Boeing Co. priznat će krivicu za zločinačku urotu u vezi s dvije kobne nesreće njegovog aviona 737 Max, sporazumom kojim se slavni američki proizvođač aviona karakterizira kao kriminalac, ali će izbjeći tešku sudsku konfrontaciju dok se pokušava oporaviti od višestrukih kriza.
Prema sporazumu s američkim tužiocima, Boeing se suočava s kaznom od čak 487,2 miliona dolara — maksimumom dopuštenim zakonom — iako će stvarni iznos odrediti sudac, prema Ministarstvu pravosuđa (DOJ). DOJ je zatražio od suca da prizna Boeingu prethodnu kaznu koju je platio, čime bi se nova kazna smanjila na 243,6 miliona dolara, ako bude odobreno.
Kompanija će instalirati korporativni monitor i morat će potrošiti najmanje 455 miliona dolara za jačanje svojih programa usklađenosti i sigurnosti tokom sljedeće tri godine kao dio dogovora, za koji je potrebno odobrenje suda. Također bi podlijegao razdoblju uvjetne kazne pod nadzorom suda.
Priznanje krivice označava najnižu tačku u stoljetnoj historiji kompanije nakon godina previranja izazvanih dvjema nesrećama njenih aviona 737 Max 2018. i 2019. u kojima je poginulo 346 ljudi. Sporazum također ima potencijal zakomplicirati Boeingovu interakciju s vladom kao glavnim obrambenim izvođačem i graditeljem predsjedničkih aviona, iako će kompanija vjerovatno tražiti izuzeće ili preokret koji bi joj omogućio nastavak poslovanja u tim područjima.
S druge strane, sporazum bi mogao poštedjeti Boeing ometanja krivičnog suđenja u vrijeme kada su njegove finansije u haosu, a njegovo vodstvo u neizvjesnosti. Američka kompanija bila je u krizi tokom posljednjih šest mjeseci nakon gotovo katastrofalne nesreće, koja je pokrenula lančanu reakciju koja je dovela do priznanja krivice.
Ministarstvo pravosuđa utvrdilo je u maju da je Boeing prekršio sporazum o odgodi krivičnog gonjenja iz 2021. povezan s nesrećama koje su se dogodile u posljednjim danima Trumpove administracije. To je uslijedilo nakon eksplozije ploče trupa na 737 Max 9 5. januara, samo nekoliko dana prije isteka ugovora.
DOJ je kasnije zaključio da Boeing nije ispunio zahtjev tog ugovora za provedbu učinkovitog programa usklađenosti za sprječavanje i otkrivanje kršenja američkih zakona o prijevarama.
Američka vlada i Boeing još uvijek dovršavaju pakt i očekuju da će podnijeti konačni sporazum o priznanju krivice do 19. jula.
'Izuzetno razočaran'
Kao rezultat nesreće s trupom, Boeingov izvršni odjel je u haosu dok odbor traži novog glavnog izvršnog direktora koji bi naslijedio Davea Calhouna u nekom trenutku ove godine. Finansije kompanije također pokazuju napetost zbog usporavanja proizvodnje nakon nesreće u januaru, dok radi na jačanju kvaliteta i prekvalifikaciji radnika pod strogim nadzorom američke Savezne uprave za avijaciju.
Iz kompanije su rekli da će vjerovatno potrošiti oko osam milijardi dolara u gotovini tokom prve polovice 2024.
U kratkoj izjavi, Boeing je potvrdio da je postigao načelni dogovor o uvjetima rješenja s Ministarstvom pravosuđa, podložno odobrenju posebnih uvjeta. Proizvođač aviona u junu je rekao tužiteljima da se ne slaže sa zaključkom da je prekršio raniji dogovor.
Kao dio dogovora iz 2021., Boeing je platio kaznu od 243,6 miliona dolara i priznao da je obmanuo FAA o nejasnom sistemu kontrole leta povezanom s nesrećama. Kompanija je također obećala poboljšati svoje interne sigurnosne kontrole. Zauzvrat bi Vlada nakon tri godine povukla krivičnu prijavu protiv kompanije.
Najnoviji sporazum oštro su kritizirale porodice žrtava nesreće, s kojima nije razgovarano prije nego što je objavljen. Porodice su brzo podnijele i obavijest da se protive posljednjem sporazumu. Kao dio nove nagodbe o priznanju krivice, Boeingov upravni odbor sastat će se s rodbinom žrtava nesreće - što su prethodno zatražile porodice.
"Iznimno smo razočarani što DOJ nastavlja s ovim potpuno neadekvatnim sporazumom o priznanju krivice unatoč snažnom protivljenju porodice njegovim uvjetima", rekla je Erin Applebaum, partnerica u Kreindler & Kreindler LLP koja zastupa porodice žrtava nesreće, u izjavi poslanoj e-mailom.
"Iako smo ohrabreni činjenicom da Boeing neće moći odabrati vlastitog nadzornika, dogovor je još uvijek ništa više od lagane kazne i neće učiniti ništa za postizanje značajnih promjena unutar kompanije", rekla je.
Sporazum također predviđa da će vlada odabrati i nadzirati korporativnog nadzornika, rješavajući zabrinutost koju su porodice iznijele u vezi s nezavisnošću nadzornika.
Boeing se također suočava s istragama američke Komisije za vrijednosne papire, Kongresa i velike porote na području Seattlea o događajima koji su doveli do nesreće u januaru na avionu Alaska Airlinesa.
"Iako bi mnogi od nas radije strožije krivično gonjenje, priznanje krivice za krivično djelo je ozbiljan korak u odgovornosti u odnosu na prvobitni Sporazum o odgođenom krivičnom gonjenju s Ministarstvom pravosuđa", rekao je Mark Lindquist, još jedan advokat porodica žrtava.
"Sljedeći koraci za kompaniju trebali bi uključivati prihvatanje pune odgovornosti u građanskim predmetima i potpuno poštivanje uvjeta priznanja krivice", rekao je u izjavi poslanoj e-mailom.