Vojna industrija posljednjih je dana posebno u fokusu, a to ne čudi s obzirom na geopolitička događanja. Brojne zemlje već su krenule povećavati ulaganja u obranu, a sve to otvara dodatne prilike za vojnu industriju. Tko se u tom segmentu dosad najviše istaknuo?
Kada je u pitanju proizvodnja oružja, u svijetu uvjerljivo prednjače Sjedinjene Američke Države. Među deset kompanija koje ostvaruju najveće prihode od prodaje oružja, čak pet američkih kompanija ostvaruje najveće.
Na vrhu liste nalazi se američka kompanija Lockheed Martin s prihodom od 60,8 milijardi dolara, a slijede je RTX s 40,7 milijardi dolara i Northrop Grumman s 35,6 milijardi dolara.
Kompanije Boeing i General Dynamics također su na toj listi, i to na četvrtkom i petom mjestu, obje s više od 30 milijardi eura prihoda, prema podacima Štokholmskog međunarodnog instituta za mirovina istraživanja (SIPRI). Sve to nije toliko neočekivano s obzirom na to da SAD čini trećinu svjetskih vojnih troškova.
Po broju kompanija koje se nalaze na listi, druga po redu je Kina, doduše na zadnja tri mjesta, s prihodima od 16,1 do 20,9 milijardi eura.
Po prihodima su jače i kompanija BAE Systems iz Velike Britanije, s 29,8 milijardi eura, te ruski Rosteh, s 21,7 milijardi eura.
Pixsell
Inače, SAD i Kina su općenito države s najviše ulaganja u vojsku. SAD je u 2023. potrošio 916 milijardi dolara na vojsku, a Kina 296 milijardi dolara.
Kako stoje kompanije iz BiH
Namjenska industrija Bosne i Hercegovine (BiH) iz godine u godinu sve više jača i svoje proizvode plasira na mnogobrojna tržišta širom svijeta, te predstavlja veliki potencijal države.
Dobre podatke bilježi i zbog nestabilne geopolitičke situacije širom svijeta, a kompanije iz naše zemlje koje proizvode streljivo od početka godine ostvaruju rekordne izvozne rezultate, proistječe iz podataka koje prikupljanju vladine agencije.
Uprava za indirektno oporezivanje BiH (UIO) objavila je kako je tokom prva dva mjeseca ove godine vrijednost izvoza vojne opreme dosegnula 91,2 miliona konvertibilnih maraka.
Riječ je o dvostruko većoj vrijednosti u usporedbi s istim razdobljem 2024. godine odnosno od razlici od 50 miliona KM.
U 2024. godini ukupna vrijednost izvoza vojnih tvornica u BiH bila je na razini od oko 400 miliona KM odnosno 200 miliona eura što je bilo za oko 100 miliona KM više u usporedbi s 2023. godinom, a početni trend ove godine pokazuje kako će sve te brojke tokom 2025. biti znatno premašene.
Vrijednost ovog izvoza iz BiH je tim značajnija jer naša zemlja ne proizvodi složene i skupe sisteme naoružanja, nego uglavnom streljivo koje je razmjerno jeftino ali i sve traženije.
Prema podacima UIO-a, tokom dva mjeseca ove godine najtraženiji proizvodi iz BiH bili su bombe, granate, torpeda, mine, rakete, vojno streljivo i dijelovi.
Kao i prethodnih godina, BiH je najviše oružja izvezla u Češku, Sjedinjene Američke Države, Saudijsku Arabiju te u Srbiju.
Najznačajnije kompanije bh. namjenske industrije su Igman iz Konjica, Pretis, Unis Ginex, Binas Bugojno, Pobjeda Technology Goražde, Pobjeda-Rudet Goražde, Kosmos Banja Luka, Orao Bijeljina i Zrak Teslić.
Igman je po prihodima najveća domaća kompanija iz oblasti namjenske industrije. Neto dobit firme prošle godine iznosila je oko 1,5 miliona KM.
Tržište Hrvatske
Iako je Hrvatska u odnosu na spomenute vojne sile mala, vojna industrija ipak postoji. Među domaćim kompanijama u tom sektoru najistaknutija je HS Produkt koji se bavi proizvodnjom oružja. Ta je kompanija prošle godine ostvarila 103,2 milijuna eura prihoda, što je bilo 29,6 posto manje nego godini ranije, te 13,8 milijuna eura dobiti, što je smanjenje od 65,8 posto u odnosu na 2022. godinu.
Kompanija Madlerd specijalizirana je za razvoj i proizvodnju složenih raketnih sustava poput raketnih bacača te poluautomatskih bacača granata za pješačku upotrebu, stoji na njihovim stranicama. U 2023. tvrtka je ostvarila prihode od 11,8 milijuna eura i dobit od 1,3 milijuna eura. Time su u odnosu na godinu ranije ostvarili povećanje prihoda od 364,02 posto i 98,7 posto dobiti.
HS Produkt | Bloomberg Adria
Osim u segmentu proizvodnje oružja, postoje tvrtke koje se bave proizvodnjom ostale vojne opreme. Primjerice, Belina koja, među ostalim proizvodi vojne šatore, prošle je godine ostvarile prihode od 625,2 tisuće eura.
Kompanija Croshield specijalizirana je za razvoj, proizvodnju i distribuciju visokokvalitetnih prsluka i balističke zaštite. Oni su prošle godine ostvarili 616,5 tisuća eura prihoda.
Tu je i Šestan-Busch, koji proizvodi šljemove. Oni su u 2023. godini zabilježili 33,4 posto rasta prihoda, odnosno na 20,67 milijuna eura.
Inače, Hrvatska se najviše nametnula u segmentu izvoza pištolja, gdje činimo 6,34 posto od ukupnog svjetskog izvoza.