Kućni su ljubimci kao članovi obitelji. Sve je više prisutan trend humanizacije kućnih ljubimaca. Vlasnici na svoje ljubimce troše i više od 100 eura mjesečno, a znaju to i prodavači. Cijene proizvoda i usluga za kućne ljubimce zadnjih godina skokovito rastu, a povećava se i raznolikost ponude.
"Na jorkširskog biewer terijera Tildi i dugodlaku čivavu Joy mjesečno potrošim između 300 i 500 eura", rekla nam je Zagrepčanka Tena Majetić. Svoje četveronožne prijatelje vodi sa sobom na odmor. "Zrakoplovna karta za psa košta koliko i za čovjeka, a razmjerno je skupo i prenoćiti u hotelu. Nedavno smo bili u Splitu, psi su bili u sobi s nama, u vlastitim krevetićima, ali smo svejedno morali doplatiti 70 eura po noćenju, a ono po osobi košta 90 eura", kaže Tena.
Terijerka Tildi češće ide u salon za pse jer se ne linja, pa joj dlaka brže raste. "Vodim je na šišanje svaka tri tjedna,
a na kupanje jednom tjedno jer je manja i tijekom šetnje privuče sve smeće", pojašnjava sugovornica. Prema njenoj procjeni, cijene za kupanje u rasponu su od 30 do 70 eura, ovisno o tome što klijent želi, koliko je pas velik i koliko vremena zahtijeva njega.
Kupuje šampone, regeneratore i četke jer svoje psiće povremeno i sama okupa, počešlja i ošiša. Osim toga, imaju različite kapute i jakne, navodi Tena. Svaki ima svoj krevetić u spavaćoj i dnevnoj sobi, pa i u autu. Kupuje im kekse, kosti i druge
poslastice. "Kupujem im i lososovo ulje, koje je dobro za tijelo i kožu, zatim probiotike i vitamine", dodaje. Kaže da su psići zdravi, tako da ih ne treba voditi na pseću akupunkturu ili kiropraktiku, iako u budućnosti to ne isključuje. Veterinaru ih vodi samo na cijepljenje.
"Veterinari mogu biti veoma dragi. Jednom sam mislila da je psić Tildi bolesna, pa sam naručila sve pretrage: krvnu sliku, ultrazvuk i druge pretrage. Platila sam oko 300 eura“, navodi Tena. Joy je posvojena, te je za nju platila dvije tisuće eura.
Slično slušamo i od drugih ljubitelja pasa. Primjerice, Žiga Glavan iz Ljubljane kaže kako njegov vajmarski ptičar Mak ne zahtijeva mnogo usluga. Osim psećeg vrtića, posebne prehrane i povremeno poneke nove dekice, ima i rašpu za nokte. "Tako je skroman i jednostavan pas", kaže o svojem četveronožnom prijatelju Maku.
Iako Mak možda nije najzahtjevniji pas, na ulicama i u šoping-centrima većih gradova regije možemo vidjeti mnogo vrsta pasa s rodovnicom.
Vlasnici na svoje kućne ljubimce gledaju kao na članove obitelji i često ne žele razmišljati o njihovu trošku. Količina potrošenog iznosa uvelike je u skladu s dohodovnim razredom – što je on viši, to vlasnici troše više na svoje ljubimce, zaključuju analitičari Bloomberg Adrije. Prema podacima Eurostata, u Srednjoj, Istočnoj i Jugoistočnoj Europi najveći udio dohotka namijenjen za kućne ljubimce odnosi se na Mađarsku – 7,5 posto u 2023. godini.
Kućanstva u državama Adria regije na proizvode za kućne ljubimce troše između 1,2 i 4,9 posto dohotka. Detaljniji podaci otkrivaju kako najveći udio dohotka na kućne ljubimce troše Slovenci, njih 4,9 posto, slijede Hrvati s 2,8 posto, pa Srbi s 1,8 posto, i Makedonci, koji troše najmanje, svega 1,2 posto. Eurostat ne objavljuje podatke za Bosnu i Hercegovinu. Potrošnja je u Adria regiji niža od prosjeka Europske unije (EU), gdje domaćinstva za ljubimce troše 5,9 posto dohotka. Postotak koji domaćinstva troše na kućne ljubimce u zadnjih se pet godina udvostručio. Brojni analitičari i ubuduće predviđaju trend rasta.
Eksplozivan rast cijena
U zadnjih 12 godina nije rasla samo potrošnja na kućne ljubimce, već su rasli i troškovi hrane za male životinje, pri čemu je Hrvatska u tom razdoblju zabilježila najveći rast, od čak 44 posto.
