Iako je većina istaknutijih hrvatskih generala financijski vrlo dobrostojeća i povezana s raznim poslovima i tvrtkama, odlučili smo provjeriti kako stoje oni koji su sami pokrenuli svoje tvrtke i razvili ih do respektabilnih razina.
U tom društvu prednjači jedan od najimućnijih Hrvata koji je svoje bogatstvo stekao u biznisu s naftom – Ivan Čermak, a jako dobro ide i Anti Gotovini čiji posao s uzgojem i preradom ribe raste iz godine u godinu. Još jedan od hrvatskih generala koji se okušao u biznisu je Mirko Norac-Kevo koji je 2015. pokrenuo zaštitarsku tvrtku iz koje se formalno povukao prije par godina, ali je očito udario dobre poslovne temelje, budući da bilanca kompanije konstantno raste. Trenutno se njegovo ime spominje u velikim nekretninskim poslovima u Sinju, iako i dalje djeluje iz sjene.
Od Gaženice do Japana
General Gotovina još je 2013. ušao u biznis uzgoja tune, ribarstva i prerade sitne plave ribe, s partnerom i prijateljem Milanom Mandićem, suvlasnikom tvrtke Jadran tuna iz Biograda. U zadnjih 12 godina izgradili su prosperitetnu kompaniju, što pokazuju i financijski rezultati Pelagos Net Farme.
Naime, tvrtka generala Gotovine lani je zabilježila veliki rast prihoda od više od 40 posto, na 24,3 milijuna eura ukupno, dok je dobit također rasla za gotovo 40 posto, na 3,1 milijun eura. Prema podacima Fine, u 2023. zapošljavali su više od 130 radnika s prosječnom plaćom od 1.080 eura.
Pelagos ima uzgajalište u akvatoriju južno od otoka Balabre, na području Općine Murter – Kornati, s kapacitetom od 1500 tona u 12 uzgojnih jedinica. U vlasništvu tvrtke je i flota brodova namijenjenih za ribarstvo te za logističku podršku za potrebe uzgajališta.
Iako je tvrtka visokozadužena, nastavljaju s ulaganjima jer im je nedavno Ministarstvo gospodarstva dalo pozitivnu ocjenu procjene utjecaja na okoliš za uzgajališta tune u zoni marikulture kod otoka Lavdara, smještenog sjeverno od Dugog otoka.
Predsjednik uprave Pelagosa je Nenad Horvat, a s njim u upravi sjede i Gotovinina supruga Dunja Zloić Gotovina, Božena Kačanić, Ivana Kuzman i Leo Mandić. Suvlasnik Mandić i dalje je prokurist.
Lani je Pelagos samo od izvoza zaradio 20,5 milijuna eura, a o uspjehu na međunarodnim tržištima govori i podatak da je tuna iz uzgajališta generala Gotovine dobro poznata i cijenjena delicija u Japanu.
Čermakova ljubav prema nafti
Čermak je svoj poslovni put počeo još 70-ih godina prošlog stoljeća. Imao je servis za klime i rashladne uređaje s kojim je već tada zarađivao pristojan novac, a prije rata je razgranao biznis, pa između ostalog postao i suvlasnik poznate zagrebačke diskoteke The Best.
No njegov streloviti uspon do jednog od najbogatijih Hrvata počinje početkom 90-ih, kada je postao blizak s tadašnjim predsjednikom Franjom Tuđmanom. Bio je Tuđmanov savjetnik, pomoćnik ministra obrane pa ministar gospodarstva, a odmah nakon Oluje imenovan je zapovjednikom zbornog područja Knin. Ta uloga ga je kasnije dovela do optužbi Haškog suda za zločine protiv čovječnosti i kršenja zakona ili običaja ratovanja, no 2011. je oslobođen po svim točkama.
