Luksuz je stvar ukusa. Za isti je proizvod netko spreman platiti pravo malo bogatstvo, ali netko drugi nije. Luksuzni proizvodi su zbog svoje visoke cijene zanimljivi za krivotvorenje jer i mnoštvo želi imati ono što si bogati mogu priuštiti – ali za nižu cijenu. Prevaranti to često iskorištavaju i od krivotvorina stvaraju unosan dodatni posao.
Ako ste nekad kupovali od uličnih prodavača u velikim gradovima, poput New Yorka, Los Angelesa ili San Francisca, vjerojatno ste naletjeli na takve krivotvorine. Prenosimo zaključke istraživanja mrežne stranice Yahoo! Finance o tome koji se predmeti najčešće krivotvore.
1. Novčanici i torbe Gucci
Gucci je luksuzna robna marka iz Italije, poznata po novčanicima, torbama i odjeći. Prema mišljenju High Snobietyja, globalnoga medijskog brenda za modu i stil života, logotip s udvostručenim slovom G među najpoznatijim je ikonama modnih marki i nevjerojatno tražen među krivotvoriteljima. Prema navodima američkog medija CNBC-a, Gucci je 2020. godine spriječio internetsku prodaju četiri milijuna proizvoda i zahtijevao povrat 4,1 milijun krivotvorenih proizvoda. No to prevarante vjerojatno nije obeshrabrilo za nove pokušaje.
2. Parfem Chanel
Francuski luksuzni brend Chanel, između ostaloga poznat po parfemu koji je dizajnirala osnivačica Coco Chanel, pa i po odjeći, novčanicima i torbama, iduća je laka meta krivotvoritelja. Krivotvoritelji tih proizvoda toliko su česti da je američka carina 2021. godine objavila izvješće u kojem je trgovce na malo posebno upozorila na to da dvaput provjere proizvode Chanel jer su zaplijenili mnogo krivotvorina.
3. Torbe Louis Vuitton
Iduća među najčešće krivotvorenim robnim markama ona je francuskog modnog brenda Louis Vuitton, piše Love Money. U kolovozu 2020. kineska je policija završila opsežnu operaciju usmjerenu na krivotvorene torbe Louis Vuitton, prema podacima Lexologyja. Otkrili su 62 kriminalne skupine te ih uhitili zbog kaznenih djela povezanih s krivotvorenjem. Zaplijenili su više od dvije tisuća krivotvorenih torbi i druge opreme ukupne vrijednosti 14,6 milijuna dolara (13,5 milijuna eura).
4. Odjeća Burberryja
Burberry je britanska modna marka koju je 1856. godine osnovao Thomas Burberry. Poznata je po svojim karakterističnim kariranim i jednostavnim dizajnima i proizvodima, poput šalova, šešira i kaputa. Burberry je zapravo bio jedan od prvih koji su izradili plašt iz jedinstvenoga izdržljivog materijala, elastične vune gabarden, čime je promijenio način nošenja kaputa. No kao i druge poznate modne marke i taj britanski brend ima poteškoća s krivotvorinama. Godine 2019. pokušali su zatvoriti tisuće internetskih trgovina koje su prodavale krivotvorene proizvode. No poteškoće s krivotvorinama i dalje traju. Kompanija je išla toliko daleko da je uništila vlastitu robu i povećala nadzor nad svojim intelektualnim vlasništvom kako bi olakšala otkrivanje krivotvorina, prenosi The Guardian.
5. Sunčane naočale Ray-Ban
Matično društvo brenda Ray-Ban, Luxottica, cijelo se vrijeme bori s krivotvorinama, prenosi The Sunglass Fix. Potrošače pokušavaju uvjeriti da krivotvorine nemaju značajnu ultraljubičastu zaštitu po kojoj su im naočale poznate, tako da bi mogli ozlijediti oči. Krivotvoritelji usprkos tome ne odustaju.
6. Apple AirPods
Apple glasi za najkrivotvoreniju tehnološku robnu marku na svijetu. Kao i krivotvoreni lijekovi, krivotvorine Applea slove za potencijalno opasne po život. Godine 2013. je Ma Ailun, 23-godišnja stjuardesa iz Kine, umrla od strujnog udara uzrokovanog krivotvorenim punjačem za iPhone.
Prema pisanju novinske kuće WPSD, koja je dio CBS-a, krivotvoreni Appleovi proizvodi postaju sve veći problem. Ako ste Appleov proizvod naručili putem interneta, ali ne preko Appleove službene stranice, postoji velika vjerojatnost da ste kupili krivotvorinu, što osobito vrijedi za slušalice AirPods.
Američka carina je 2021. godine zaplijenila krivotvorene slušalice AirPods i AirPods pro ukupne vrijednosti više od 1,3 milijuna dolara (1,2 milijuna eura). Tada su zaplijenili i više krivotvorenih čepića za uši za slušalice poslane iz Kine. Kako prepoznati krivotvorinu? Znak za uzbunu već je nerazumno niska cijena u odnosu na redovnu.
7. Satovi Rolex
Švicarski proizvođač satova Rolex, koji je sinonim za luksuzne satove, vjerojatno nije zaslužan za to što je 2019. godine na tržištu bilo dostupno više krivotvorenih nego pravih Rolexa, izvijestio je mrežni medij The Fashion Law. Rolex ima toliko visoke standarde da među krivotvorine može uvrstiti i satove proizvedene u vlastitim urarijama, navodi High Snobiety. Prema njihovim određenjima, krivotvorina je svaka ura sastavljena od neizvornih ili neodobrenih dijelova.
8. Nakit i satovi Cartier
Francuska kompanija za proizvodnju nakita i satova također se bori s krivotvoriteljima. Prošle su godine s tvrtkama Louis Vuitton, LVMH i Prada osnovali neprofitnu organizaciju Aura Blockchain Consortium koja bi trebala zaštititi izvorne proizvode, prenosi Forbes. Korištenjem tehnologije koja podupire kriptovalute i nezamjenjive tokene (NFT), potrošačima bi trebala pomoći u osiguranju izvornosti proizvoda. Sustav je razvio Microsoft te će potrošačima prilikom kupovine proizvoda omogućiti uvid u cijelu njegovu povijest te im pružati dokaz izvornosti.
9. Torbe Hermès
Hermès, francuska robna marka, poznata po brendu Birkin i svilenim šalovima koje nose bogati i slavni, poznata je i po skandalima zbog krivotvorina. Čak su i neki njihovi zaposlenici bili upleteni u to. Na kraju su uhvaćeni, ali krivotvorenju se ne nazire kraj. Različite Hermèsove proizvode – od remena do novčanika – i dalje plijene na granicama, dok kompanija troši milijune u borbi protiv krivotvoritelja.
10. Nakit Tiffany & Co.
Internetska je prodaja krivotvoriteljima uvelike olakšala prodaju krivotvorenih proizvoda jer mogu koristiti prave fotografije proizvoda pa potrošačima poslati krivotvorine, navodi Love Money. Tiffany & Co. je 2010. godine tužio internetsku trgovinu eBay jer je istraga pokazala da je gotovo tri četvrtine proizvoda marke Tiffany dostupnih na eBayu krivotvoreno. Isto su tako trgovački lanac Costco tužili zbog prodaje lažnih dijamantnih prstena marke Tiffany.
Zakon o sigurnoj kupnji (eng. The Safe Shop Act) koji je Kongres prihvatio u ožujku 2020. bio je pokušaj američkih vlasti kojim bi internetski trgovci odgovarali za krivotvorenu robu, ali borba će se očito nastaviti.