Pedeset osmi Super Bowl završen je pobjedom Kansas City Chiefsa. Oči gledalaca ove sezone bile su uprte u tribine, koliko i u sam teren, zahvaljujući pop zvijezdi Taylor Swift, čija je veza s igračem Chiefsa Travisom Kelceom zaokupila pažnju kako sportske tako i one javnosti koja nije pretjerano marila za američki fudbal. Oglašivači i kladioničari su i u tome vidjeli i iskoristili priliku.
Usher i Alicia Keys - NFL igra na nostalgiju
Jedan od najvećih utisaka svakog Super Bowla jeste i šou tokom poluvremena. On je ovaj put pripadao R&B pjevaču Usheru, a među gostima tokom nastupa bili su i Alicia Keys, Ludacris, Lil’ Jon i drugi.
Iako je šou na poluvremenu stvar prestiža za većinu muzičkih zvijezda, evidentan je trend da posljednjih godina na Super Bowlu nastupaju mahom muzičari koji nisu dominantni na top listama. Naravno, nije riječ o tome da velike zvijezde ne žele da budu na najvećoj sportskoj pozornici. NFL je samo pronašao način da unovči trend koji je podjednako jak kao i prvo mjesto na Billboard listi - nostalgiju.
"NFL želi da privuče milenijalce. Prije nekoliko godina smo vidjeli legendarne repere Snoop Dogga, Dr Drea, Eminema, koji su oživjeli plejlistu koju su milenijalci vrtjeli u srednjoj školi. Usherov nastup je način da se ponovo igra na nostalgiju milenijalaca", kaže za Bloomberg Adria Connect analitičarka Bloomberga Geetha Ranganathan.
Sedam miliona za 30 sekundi slave
Osim za muzički spektakl, Super Bowl je ujedno i jedinstvena, prestižna pozornica za oglašivače. Svako ko nešto znači - želi da se nađe u reklamnom prostoru. Cijena tog mjesta na samo trideset sekundi ove godine bila je sedam miliona dolara, što je skok od čak 75 odsto u odnosu na period od prije samo četiri godine.
"Nije stvar samo u dometu - već znamo da Super Bowl gleda stotine miliona ljudi. U igri je i prestiž koji dolazi s reklamom na Super Bowlu. Ako Budweiser potroši milione dolara, to nije samo da bi prodali svoje pivo, već i zato što znaju da će sutra svi pričati o njihovoj reklami i oni žele da budu dio tog razgovora. Zato su oglašivači spremni da plate mnogo", objašnjava Ranganathan.
Taylor Swift efekat na tribinama i terenu
Za razliku od prethodnih godina bilo je znatno manje automobilskih reklama, a i one koje su se pojavile fokusirale su se na električna vozila. Ta promjena trenda može se pripisati, naravno, Taylor Swift efektu. Njena veza s igračem Kansas City Chiefsa Travicom Kelceom ne samo da je privukla pažnju tabloida, već je i značajno uticala na sastav publike u ovoj NFL sezoni.
"Standardna utakmica privuče oko 30 odsto gledateljki. Ove godine, prognoze su bile da će u publici Super Bowla biti i do 50 odsto žena. Taylor je privukla mlađu publiku, žene, ali i bjuti brendove koji su to iskoristili", kaže Ranganathan.
Iako se oglašivači tradicionalno oslanjaju na poznate ličnosti pri reklamiranju, čini se da je Taylor Swift efekat bio vidljiv i u njihovom raspoloženju. Oglašivači su se utrkivali ko će angažovati veću zvijezdu i ko može da ih angažuje više za jednu reklamu - od Lionela Messija, glumačke ekipe serije Scrubs i Jasona Momoe, do "mamadžerke" Kardashian/Jenner klana Kris Jenner.
"Vidjeli smo nekoliko reklama u kojima je glumilo nekoliko poznatih ličnosti, za T-Mobile, Dunkin Donuts, i sve su to bile zvijezde s A liste. Oglašivači žele da naprave nešto što će svi pamtiti, nešto što će se izdići iznad opšte buke - sjaj zvijezda je jedan od načina da to postignu", kaže Ranganathan.
Ništa nije jeftino u prestonici kocke
S obzirom na zvjezdani potencijal ovogodišnjeg Super Bowla, mjesto na Allegiant stadionu u Las Vegasu nije bilo za svačiji džep. Prosječna cijena karte skoro se udvostručila u odnosu na prošlu godinu, dostigavši preko 9.800 dolara - dok je za VIP iskustvo u Las Vegasu moralo da se plati i do 2,5 miliona dolara.
Inflacija i dobra reklama učinili su svoje, pa je tako potrošnja na hranu, piće, navijačku odjeću i opremu i dekoracije tokom super-nedjelje dostigla 17,3 milijarde dolara, duplo više nego, na primjer, 2010. godine.
Ova godina bila je rudnik zlata i za kladioničare, a kroz legalne i ilegalne kanale, po nekim procjenama gledaoci su samo za Super Bowl za različite opklade uložili više od 23 milijarde dolara.
Šta je bio predmet najvrelijih Super Bowl opklada, koliko Amerikanaca je okušalo sreću i zašto je Super Bowl praznik za tradicionalnu televiziju, detaljnije u razgovoru u videu.