Kompanija Meta Plaforms Inc. u drugom kvartalu je zabilježila bolje rezultate od očekivanih i tako uvjerila investitore da se njena ulaganja u vještačku inteligenciju isplaćuju kroz prihode od ciljanih reklama.
Taj rezultat, koji je pogurao akcije kompanije u kasnom trgovanju u srijedu, kupit će vrijeme generalnom direktoru Marku Zuckerbergu da ulaže u više proizvoda od kojih se korist očekuje u budućnosti. Obraćajući se investitorima i analitičarima, on je većinu vremena proveo predstavljajući planove za ulaganje u kompleksne jezičke modele koji će pokretati AI chatbotove.
"Kolaju šale o tome kako svi direktori tehnoloških kompanija tokom razgovora s investitorima sve vrijeme govore samo o vještačkoj inteligenciji", rekao je on u srijedu. "To je zato što je ta tema zapravo jako uzbudljiva i promijenit će mnoge stvari na dugi rok", dodao je.
Zuckerberg je rekao da će AI "na kraju utjecati na skoro svaki Metin proizvod".
Prema srednjoročnim planovima, Meta koristi vještačku inteligenciju da unaprijedi način na koji reklame pronalaze zainteresovane korisnike, čineći svoj najunosniji posao efikasnijim. Kompanija koristi algoritme da bolje odredi kada i gdje da prikazuje oglase, a također počinje uvoditi generativne AI funkcije tako da trgovci s malim budžetima mogu kreirati zanimljivije promocije.
Meta je 30. juna imala 3,27 milijardi korisnika, što je povećanje od sedam posto u odnosu na prethodnu godinu.
Matična kompanija Facebooka i Instagrama zabilježila je prihode od prodaje od 39,1 milijardu dolara u kvartalu završenom 30. juna, dok su analitičari očekivali 38,3 milijarde dolara. Meta u tekućem kvartalu očekuje prihode od 38,5 milijardi dolara do 41 milijarde dolara, dok je prosječna vrijednost iz ankete Bloomberga ukazivala na 39,2 milijarde dolara.
Meta akcije su skočile za oko pet posto u kasnom trgovanju.
Meta mnogo ulaže u data centre i razvoj računarske snage jer Zuckerberg želi zauzeti vodeću poziciju u svjetskoj AI trci. Meta je promijenila svoje projekcije kapitalnih ulaganja za ovu godinu, a nova prognoza je od 37 do 40 milijardi dolara, čime je donja granica ranijeg raspona podignuta za dvije milijarde dolara.
Opširnije na linku.