U Grudama je danas otvorena najmodernija tvornica kartonske ambalaže u regiji, čija vrijednost prelazi 40 miliona eura. Tvornica, koja je u vlasništvu Petra Ćorluke, prostire se na 30.000 kvadratnih metara zatvorenog prostora i već krajem prošle godine počela je testnu proizvodnju.
U septembru 2023. godine stigla je oprema za proizvodnju kartonske ambalaže, a u decembru je počela testna proizvodnja samo za potrebe Violete.
Kako bi tvornica Corspack ispunjavala najviše svjetske standarde, u proizvodnji se koriste najnaprednije tehnologije i vrhunske mašine isključivo iz Njemačke, Švedske, Italije, Nizozemske i Japana. Cijeli proces proizvodnje prate najmoderniji softveri, postojeće mašine koje zadovoljavaju najviše svjetske standarde, kazali su iz kompanije za Bloomberg Adriju.
Ćorluka: Proizvod bez ambalaže ne može biti finalni proizvod
Ćorluka je kazao kako je ambalaža jako važna, jer to je prvi dodir kupca s proizvodom.
"Proizvod bez ambalaže ne može biti finalni proizvod, jer prvi dodir kupca s bilo kojim proizvodom je upravo preko ambalaže. Osjetili smo potrebu da više ne uvozimo ambalažu nego da radimo svoju po najnovijim standardima, što će svakako obogatiti ponudu u našoj proizvodnji", kazao je Ćorluka, prenosi Fena.
Što se tiče radnih mjesta, Ćorluka ističe kako je tvornica krenula s 30-ak radnika, a sljedeće godine novi pogon zaposlit će više od stotinu radnika.
Svečanosti otvaranja tvornice nazočio je i premijer Federacije BiH Nermin Nikšić, koji je naglasio kako poslovanje grupacije Violeta treba biti putokaz za bh. ekonomiju.
"Ova tvornica vrlo je važna s aspekta činjenice da je to stvaranje nove vrijednosti, stvaranje proizvoda s kojim ne samo da se vlasnici, uposlenici, ova županija, Federacija i cijela država BiH mogu ponositi, nego i generira razvoj ovog kraja i svih nivoa naše složene države. Moramo biti ponosni što imamo ovakvog poslovnog giganta kao što je Violeta. Ovo nam treba biti putokaz kako raditi i stvarati nove perspektive i vrijednosti u našoj zemlji. Petar Ćorluka zajedno sa svojim timom još jednom pokazuje kako se i unatoč ovom našem sistemu može uspjeti", poručio je Nikšić.
Savremena laboratorijska oprema
Otvorenje nove tvornice kartona označava uzbudljiv trenutak za industriju, s posebnim naglaskom na održivost i inovacije. Osluškujući potrebe tržišta, kažu da je cilj bio doprinijeti i ekološkoj svijesti, te potaknuti razvoj lokalne zajednice.
Svi testovi i proizvodnja popraćeni su svakodnevnim laboratorijskim analizama na evropskom nivou. U tvornici koriste savremenu laboratorijsku opremu i uređaje za analizu sirovina, poluproizvoda te gotovih proizvoda.
"Uz timski rad i edukacije s vanjskim saradnicima i konsultantima svakodnevno se stječu nova znanja i iskustva. Inovativnim pristupom i saradnjom s kupcima kartonska ambalaža prilagođava se potrebama raznih industrija, uključujući prehrambenu, farmaceutsku i maloprodajnu industriju", kazali su nam.
Tehnološki napredak Corspack se može pohvaliti vrhunskom tehnologijom, uključujući korugator koji proizvodi 925 m² kartona u minuti te moderne konverting linije za štancanje, lijepljenje i štampanje kutija. Proizvodnja je popraćena svakodnevnim laboratorijskim analizama kako bi se osigurao najviši nivo kvaliteta.
Proizvodnja širokog spektra
Kapacitet tvornice po smjeni je 60.000 tona, a proizvodni proces se odvija u dvije faze.
Prva faza je proizvodnja ploča od valovitog kartona. Kako su kazali, u budućnosti planiraju proizvodnju šireg spektra različitih vrsta kartonske ambalaže, od jednostavnih smeđih transportnih kutija do visokokvalitetnih 'shelf ready' kutija s perforacijom, GMP standardne kutije, štancane kutije i gajbe za konditorsku, mliječnu, voćarsku i mesnu industriju, prilagođavajući se potrebama brojnih industrijskih grana uz najviše standarde printa, kvaliteta i preciznosti proizvoda.
Ova tvornica je posebna i po tome što koristi obnovljive izvore energije.
Na krovu tvornice su instalirani 3 MW solarni paneli. Za razliku od drugih tvornica u regiji, ova tvornica će koristiti hibridni bojler, koji koristi kombinaciju električne energije i plina za proizvodnju vodene pare, koja je jako važna u ovoj industriji.
"Proizvodimo jako efikasno i s minimalnim otpadom i tako omogućavamo bolju konkurentnost naših proizvoda na tržištu", kazao je nedavno Ćorluka.
Plan ove tvornice jeste da se zadovolje potrebe domaćeg tržišta, ali proizvode planiraju lansirati i na tržišta od Austrije do Grčke.
Otvaranjem tvornice ova zapadnohercegovačka općina dobija i nova radna mjesta, te donosi brojne koristi kako za ekonomski rast tako i za lokalnu zajednicu.
---Tekst izmijenjen u prvom pasusu i dopunjen izjavama Petra Ćorluke i Nermina Nikšića