Svakog ljeta više od 200.000 ljubitelja automobila okuplja se na britanskom Festivalu brzine u Goodwoodu (engl. Goodwood Festival of Speed) nadomak južne obale, da bi pratili kako vozači forsiraju motore brzih automobila usred oblaka dima.
Ove godine, publiku (koja je inače tradicionalno poznata po tome što dolazi u svojim retro britanskim sportskim automobilima, sa cigarom u ruci) je dočekao nov prizor - niz sjajnih, novih kineskih električnih vozila.
Kineski proizvođači automobila okupili su se na sajmu u pokušaju da pokažu svoju privlačnost evropskim potrošačima, nakon što je njihov inicijalni rast na tom tržištu usporen.
BYD Co., najveći kineski proizvođač automobila, prikazao je devet modela, privlačeći najširu publiku u poređenju sa svojim domaćim rivalima, a istakli su se i brend namijenjen masovnom tržištu Omoda kompanije Chery Automobile Co. i luksuzniji brendovi Jaecoo i Hongqi. Prošle godine, Nio Inc. je bio jedini proizvođač automobila porijeklom iz Kine koji je prisustvovao događaju.
"To ne znači samo da želimo da im prodamo automobil - to znači da dolazimo, sada smo ovdje u Velikoj Britaniji, s dobrim proizvodom i dobrim brendom", rekao je šef Cheryja za tržište Velike Britanije Victor Zhang u intervjuu.
Prisutni su željeli da pogledaju BYD-jev novi električni superautomobil "yangwang U9", koji je izveo ples uz muziku podizanjem i spuštanjem suspenzije na svoje točkove. Njegov glavni trik je ubrzanje od nula do 100 kilometara na sat za 2,36 sekundi. U međuvremenu u Hongqiju, djevojke u crvenim svjetlucavim haljinama pokazivale su automobile.
Goodwood je jedan od najznačajnijih društvenih događaja u Velikoj Britaniji tokom ljeta, džembori za fanove Ferrarija NV i Lamborghini SpA koji se održava na seoskom imanju starom više od četiri vijeka. Posjetioci mogu da gledaju uspon na brdo i druge terenske izazove pored široke izložbe klasičnih automobila.
Pojačano prisustvo kineskih proizvođača automobila na festivalu dolazi uslijed smanjenja njihovog udjela na evropskom tržištu električnih vozila, koje je došlo poslije brzog inicijalnog proboja predvođenog SAIC Motor Corp, koji je 2007. godine kupio ugašeni britanski brend MG. BYD-jeva ponuda uključuje modele kao što je krosover "atto 3" od 37.695 funti (48.742 dolara).
Predstavnik BYD-jevog štanda u Goodwoodu rekao je da ljudi počinju da prepoznaju brend iz njihovih reklama na Evropskom prvenstvu u fudbalu, gdje je tim Engleske stigao do finala. BYD je takođe napravio mali teren kako bi omogućio djeci na festivalu da šutiraju loptu.
Porast isporuka električnih vozila iz Kine podstakao je Evropsku uniju (EU) da istraži subvencije u ovom sektoru. Blok zemalja je nedavno uveo dodatne carine na kineska električna vozila, koje idu i do čak 38 odsto. Trenutno na kineske brendove otpada manje od 10 odsto prodaje električnih vozila širom evropskog regiona.
Odluka je donijeta nakon što su Sjedinjene Američke Države (SAD) uvele carinu od 100 odsto na uvoz električnih vozila iz Kine, dok Kanada takođe razmatra pojačanje tarifa. U Britaniji SAIC-jev hečbek "MG4" bio je drugo najprodavanije električno vozilo prošle godine. Nova britanska laburistička vlada tek treba detaljno da iznese svoj stav o potencijalnim nametima.
Cheryjev Zhang je rekao da se nada da Velika Britanija neće slijediti primjer EU. "To nije dobro za posao", rekao je. "To samo šteti kupcima jer na kraju kupac mora da plati."
Tenzije oko trgovine vjerovatno neće padati na pamet posjetiocima u Goodwoodu, gdje bi šampion Formule 1 Max Verstappen trebalo da se pojavi na četvorodnevnom sajmu zahvaljujući pauzi u rasporedu trka, kao i druge zvijezde Formule 1 kao što je zvijezda Aston Martina Fernando Alonso.
Zhang je rekao da očekuje da će kupovina kineskog brenda postati normalna kao i kupovina Kije ili Hyundaija.
"Prije dvadeset godina, kada su Kia ili Hyundai ušli u Veliku Britaniju, možda su postojale slične brige", rekao je on. "Ali sada Britanci prihvataju korejske brendove. Mislim da će se slično desiti i s nama".