Superbowl, koji je bez sumnje najveći godišnji sportski događaj u SAD, a vjerovatno i u svijetu, zbog Donalda Trumpa mogao bi biti još veći.
Naime, potvrđeno je da će Trump ovog vikenda doći na Super Bowl i tako postati prvi aktuelni predsjednik koji će prisustvovati ovom događaju. Dolazak Trumpa baca novo svjetlo na organizaciju iz više aspekata, posebno sigurnosnog, ali samoj utakmici daje još jedan nivo važnosti.
U nedjelju će se sva sportska pažnja usmjeriti ka Nju Orleansu, gdje će se u finalu Nacionalne fudbalske lige (NFL) sastati ekipe Kansas City Chiefs i Philadelphia Eagles. Fudbaleri Kansas Cityja ulaze u Super Bowl, kako Amerikanci nazivaju finale NFL-a, sa statusom favorita, a na stadionu Ceasars Superdome u Nju Orleansu boriće se za svoju treću uzastopnu šampionsku titulu.
Još uzbudljivije od same igre na terenu su iznosi u pozadini 59. Super Bowla. Cijene ulaznica za ovogodišnji sportski spektakl neočekivano su pale - najjeftinije ulaznice koštaju približno 37 odsto manje nego lane. Prema podacima kompanije TickPick, prosječna cijena se kreće oko 7.388 dolara, a glavni razlog pada cijena leži u lokaciji, budući da je prošlogodišnje finale prvi put bilo odigrano u Las Vegasu, navodi Bloomberg.
Na stadionu Cezar Superdom u Nju Orleansu u nedjelju se neće nadmetati samo timovi iz Kansas Cityja i Philadelphia Eaglesa za šampionsku titulu, već će se i brojni oglašivači boriti za pažnju potrošača, za šta će ove godine morati da izdvoje vrtoglave sume.
Cijena TV reklame koja traje 30 sekundi tokom ovogodišnjeg Super Bowla premašila je osam miliona dolara.
Uprkos padu cijena ulaznica, cijene TV reklama dostigle su nove rekorde tokom ovogodišnjeg Super Bowla. Oglašivači su morali da izdvoje čak osam miliona dolara za svaki od 10 najskupljih reklamnih spotova od 30 sekundi, što je za milion dolara više nego prošle godine. To znači da je cijena emitovanja jedne sekunde reklame iznosila približno 266 hiljada dolara.
Stručnjak za komunikacije Denis Mancevič upozorava da ne postoji nijedan razlog zbog koga cijene reklama ne bi nastavile da rastu i ove godine. "Američka privreda odlično stoji, berzanski indeksi su većinom pozdravili povratak Donalda Trumpa, dok najveće američke multinacionalne kompanije imaju visoka očekivanja od najavljene deregulacije", ističe Mancevič i dodaje da veći marketinški budžeti tokom Super Bowla ne bi trebalo da iznenađuju.
Raj za oglašavanje
Prema mišljenju stručnjaka Manceviča, postoje najmanje dva razloga za tako visoke cijene reklama. "Prvi je direktno povezan sa gledanošću, jer je riječ o događaju koji privlači više od sto miliona gledalaca, pri čemu većina njih dolazi iz SAD, i dalje najvećeg tržišta po kupovnoj moći. Drugi razlog je povezan s ugledom i simbolički značaj Super Bowla kao najomiljenijeg američkog brenda, preko koga oglašivači ostvaruju i drugi marketinški cilj - o reklamama se priča posle utakmice, a neke od njih dobijaju i kultni status."
Tomaž Ambrožič, direktor Sport Media Focusa, navodi da cenu TV reklama definišu domet emitovanja reklamne poruke i renome programa. "Oba ova faktora su na najvišem nivou kada je riječ o Super Bowlu, jer se radi o najgledanijem programu u SAD, koji svake godine okupi najmanje 110 miliona gledalaca pred TV ekranima."
Florijan Ropert, direktor marketinga u agenciji Spontanzo, ističe da je Super Bowl najvažnije godišnje takmičenje u najpopularnijem sportu u SAD. "Zahvaljujući višegodišnjem inovativnom oglašavanju brendova, razvio se i poseban fenomen."
