Čini se da se u Bosni i Hercegovini čvrsto drže tradicionalnih obrazaca, što rezultuje niskom zastupljenošću žena u različitim aspektima života. Stopa zaposlenosti žena iznosi samo 40 odsto u poređenju sa 67,7 odsto muškaraca. Nadalje, žene su često slabije plaćene od muškaraca u određenim sektorima, što je evidentirano u publikaciji "Žene i muškarci u BiH".
U obrazovnom sektoru, iako žene dominiraju u ukupnom broju studenata na fakultetima, među doktorima nauka većinom su muškarci, sugerišući postojanje staklenog zida za karijere žena. Osim toga, žene su znatno manje prisutne u području istraživanja i razvoja te su rijetko nosioci patenata. Politika takođe pokazuje nisku zastupljenost žena, s obzirom na to da čine samo četvrtinu izabranih zvaničnica na svim nivoima vlasti i imaju isti omjer u diplomatskim misijama. Ovi podaci jasno ukazuju na nejednakost spolova u bosanskohercegovačkom društvu.
U emisiji Start Bloomberg Adria TV, Aida Eskić Pihljak iz Agencije za statistiku BiH istakla je važne nalaze ankete o radnoj snazi. Prema posljednjim podacima, primjećuje se veliki rodni jaz u zaposlenosti stanovništva od 25 do 64 godine života. "Žene su za gotovo 28 odsto bile manje zastupljene na tržištu rada u 2022. godini", istakla je Pihljak.
Također je naglasila da je udio majki ili žena s djecom mlađom od šest godina, koje su u 2022. godini bile zaposlene na puno radno vrijeme, iznosio samo 43 odsto.
"Najveći procenat žena radi u takozvanim stereotipno ženskim oblastima kao što su zdravstvo i socijalna zaštita, te obrazovanje i društvene nauke", rekla je Pihljak, ističući da muškarci dominiraju u stereotipno muškim oblastima poput informativno-komunikacijskih tehnologija, proizvodnje, inženjerstva, građevinarstva i području usluga.