Đorđe Đurić, koji se zbog sankcija Sjedinjenih Američkih Država (SAD) povukao iz kompanija u Bosni i Hercegovini (BiH), više nije vlasnik ni privrednog društva Kaboss Pro iz Beograda, a koje je većinski vlasnik Robne kuće Boska u centru Banjaluke.
Đurić je na listu Kancelarije za kontrolu strane imovine Ministarstva finansija SAD-a (OFAC) stavljen 18. juna ove godine, kao i njegova kompanija Infinity International Group te njene kćerke firme Prointer ITSS, Kaldera Company, Infinity Media, K-2 Audio Services i Una Word Network.
Više:
OFAC proširio sankcije na dva lica i sedam kompanija u RS
Infinity žele da preuzmu radnici, banke već rade na gašenju računa
Nakon toga je uslijedilo gašenje računa navedenih privrednih društava u komercijalnim bankama, a Đurićevo povlačenje iz biznisa u BiH najavili su iz grupacije Infinity.
Đurić je nepoznat u javnosti i nikada se nije oglašavao u vezi s poslovanjem njegovih kompanija. O njegovim planovima, nakon sankcija, jedino je govorio predsjednik uprave Infinityja Bojan Vujić.
Nakon sankcija uslijedila je promjena vlasništva nad sankcionisanim kompanijama u BiH, a podaci Agencije za privredne registre Srbije pokazuju da je Đurić takođe izašao i iz kompanija čiji je vlasnik bio u Srbiji.
Đurić je bio vlasnik privrednog društva za projektovanje izvođenja radova i nadzor Girtpro inženjeringa Beograd, a 20. juna Aleksandar Čolović je zatražio promjenu i da se upiše kao 100-odstotni vlasnik pomenutog društva. Registrator Registra privrednih subjekata koji vodi Agencija za privredne registre Srbije je 21. juna to i odobrio.
Girtpro inženjering bio je vlasnik kompanije Kaboss Pro iz Beograda, a Mihajlo Denčić je 8. avgusta ove godine zatražio da se upiše kao novi vlasnik, što je 9. avgusta i odobreno.
Kaboss Pro je većinski vlasnik Robe kuće Boska u Banjaluci (BiH) s udjelom od 88,64 odsto, nakon što je u julu prošle godine preuzeo 59,46 odsto akcija.
Boska je 2023. godinu završila s neto dobiti od 1,31 milion maraka i na kraju godine je imala akumuliranu, neraspoređenu, dobit od 5,31 milion KM.
Promjene u kompanijama u BiH
Vlasništvo nad sankcionisanim kompanijama u BiH se mijenja posljednjih mjesec dana, a među posljednjim je promijenjeno vlasništvo nad Infinity grupacijom. Umjesto Đorđa Đurića kao vlasnik je upisan Milenko Čičić.
"Do promjene osnivača je došlo iz formalnih razloga, s obzirom na to da je Đorđe Đurić odustao od poslovanja i napustio BiH. Kako su u toku administrativne procedure gašenja Infinity International Group, koje bi mogle potrajati nekoliko narednih mjeseci, Milenko Čičić, kao lice koje stalno boravi u BiH, biće na toj poziciji dok se ne reguliše sve što je neophodno u ovakvoj situaciji", odgovorili su za portal Capital iz kompanije Invictus Tehnology Group, koju su osnovali rukovodioci Infinityja s ciljem da nastave poslovanje u IT sektoru.
Kako je Bloomberg Adria objavila, promijenjeni su i vlasnici Prointera, umjesto Infinityja upisani su Bojan Vujić, Nemanja Reljin, Radmila Bojanić i Vladimir Perišić.
Više:
Invictus tehnology preuzima poslove Prointera usljed sankcija
Vujić za Bloomberg Adriju: Ide stečaj grupe, izlazimo iz medija i elektro sektora
Prointer dobio nove vlasnike, radnicima UNA-e ugovori do 30. septembra
Za Bloomberg Adriju su po pitanju gašenja Infinity grupe te njenih članica rekli da "trenutno rade na finalizaciji svih potrebnih koraka u skladu sa zakonskim regulativama".
"Ove aktivnosti preduzimamo pažljivo kako bismo obezbijedili da proces bude u potpunosti usklađen s propisima i da ne ostavi negativne posljedice, posebno za naše zaposlene", odgovor je iz Invictusa.
Kada je riječ o prenosu vlasništva nad Prointer ITSS Banjaluka, naveli su da je to dio veoma složenog i dugotrajnog procesa usklađivanja svih prethodno navedenih izazova u skladu sa zakonskim regulativama. "Čim budu finalizovane ove procedure obavijestićemo vas o svim relevantnim detaljima samog procesa", poručili su u pisanom odgovoru.
Podsjećamo, Vujić je u opširnom intervjuu Bloomberg Adriji odgovorio na sva do tada nerazjašnjena pitanja u vezi s gašenjem kompanija, osnivanjem novih i ostalim aktivnostima.
Između ostalog, otkrio je da će vlasnik grupe Đorđe Đurić pokrenuti stečaj ili likvidaciju, a da će IT poslove pokušati sačuvati kroz Invictus, te da rukovodstvo grupe više ne želi da se bavi medijima i elektro sektorom.
Što se tiče medija, rukovodioci ATV-a osnovali su novu firmu, kao i radnici Kaldere, dok su se u UNA televiziji odlučili na potpuno gašenje.