Nakon što je istekla Javna ponuda za preuzimanje akcionarskog društva Jelšingrad Livar Livnica čelika, kompanija BLL STEEL iz Banjaluke saopštila je da je preuzela 23.990.540 akcija, što predstavlja 68,03 odsto udjela.
To se poklapa sa akcijama koje su posjedovale dvije slovenačke kompanije Livar d.d. Ivančna Gorica (43,03 odsto) i Exoterm d.d. Kranj (24,99 odsto), koje su pokušavali ranije da prodaju, ali im nije polazilo za rukom.
Osnovni kapital Jelšingrad Livar Livnice čelika iznosi 35.262.434 KM, a podijeljen je na isto toliko akcija nominalne vrijednosti jedna marka.
BLL STEEL je 17. jula ove godine objavio Javnu ponudu za preuzimanje akcija pomenutog društva, a za vrijeme trajanja ponude deponovano je 23.990.540 akcija (68,034271 odsto).
Više:
Banjalučki biznismen želi od Slovenaca da preuzme Jelšingrad livnicu
Đurić s partnerima objavio ponudu za Livnicu, nudi 0,002 KM po akciji
Deponovane akcije Ponudilac je isplatio i preuzeo u zakonskom roku. Nije bilo povlačenja deponovanih akcija.
Kao vlasnik BLL STEEL u Registru poslovnih subjekata vodi se Sladomir Đurić, zajedno sa Zoranom Kuridžom i Igorom Pajićem. Javnosti je poznat Đurić, koji je vlasnik/suvlasnik više kompanija, među kojima su Autoprevoz Banjaluka, Respect Plus, Cinema Tower.
Analiza, pa odluka o daljem radu Livnice
BLL STEEL namjerava izvršiti kvalitetnu analizu postojeće osnovne djelatnosti, te odlučiti o njenom nastavku, s obzirom na okruženje, dostupnost sirovina, konkurentnosti tržišta, puteve snabdijevanja, materijalne i kadrovske resurse.
"Broj zaposlenih i kvalifikaciona struktura će odgovarati proizvodnom opredjeljenju Emitenta u budućem periodu. Ponudilac ne planira promjenu mjesta obavljanja djelatnosti s obzirom na instalisanu infrastrukturu i komparativne prednosti lokacije i postojećih objekata u vlasništvu Emitenta", naveli su iz BLL STEEL-a.
Kompanija Jelšingrad Livar livnica čelika iz Banjaluke godinama muku muči s akumuliranim gubicima. Prošlu godinu imala je ukupne prihode od 14,12 miliona maraka, a rashod od 14,48 miliona KM, te je godinu završila u gubitku od 361.807 KM.
Najveći problem im je akumulirani minus koji je premašio 37,95 miliona maraka. Lani su prosječno zapošljavali 129 radnika.
Pored navedenih akcionara, udio od 13,78 odsto ima Republika Srpska preko dva fonda (Penzijskog rezervnog fonda i Fonda za restituciju) i te akcije je pokušavala da proda krajem 2023. godine za 340.155 KM.
Udio od 9,09 odsto u Jelšingradu posjeduje Društvo za upravljanje investicionim fondovima (DUIF) Invest Nova, dok ostatak posjeduju manjinski akcionari s pojedinačnim udjelima manjim od po dva odsto.