Kompanija EFT Rudnik i Termoelektrana Stanari pored proizvodnje i izvoza električne energije usmjerena je i na gradnju solarne elektrane na devastiranom dijelu rudnika i nada se da će već sljedeće godine imati prve kilovate dobijene iz sunčeve energije, poručeno je prilikom posjete ministra energetike i rudarstva Republike Srpske Petra Đokića ovom privrednom društvu.
Đokić se u srijedu sastao sa direktorom pomenutog privrednog društva Savom Mirkovićem te istakao važnost ovog postrojenja kao jednog od najznačajnijih energetskih subjekata u zemlji. Dodao je da kompanija ima podršku Ministarstva u realizaciji novih energetskih projekata koji doprinose razvoju i stabilnosti energetskog sistema. Posebno je naglašeno da će razvoj i izgradnja novih objekata povećati zaposlenost.
"Ovo postrojenje radi na reprezentativnom nivou i značajno je uticalo na stvaranje opšteg ambijenta za investiranje u oblast energetike Republike Srpske. Ono što je jako važno je da su oni spremni da razvijaju nove projekte kada se stvore određeni uslovi, uključujući i dodatno zakonsko uređenje za novi podsticaj energetskom razvoju. To je, prije svega, izgradnja solarne elektrane u kompleksu postojeće elektrane", istakao je Đokić.
Mirković je rekao da je ova termoelektrana najmlađa, ali i najzdravija termoelektrana u regionu. Istakao je da imaju dobre proizvodne rezultate, ali da su, s obzirom na nadolazeću dekarbonizaciju i takse, ipak zabrinuti za dalji rad i opstanak u sistemu proizvođača termoenergije iz uglja.
"Planiramo u tom prilagođavanju za buduće trendove da radimo i solarne elektrane na devastiranom dijelu rudnika i nadam se da ćemo već sljedeće godine kod nas imati prve kilovate iz solarnih elektrana", rekao je Mirković.
Istakao je da njihovi planovi podrazumijevaju proizvodnju oko 2.000 gigavat sati električne energije godišnje i da svake godine ispunjavaju te planove.
"Kuriozitet je da mi radimo i po šest mjeseci bez zastoja, spadamo u red najstabilnijih termoelektrana u regionu", istakao je Marković dodajući da u prvoj fazi pomenute solarne elektrane planiraju proizvoditi oko pet megavata, a zatim do 2040. godine oko 300 megavata.
"Trenutno imamo 1.150 radnika, a imamo otvoren konkurs za nekoliko zanimanja koja su deficitarna. Staćemo negdje na 1.250 radnih mjesta. Trenutno imamo oko dva miliona tona otkrivenog uglja, i otvaramo novi površinski kop na površini od oko 600 hektara koji će nas koštati više od 50 miliona evra. On će nam dati ugalj od 2028. godine", poručio je Mirković.
TE Stanari je prvi veliki energetski objekat koji je izgrađen na ovim prostorima u zadnjih dvadeset i više godina. Izgradnju po sistemu "ključ u ruke" realizovala je kineska kompanija Donfang Electric Corporation.
Termoelektrana je u komercijalnom radu od 2016. godine, a u projekat izgradnje termoelektrane i proširenje i izgradnje rudnika uloženo je preko 550 miliona evra, prema navodima iz Vlade RS.
"Od početka rada do danas su u budžet uplatili oko 43 miliona maraka koncesione naknade, a 95 odsto tih sredstava je pripalo opštini Stanari, koja na godišnjem nivou u svoj budžet primi oko devet miliona maraka", navode u resornom ministarstvu.
EFT Rudnik i Termoelektrana Stanari u međuvremenu je preimenovana u Elektrane Stanari, a prema izvodu iz Registra privrednih subjekata 100 odstotni vlasnik je Stanari Investments Limited iz Velike Britanije, prethodno EFT International Investments Holdings Limited. Vuk Hamović je vlasnik više od 50, a manje od 75 akcija u ovom društvu, prema izvodu iz britanskog registra. Upisani kapital društva u Stanarima je 231.937.545 KM.