Odmah nakon rata osnovao je tvrtku Crodux koja je s vremenom izrasla u oveću mrežu benzinskih postaja. Njih je Čermak kasnije prodao OMV-u, a biznis s maloprodajom nastavio kroz Tifon. Tifon je u sklopu Croduxa radio od 1998. do 2007., da bi ga nakon toga Čermak prodao mađarskoj naftnoj kompaniji MOL.
Nakon što je OMV 2013. godine odlučio prodati svoje benzinske postaje u Hrvatskoj, otkupio ih je opet Čermak, neslužbeno za 100 milijuna eura.
U 2021. godini Čermak je prodao Crodux slovenskom Petrolu za gotovo 192 milijuna eura, a iako je još prije par godina spominjao "polumirovinu", i danas je aktivan kao osnivač, odnosno prokurist tvrtke Delta Oil International kojoj su lani prihodi pali za gotovo 80 posto, sa 198,6 na 45,6 milijuna eura, dok im je dobit potonula za 40 posto, na 554,5 tisuća eura. U 2023. imali su 13 zaposlenih s prosječnim primanjima od gotovo 2.800 eura.
Podaci s Fine pokazuju da je povezan s još sedam kompanija: Delta Energetika, Delta Plin, Delta Terminali, Distentus, Futura inženjering, Tankerkomerc i Voluntas. Većinom su sve kompanije vezane uz energetiku i građevinu.
U zadnje vrijeme poslovanje sve više širi i na sektor nekretnina. Prije tri godine je od ruskih vlasnika za oko 13 milijuna eura kupio vilu Lenac, jednu od najpoznatijih na Opatijskoj rivijeri, u 2021. je kupio i zgradu u kojoj se nalazio poznati zagrebački Šumski dvor koja je srušena, a u izgradnji je novi projekt. Tada je kupio i zgradu kina Central, a ima i velike planove za izgradnju dvaju nebodera od 20-ak katova na zapadnom ulazu u Zagreb.
Norčev zaokret iz zaštitarstva u nekretnine
Norac je 2015. osnovao zaštitarsku tvrtku Noky Security koja je s vremenom izrasla u jednog od lidera u branši. Formalni vlasnik bio njegov otac Ante Norac-Kevo, budući da on sam nije mogao biti upisan kao direktor ili vlasnik jer je bio pravomoćno osuđen za ratni zločin, pa nije mogao proći zakonsku sigurnosnu provjeru, a partner mu je bio umirovljeni policajac iz Čepina Pero Dugandžić.
Biznis im je iz godine u godinu brzo rastao, dijelom i jer su dobivali unosne ugovore preko javnih natječaja, no Norac se prije par godina povukao iz vlasničke i upravljačke strukture tvrtke u kojoj je imao funkciju prokurista.
To nije utjecalo na razvoj poslovanja, budući da Noky Security, prema podacima Fine, raste iz godine u godinu. Tako su od 1,4 milijuna eura prihoda u 2019. došli na 3,2 milijuna lani, a i dobit im je u 2023. skočila za gotovo 300 posto u usporedbi s godinom ranije, na više od 200 tisuća eura. Zapošljavaju više od 500 radnika kojima je prošle godine prosječna plaća iznosila vrlo mršavih 519 eura.
Otac generala Norca, Ante, trenutno je povezan s još dvije tvrtke Zusammen i Zusammen Immobilien koje se bave iznajmljivanjem strojeva, odnosno građevinom. Zanimljivo je da se upravo tvrtka Zusamenn, kojoj su lani prihodi pali za 90 posto, s 2,3 milijuna na 245 tisuća eura, pojavljuje u poslovima oko prodaje 30-ak tisuća kvadrata u tvorničkom krugu Ciglane Sinj koju je država poslala u stečaj. Na ročištima oko prodaje atraktivnog zemljišta na sudu se pojavljivao i sam general, u svojstvu javnosti, a sudu je i službeno potvrdio da je povezan s odgovornom osobom iz firme Zusammen.