Rast cijena je prije svega bio posljedica viših ulaznih troškova koje su tvrtke zbog porasta potražnje gotovo u cijelosti mogle prenijeti na krajnje potrošače. S druge su strane cijene najmanje porasle u Srbiji i Sjevernoj Makedoniji jer su ondje, prema analitičarima Bloomberg Adrije, troškovi domaćinstava i kupovna moć najmanji.
Pogledajmo konkretan primjer. Usporedimo li internetske cijene Advance briketa za mačke u vreći od 1,5 kilograma u Sloveniji i Srbiji, ista vreća u Sloveniji košta 16 eura, a u Srbiji 12,7 eura. Kod robne marke Royal Canin, dostupne i u Hrvatskoj, cijene su u sve tri države usporedive.
Vidljive su veće razlike u cijenama usluga u regiji. Primjerice, u salonu za malene životinje PetSpaw u Novom Sadu, osim kupanja, četkanja, šišanja i pedikure, radi i kavana u koju su dobrodošli i kućni ljubimci i njihovi vlasnici. Za šišanje malih pasa naplaćuju oko 13 eura, a za kupanje mačaka samo pet eura. Za usporedbu, u ljubljanskim salonima za pse kupanje manjeg psa košta između 30 i 40 eura, a u Zagrebu između 20 i 30 eura. Pritom valja naglasiti kako je cijene usluga vrlo teško usporediti na razini regije.
Određene pasmine koštaju više tisuća
Kućni ljubimci, osobito psi, mogu biti i statusni simboli. Primjerice, dok hodamo šoping-centrima u Beogradu, poput Galerije ili Ušća, možemo vidjeti brojne pseće pasmine –pomerance, čivave i slične, odjevene u lijepe kaputiće sa sjajnim ogrlicama. Naravno, i vlasnici su često odjeveni u poznate robne marke.
Neke su pasmine jako skupe, i do više tisuća eura.
Srbija i Bosna i Hercegovina poznata su odredišta za uzgoj jeftinijih pasmina. Razgovarali smo s uzgajivačem iz Srijemske Mitrovice koji drži rijetku pasminu laizhou hong. Ti su psi poznati kao veoma mirni, privrženi i nježni. "Prvi smo ih put uvezli 2018. godine, ali tek smo im nedavno uspjeli urediti papire. Cijena za štenca kreće se od 500 eura naviše", rekao nam je uzgajivač.
Kako kaže, štence traže iz praktički cijelog svijeta. "Mnogo razgovaramo s budućim vlasnicima jer ne mogu svi doći uživo, tako da je razgovor vrlo važan. Radi se o pasmini koja zahtijeva mnogo pozornosti, ljubavi, posebnu prehranu, tako da je važno upoznati buduće vlasnike", kaže.
Nakon pregleda srpskih internetskih portala, putem kojih uzgajivači prodaju štence, zaključak je da se najviše uzgajaju pomeranci. Ta je pasmina daleko najčešća među oglašenima te joj je cijena u rasponu od 300 do 400 eura. Najviše uzgajivača te pasmine je iz Novog Sada. Cijene su u Sloveniji astronomske, pomeranci ondje prodaju i za 2.500 eura. Cijena najviše ovisi o rodovnici, pasmini, nagradama i izložbama.
Uzgoj pasmina postao je vrlo unosan posao, pa valja biti oprezan pri kupnji. Neki se time bave isključivo radi dobiti i pritom ih uopće ne zanima dobrobit životinja.
Ključan je segment hrana
U cijeloj je industriji kućnih ljubimaca, prema analizi Bloomberg Adrije, ključna kategorija hrana, pa je u tom segmentu visoka koncentracija globalnih robnih marki: Pedigree, Whiskas i Royal Canin, koje proizvodi Mars Pet Care. U Adria regiji je proizvodni sektor vrlo slab i sastavljen od razmjerno malenih privatnih kompanija manjeg proizvodnog i prodajnog opsega.
Jedina tvrtka koja odudara je Farmina Pet Foods Srbija, koja je dio talijanske grupe Farmina. Ona je u 2021. godini bila među deset vodećih europskih proizvođača po opsegu prodaje. Regionalni proizvođači hrane za kućne ljubimce uglavnom su usredotočeni na premium proizvode.
To potvrđuje i Timo Tervo, izvršni direktor Pet Networka, koji posluje u pet država Jugozapadne Europe – Hrvatskoj, Sloveniji, Srbiji, Rumunjskoj i Bugarskoj. "Tržište Adria regije nije poznato, ali je vrlo razvijeno", rekao je Tervo u intervjuu za Bloomberg Adria TV. Tvrdi da je za vrijeme pandemije naglo poraslo udomljavanje životinja koje i nakon udomljenja treba hraniti.