Rastuću popularnost NFL lige možemo delom pripisati i pevačici Taylor Swift, koja je u emotivnoj vezi sa zvezdom Kansas Cityja, Travisom Kelceom. / Veb sajt Taylor Swift
Televizija CBS je od prodaje reklamnog prostora tokom prošlogodišnjeg Super Bowla ostvarila prihod od manje 700 miliona dolara, dok su budžeti za produkciju TV reklama u nekim slučajevima premašili i nekoliko miliona dolara. Ove godine, prava na prenos Super Bowla pripadaju televiziji Fox.
Prošlogodišnji sportski spektakl dostigao je rekordni broj gledalaca - 123,4 miliona - što pojedini sportski komentatori pripisuju porastu navijača van sjevernoameričkog tržišta i ljubitelja pevačice Taylor Swift, koja je u emotivnoj vezi sa zvijezdom Kansas Cityja Travisom Kelceom. O takozvanom "efektu Taylor Swift" na NFL ligu već smo pisali prošle godine, a kao zanimljivost ćemo istaći da je pop superzvijezda prošle sezone ostvarila dodatnih 331,5 miliona dolara vrijednosti brenda tima Kansas City Chiefs i NFL lige, te u svijet američkog fudbala dovela nove obožavaoce, prije svega žene i devojke.
Televizija CBS je od prostora za oglašavanje na prošlogodišnjem Super Bowlu zaradila nešto manje od 700 miliona dolara.
Ko će se oglašavati ove godine
Izuzetna privlačnost Super Bowla za američka reklamna tržišta zasniva se na zapanjujućoj pažnji televizijske publike. Nedavno istraživanje francuskog instituta Ipsos pokazalo je da čak 78 odsto gledalaca Super Bowla gleda reklame. Još iznenađujući je podatak da 11 odsto gledalaca Super Bowl prati isključivo zbog reklama, navodi AS.
Među "teškim kategorijama" na nedjeljnom finalu NFL lige oglašavaće se Pepsi, najveća svjetska pivarska industrija Anheuser-Busch InBev, farmaceutska kompanija Novartis, njemački Bosch, platforma Booking.com, Squarespace i automobilski gigant Stellantis, izvještava Forbes.
Bloomberg Mercury
Prošlogodišnji Super Bowl doneo je prekretnicu, pošto je prekinut višegodišnji trend oglašavanja kompanija iz oblasti vještačke inteligencije i kriptovaluta. Na 58. Super Bowlu oglašavale su prije svega etablirani brendovi, što će biti slučaj i ove godine.
Dok su prethodna Super Bowl takmičenja zbog obilja reklama za kripto zaradila nadimke poput "Kripto Bowla", izvršni potpredsjednik prodaje na Fox Sportsu Mark Evans izjavio je za Bloomberg da ove godine neće biti tako, mada će gledaoci "vidjeti nešto više reklama za veštačku inteligenciju, jer ona zasigurno prožima svakodnevnicu svih nas".
Među oglašivačima koje vrijedi pratiti, Mancević ističe sektore koji su u fokusu politike nove administracije, poput energetike, naftno-gasnog sektora, kriptovaluta, digitalnih platformi i vještačke inteligencije. "Biće zanimljivo pratiti hoće li se najvećim oglašivačima iz segmenta robe široke potrošnje ili kriptovaluta ove godine pridružiti još neko iz 'stare ekonomije', koja sa dolaskom Trumpa u SAD dobija novi zamajac. Takav primjer mogao bi biti automobilski sektor – ne samo Tesla Elona Muska, već i stari automobilski velikani poput Forda i General Motorsa," zaključuje.
Neosporni pobjednik Super Bowla - kladionice
Ove godine rekordni broj američkih saveznih država građanima omogućava zakonite sportske opklade. Zbog ublažavanja zakonodavnog okvira, Američko udruženje za kladionice (AGA) očekuje da će ukupan iznos sportskih opklada na nedjeljnom spektaklu premašiti 1,39 milijardi dolara.
"Nijedan pojedinačni događaj ne ujedinjuje ljubitelje sporta kao Super Bowl", izjavio je pred finale predsjednik i izvršni direktor AGA Bill Miller. Ovogodišnja suma predstavlja porast u odnosu na procijenjenih 1,25 milijardi dolara uloženih zakonitim klađenjem na prošlogodišnji Super Bowl, nedavno je izvjestio ESPN.