Kompanija Xiaomi prijavila je najbrži tempo rasta prihoda od 2021. godine, podstaknut početnim uspjehom prvih električnih vozila i oporavkom globalnog tržišta pametnih telefona.
Prodaja je porasla za 32 odsto, što je više od očekivanog, na 88,9 milijardi juana (12,5 milijardi dolara) u kvartalu završenom u junu, podstaknuta prihodom od otprilike 6,2 milijarde juana iz sektora električnih vozila. Neto prihod je takođe nadmašio očekivanja, iznosivši 5,1 milijardu juana, nakon jednokratnog dobitka od gotovo 550 miliona juana iz investicija. Međutim, kompanija je zabilježila prilagođeni gubitak od oko 1,8 milijardi juana u sektoru automobila.
Bolji rezultati od očekivanih mogli bi podstaći nadu investitora da je Xiaomi pronašao novi izvor rasta. Osnivač Lei Jun je obećao da će uložiti 10 milijardi dolara u proizvodnju automobila, kladeći se na to da će ponoviti uspjeh koji je kompanija postigla sa pametnim telefonima. Kompanija je lansirala svoj prvi električni automobil u martu, iako je tržište već preplavljeno daleko većim igračima, poput Tesle i BYD-ja, Lei Jun je izjavio da firma planira da postane jedan od pet najvećih proizvođača automobila u narednih 15 do 20 godina.
Akcije kompanije Xiaomi porasle su za oko 16 odsto otkako je kompanija krajem marta počela da prodaje električna vozila. Kompanija sa sjedištem u Pekingu ubrzo nakon lansiranja svog modela SU7 povećala je ciljeve isporuke: u maju je Xiaomi povećao cilj isporuke vozila na 120.000 ove godine, u poređenju sa prethodno najavljenim ciljem od oko 100.000. U srijedu je predsjednik Lu Weibing izjavio da očekuje da će isporuke nastaviti da ubrzavaju u narednim mjesecima, dok će se gubici postepeno smanjivati.
"Skala je važna. Kako rastemo u obimu, troškovi će biti bolje raspoređeni", rekao je Lu novinarima nakon objave rezultata. "U dobroj smo poziciji u pogledu narudžbina u avgustu. To znači da ćemo povećati obim i da će troškovi nastaviti da se smanjuju."
Iako Xiaomi trenutno prodaje model SU7 samo u Kini, kompanija je prikazala ovaj sedan tokom Olimpijskih igara u Parizu i postavila boks garažu na čuvenoj stazi Nirburgring u Nemačkoj. Lei je u Parizu izjavio da će kompanija ponuditi vozilo i globalno, ali nije naveo vremenski okvir. To je podstaklo spekulacije da Xiaomi želi da uđe na evropsko tržište uprkos potezu Evropske unije da uvede carine na uvoz električnih vozila proizvedenih u Kini.
Kompanija sada razvija više modela u svojoj liniji električnih vozila kako bi se bolje takmičila sa liderima u ovoj industriji, a planira da izradi sportsko terensko vozilo slično Teslinom modelu Y već 2025. godine, objavio je Bloomberg News. Takođe proširuje svoje kapacitete, nedavno kupivši lokaciju u Pekingu.
Tokom proteklog kvartala, Xiaomi je doživio određeni oporavak u svom osnovnom poslovanju sa pametnim telefonima. Treći najveći svjetski dobavljač pametnih telefona isporučio je 28 odsto više telefona u poređenju sa periodom od prije godinu, navela je kompanija u svom saopštenju. Ali u junskom kvartalu troškovi komponenti su porasli, smanjujući marže.