Analiza Bloomberg Adrije pokazala je da trgovci kućnim ljubimcima imaju približno dvaput više marže prije kamata i poreza (EBIT) od većih trgovaca mješovitom robom. "Povijest pokazuje kako je u tržišnim nišama s manjom konkurencijom lakše održavati više marže. Specijalizirana smo industrija, što znači da moramo održavati približno 30-postotne bruto marže", pojasnio je Tervo.
Gotovo polovica svih domaćinstava u Europi ima barem jednoga kućnog ljubimca, dok ih je u Sjedinjenim Američkim Državama gotovo 70 posto.
Jedan od manjih proizvođača je i slovenska Pasja pekarna, s trgovinama u Ljubljani i Mariboru. U svojoj ponudi imaju i posebne pseće kekse. "Klijentela je uglavnom stalna jer kupuju veća pakiranja briketa ili druge hrane, a strani turisti često traže kekse", rekli su nam u pekarni. Imaju velik izbor keksa, a proizvode ih u Mariboru. "Prvo promiješamo brašno i jaja, kao da pečemo obične kekse, potom dodamo još mesa i bilja koje blagotvorno utječe na probavu. Zatim to valjamo na veliku površinu i oblikujemo, pa ih ispečemo", otkrivaju recept.
Pseće škole
Maja Martinuč, koja se predstavila kao "pseća mama", ispričala nam je o važnosti kućnih ljubimaca za obitelji. Osnovala je prvu pseću školu za djecu u Sloveniji. "Cilj te pseće škole za djecu jest da se djeca nauče sigurno i nježno pristupati životinjama", pojašnjava Martinuč. Djeca te tečajeve polaze uglavnom kako bi nadvladala strah. "U psećoj školi s djecom imamo predviđenih pet redovnih i pet dodatnih susreta. Ukupan trošak iznosi 170 eura", rekla je Marinuč. Za dječje radionice, koje traju sat i pol, trošak po djetetu iznosi 25 eura. No ne bavi se samo djecom, već i psićima pomaže s emotivnim traumama.
Humanizacija kućnih ljubimaca
Nakon procvata tržišta kućnih ljubimaca za vrijeme pandemije, sad ih se u skloništima može vidjeti sve više. "Iako je potrošnja domaćinstava na kućne ljubimce još uvijek vrlo velika, do kraja 2023. mogla bi usporiti kako kupci budu premium proizvode mijenjali jeftinijim inačicama", navode analitičari.
Za tržište su dugoročno pozitivne demografske i društvene mijene jer se starenjem stanovništva osnažuju pozitivni izgledi za industriju kućnih ljubimaca. "U razvijenijim državama starije stanovništvo troši više na svoje ljubimce nego druge dobne skupine. Mlađi odgađaju početak roditeljstva dok raste broj jednočlanih domaćinstava, što dodatno povećava potrebu za društvom koje se može pronaći i u kućnim ljubimcima", smatraju analitičari Bloomberg Adrije. Sve je prisutniji i trend humanizacije kućnih ljubimaca i upravo će to ubuduće pogoniti industriju.
Budućnost
"Tržište prehrane za kućne ljubimce će do 2027. godine rasti za četiri posto. Barem jednog kućnog ljubimca je 2021. godine imalo 86 milijuna domaćinstava", kaže Timo Tervo. Razlog za optimizam unatoč povišenoj inflaciji svakako je trend humanizacije kućnih ljubimaca koji će dovesti do povećane potrošnje. "U ovom inflacijskom razdoblju veoma je teško gledati u daleku budućnost. No povijest pokazuje kako je u tržišnim nišama s manjom konkurencijom lakše održavati više marže. Specijalizirana smo industrija, što znači da moramo održavati približno 30-postotne bruto marže", dodaje.
I sama će ponuda baš zbog humanizacije kućnih ljubimaca postati sve raznovrsnija. Već se sada nude osiguranja za kućne ljubimce, akupunkture, masaže, posebne odjevne linije, bolnice itd.
Kad je riječ o prognozama za industriju kućnih ljubimaca u Adrija regiji, analitičari očekuju usporavanje trenda rasta prodaje jer se ljudi postupno, iako ne u potpunosti, vraćaju u urede, a dodatan pritisak predstavljaju i neprestano visoka inflacija i slabljenje kupovne moći.
Odluka o kućnom ljubimcu prije svega treba biti shvaćena kao odgovornost. On će biti dio našega života deset ili više godina.