzeti kontrolu nad tehnologijom. Na kraju krajeva, tokenizirani depoziti klijenata nudit će sve funkcije programabilnog novca. Zašto ih onda ne bi promovirali u pametnim ugovorima kao alternativu stabilnim kriptovalutama kao što je USDC kompanije Circle Internet Financial?
Američka regulatorna tijela odlučna su u svojoj namjeri kontrole neobuzdanog rasta kriptovaluta, a Wall Street bi se mogao uključiti s tokeniziranim verzijama vlastitih tradicionalnih proizvoda, počevši od skromnog bankovnog depozita.