Proizvođači čipova pripremaju se za veliku promjenu na tržištu u predstojećim mjesecima, dok se prodaja koja je dosegla rekord tijekom pandemije suočava s najvećim padom u desetljeću.
Potražnja na tržištu poluvodiča porasla je tijekom pandemije, prodaja i cijene dionica skočile su s njom, a proizvođači su započeli utrku u pronalaženju zaliha. Unatoč nadi da će se ovaj rast proizvodnje nastaviti još nekoliko godina bez bolnih posljedica, proizvođači čipova sada se suočavaju s poznatim problemom: rastućim zalihama i manjom potražnjom.
Za izgradnju tvornice čipova potrebno je mnogo godina, a do njih je teško doći, čak i kad su najpotrebniji. Posljednjih nekoliko godina veliki problem je nedostatak ponude. Još u ovom kvartalu proizvođači automobila i drugi kupci žalili su se da još uvijek ne mogu nabaviti dovoljno elektroničkih komponenti.
Ipak, sreća se brzo osmjehnula najvećim proizvođačima čipova. Nvidia izvještava o padu od više od 40 posto na godišnjoj razini, dok Micron Technology tvrdi da se potražnja smanjuje u mnogim područjima. Ovog su tjedna podaci kineske vlade pokazali da je prodaja čipova pala za 17 posto u srpnju, nakon porasta 2021. godine. Ova činjenica odražava šokantne promjene u opskrbnom lancu, kao i pad potražnje za jeftinijim čipovima na najvećem svjetskom tržištu poluvodiča.
Predsjednik Joe Biden potpisao je zakon za poticanje domaće proizvodnje čipova, kojim je izdvojeno 52 milijarde dolara. Učinio je to istog dana kada je Micron, najveći proizvođač čipova, upozorio ulagače na usporavanje potražnje.
Stacy Rasgon, analitičarka u Sanford C. Bernsteinu, rekla je da situacija "podsjeća na crni humor" i da će "političari vidjeti koliko će brzo problem nestašice čipova biti riješen kada dođe do preokreta u industriji".
Proizvođači osobnih računala, neki od najvećih kupaca čipova, nagovijestili su teža vremena. Isporuke PC procesora zabilježile su najveći pad u gotovo tri desetljeća u drugom kvartalu, prema podacima Mercury Researcha. Ukupne isporuke procesora doživljavaju najveći godišnji pad od 1984. godine.
Proizvođači sada prolaze kroz vrlo bolno razdoblje u odnosu na vrijeme kada je trend rada od kuće zbog pandemije povećao potražnju za računalima i drugim uređajima. Proizvođači čipova teško su držali korak s gomilom narudžbi, a kupci su bili dodatno frustrirani prekidima u opskrbnom lancu. Proizvođači elektroničkih uređaja tada su po svaku cijenu nabavljali čipove, samo da bi zadovoljili potražnju.
Sada se potrošači suzdržavaju od većih kupnji, a kupci čipova slijede njihov primjer. To je dovelo do stvaranja tzv. "ispravka inventara". Slična situacija dogodila se i 2019. godine, ali nije dugo potrajala.
Međutim, očekuje se da će to biti slučaj s trenutnom situacijom zbog slabljenja svjetskog gospodarstva. Ako se korekcija zaliha dogodi u isto vrijeme kada gospodarstvo uđe u recesiju, industrija se neće tako brzo oporaviti.
"Ta vrsta pada bit će veoma loša", rekao je Gus Richard, analitičar u tvrtki Northland Securities.
Christopher Danely, analitičar Citigroupa, očekuje da će ovaj pad biti najgori u dva desetljeća. Prema njegovim riječima, vjerojatno će sve tvrtke, kao i sve vrste čipova, trpjeti posljedice.
Ono što je ovaj put neobično jeste da vlade financijsku potporu daju za izgradnju novih tvornica i nove opreme, od Amerike i Europe do Kine i Japana. Intel se zalaže za prijedlog zakona o subvencioniranju proizvodnje poluvodiča i kaže da bi Amerika trebala biti glavni konkurent proizvođačima u Aziji. Sada, u vrijeme nestabilne potražnje, spremni su uvesti nove kapacitete.
Plan za ovu godinu uključuje 24 nova projekta za izgradnju novih postrojenja, navodi Udruga industrije poluvodiča (SEMI). Ukupna potrošnja opreme ove će godine dosegnuti 117,5 milijardi dolara, što je 15 posto više od prethodnog rekorda iz 2021. SEMI predviđa da će se troškovi sljedeće godine povećati na 120,8 milijardi dolara.
"Tvrtke su se natjecale", rekao je Richard. "Sada se zemlje natječu koja ima veću stratešku važnost. To je utrka između Kine i Amerike."
Proizvodnja čipova postaje sve neizvjesnija zbog visokih početnih troškova. Postrojenja vrijedna 20 milijardi dolara moraju raditi 24 sata na dan kako bi nadoknadila svoja ulaganja u predstojećim godinama. Ovi uvjeti ograničili su broj tvrtki koje koriste najnoviju tehnologiju na manje od pet, sa samo tri tvrtke - Samsung Electronics, Taiwan Semiconductor Manufacturing i Intel - odgovorne za većinu proizvodnje.
Navedene tri tvrtke postigle su veliki uspjeh jer su bile bolje upoznate s prirodom ove industrije od svojih suparnika. Pokrenuli su proizvodnju u pravo vrijeme i poboljšali učinkovitost svog opskrbnog lanca.
Međutim, navedena učinkovitost mogla bi biti potkopana većom proizvodnjom čipova u Americi i Europi.
"Industrija učinkovito stvara opskrbne lance u Americi i Europi", rekao je Jason Pompeii, analitičar Fitch Ratingsa. "Zbog promjene će biti čestih kratkih razdoblja povećane volatilnosti prihoda, posebno u odnosu na sve veću učinkovitost koju je industrija uživala tijekom proteklih desetljeća."
Kratkoročno gledano, postoji rizik zbog "pretjeranog ulaganja u proizvodne kapacitete, kojima prijeti gospodarski pad", dodao je.
Proizvođači, međutim, očekuju rast potražnje, kao i ukupan prihod od bilijun dolara do kraja desetljeća, što bi značilo da će se masivna gradnja tvornica isplatiti.
Sve u svemu, nitko ne zna što će se dalje dogoditi, rekao je Rasgon.
"Takva je situacija u industriji čipova, nitko ne može dati točnu prognozu", dodao je. "Predviđa se ili veliki rast ili veliki pad."
(Tekst ažuriran podacima o autputu u četvrtom paragrafu.)
- Uz pomoć Petera Elstroma i Gao Yuan.