Politička karijera Donalda Trumpa prvi je put trebala biti gotova na dan kada je pokrenuo svoju predsjedničku kampanju 2016. godine. Nakon što se spustio zlatnim pokretnim stepenicama Trump Towera, novopečeni kandidat odmah je napao meksičke imigrante izjavom: "Oni donose drogu, oni donose kriminal, oni su silovatelji." Užasnuti ovim rasističkim spektaklom, politički znalci proglasili su ga toksičnim i čekali da mu nestane podrška javnosti. Nije. Naprotiv, samo je rasla.
Trebalo je još neko vrijeme da se među građanima i novinarima ustali spoznaja da Trump, nekom čudnom alkemijom, jednostavno ne podliježe istim zakonitostima kao drugi političari. On je "Teflonski Don". Skandali koji bi tuđe karijere brzo završili nisu okončali njegovu. Sâm broj takvih trenutaka nevjerojatan je. Stručnjaci su ga proglasili gotovim kad je osporio ratno junaštvo Johna McCaina. Ništa se nije dogodilo. Ljudi su tražili da se ispriča za napad na muslimansku obitelj ubijenog američkog vojnika. Ništa. Republikanci su ga napustili kada je snimka Access Hollywooda procurila, očekujući da će biti prisiljen odustati. Ostao je u utrci. I pobijedio.
Trump je poput zvijezde franšize horor filmova iz 1980-ih. Poput Freddyja Kruegera iz Noćne more u Ulici brijestova ili Michaela Myersa iz Noći vještica, nemoguće ga se riješiti. I uvijek je u pripremi još jedan nastavak, koji željno očekuje vojska njegovih obožavatelja. Optužite ga, on se vraća. Opet ga optužite – još je uvijek tu. Izglasate njegovu smjenu na izborima? On pokrene ustanak i pokuša se silom održati.
Kad i to nije upalilo, Trump se nije dao pokolebati. Nije se povukao na golfski teren. Nije nestao iz javnosti, barem ne zadugo. Jednostavno se ponovno kandidirao za predsjednika. I sada je tu, ponovno u poznatoj poziciji omiljenog političara republikanaca i njihova vodećeg kandidata za predsjedničke izbore. Njegovi protukandidati iz Republikanske stranke osjećaju – iako to nikad ne bi priznali – da je Trump neizbježan i da nikada neće nestati.
Ako postoji skupina koja se još više želi riješiti Trumpa od kolega iz njegove stranke, onda su to demokrati. Svi su klicali prošli tjedan kada je Alvin Bragg, okružni tužitelj Manhattana, bivšeg predsjednika optužio za 34 kaznena djela krivotvorenja poslovne dokumentacije u vezi s isplatama tajnog novca zvijezdi filmova za odrasle Stormy Daniels – još jednom navodnom političkom skandalu koji ga je trebao pokopati, a pokazao se kao manja usputna prepreka (Trump niječe da je imao spolne odnose s Daniels i izjasnio se da nije kriv za Braggove optužbe).
No Trump se opet nije ni povukao niti je otišao. Umjesto toga, učinio je ono što uvijek čini kada se njegovi postupci dovedu u pitanje: održao je ljutit i prkosan govor, pun samosažaljenja, koji se vrtio u svim medijima. Ekipa koja vodi njegovu kampanju kaže da su u danima nakon podizanja optužnice prikupili 12 milijuna dolara, a njegovo se vodstvo u republikanskoj utrci za predsjedničke izbore povećalo.
Bez obzira na sve posljedice s kojima će se Trump jednog dana morati suočiti zbog svojih pravnih problema, čini se da pad njegove političke popularnosti među republikancima nije jedna od njih. Naprotiv, afere su samo dodatno pojačale njegovu sveprisutnost. Postoji velika vjerojatnost da tužitelji nisu ni izbliza završili s Trumpom i da spremaju dodatne optužbe protiv njega – u Georgiji, gdje tužitelj razmatra optužbe za reketaranje i zavjeru zbog njegovih nastojanja da 2020. poništi izbore, te u američkom Ministarstvu pravosuđa, gdje posebni tužitelj nadzire dvije savezne istrage protiv Trumpa, jednu zbog rukovanja povjerljivim dokumentima i drugu zbog njegovih nastojanja da poništi pobjedu Joea Bidena.
To bi trebalo biti dovoljno da u doglednoj budućnosti osigura Trumpovu uklesanost u svačiji čeoni režanj. Naravno, ako se vrati na mjesto predsjednika, bit će to još četiri godine njemu svojstvene političke drame. Ako izgubi – pa, na ovaj ili onaj način, vjerojatno će sve ostati isto.
Preveo Miro Soldić.