Boortmalt je ime koje izaziva veliko poštovanje u svijetu proizvodnje slada. Kao jedan od najvećih proizvođača slada na svijetu, Boortmalt je ključni igrač u opskrbi pivovara.
Posjetili smo Boortmaltov pogon u Antwerpenu, smješten u samoj luci, jednoj od najvećih u Europi. Već smo pri samom dolasku bili impresionirani veličinom objekta. Golemi silosi dominiraju krajolikom, a teško je ne zamijetiti intenzivan miris ječma i slada u zraku. Radnici nas uvjeravaju da ćemo se s vremenom naviknuti. Čuje se i zujanje strojeva i lupanje metala, jasno je da je to mjesto gdje se neprestano nešto radi, gdje proizvodnja nikad ne staje.
Boortmalt je osnovan 1927. godine u Belgiji. Kompanija je započela kao mala obiteljska tvrtka, ali je tijekom godina značajno rasla i razvijala se. Danas je Boortmalt dio Axereal grupe, jedne od najvećih poljoprivrednih zadruga u Europi.
Ta akvizicija je Boortmaltu omogućila proširiti svoje poslovanje diljem svijeta, s pogonima u Europi, Aziji i Americi. Zanimljivo je i da Boortmalt posluje u Hrvatskoj te u vlasništvu ima tvrtku Slavonija Slad koja se nalazi nedaleko od Nove Gradiške.
Prvotno fokusiran na lokalno tržište, Boortmalt je brzo prepoznao potencijal za širenje. Kvaliteta njihovog slada privukla je pažnju brojnih pivovara, omogućujući im da postupno prošire svoj doseg. Tijekom 20. stoljeća, tvrtka je kontinuirano ulagala u modernizaciju i proširenje svojih proizvodnih kapaciteta, osiguravajući da uvijek bude korak ispred konkurencije.
Pridruživanje Axereal grupi donijelo je značajne resurse i logističke prednosti Boortmaltu. Axereal, kao jedna od najvećih poljoprivrednih zadruga u Europi, omogućila je Boortmaltu pristup široj mreži poljoprivrednika i tehnologija, čime je dodatno unaprijedila kvalitetu i održivost njihovih proizvoda.
Boortmalt je tako danas globalna tvrtka za proizvodnju slada s kapacitetom od tri milijuna tona. Grupa je prisutna na pet kontinenata s 27 postrojenja za proizvodnju slada.
Važnost Boortmalta u industriji
Boortmalt proizvodi slad koji se koristi u proizvodnji piva, viskija i drugih alkoholnih pića. Kvaliteta slada ključna je za krajnji okus i karakter pića, po čemu je Boortmaltov doprinos industriji izuzetno važan.
Tvrtka je poznata po svom inovativnom pristupu, uključujući održive prakse u proizvodnji i pažljivo praćenje kvalitete sirovina. Domaćini su nam otkrili da neprestano istražuju kako sve mogu koristiti slad, a trenutno ga nastoje više iskoristiti u prehrambenoj industriji, primjerice u proizvodnji čipsa.
Globalni utjecaj
S pogonima diljem svijeta, Boortmalt visokokvalitetni slad može isporučiti pivovarama diljem svijeta. Njihovi proizvodi koriste se u raznim vrstama piva, od tradicionalnih lagera do craft piva, te u proizvodnji viskija, čime doprinose raznovrsnosti i bogatstvu okusa u svjetskoj industriji pića.
Boortmalt kontinuirano ulaže u istraživanje i razvoj kako bi unaprijedio svoje procese i proizvode. Fokus na održivost uključuje korištenje obnovljivih izvora energije, smanjenje otpada i optimizaciju korištenja vode. Te prakse prije svega štite okoliš, ali i osiguravaju dugoročnu održivost poslovanja.
Pogon u Antwerpenu
Pogon u Antwerpenu jedan je od najmodernijih i drugi najveći objekt za proizvodnju slada na svijetu. Taj pogon igra ključnu ulogu u svjetskoj mreži Boortmalta, zahvaljujući svojoj veličini, kapacitetu i strateškom položaju. Domaćin dodaje da im središnji položaj u Europi olakšava poslovanje, jer u slučaju loše žetve na sjeveru mogu lako nabaviti urod s juga i obratno.
Dok hodamo kroz pogon, naš vodič objašnjava kako pogon u Antwerpenu ima kapacitet proizvodnje više od 470 kilotona slada godišnje. Opremljen je najnovijom tehnologijom koja omogućava visoku učinkovitost i fleksibilnost u proizvodnji. To uključuje sustave za automatizaciju, kontrolu kvalitete i održivo upravljanje resursima.
Korištenje obnovljivih izvora energije i reciklaža vode samo su neki od aspekata zbog kojih je taj pogon ekološki prihvatljiviji.
Automatizacija i kontrola kvalitete
Automatizirani sustavi omogućuju precizno praćenje svakog koraka u proizvodnom procesu. Senzori i analitički alati prate parametre kao što su temperatura, vlažnost i vrijeme namakanja, osiguravajući dosljednost i visoku kvalitetu svake serije slada. Kontrola kvalitete uključuje rigorozno testiranje uzoraka kako bi se osiguralo da slad ispunjava stroge industrijske standarde.
Smješten u antverpenskoj luci, pogon ima izvanredan pristup globalnim tržištima. Luka Antwerpen jedna je od najvećih u Europi i ključna točka za međunarodnu trgovinu. To Boortmaltu omogućuje brzu i učinkovitu distribuciju svojeg proizvoda širom svijeta. Blizina sirovinskih resursa i logističkih ruta dodatno doprinosi efikasnosti i održivosti poslovanja.
Lokacija u luci omogućuje jednostavan pristup transportnim rutama koje Europu povezuju s ostatkom svijeta. To smanjuje troškove prijevoza i emisije ugljičnog dioksida, čime se dodatno poboljšava ekološka održivost poslovanja.
Proces proizvodnje slada
Proizvodnja slada je kompleksan proces koji uključuje nekoliko ključnih koraka: namakanje, klijanje i sušenje ječma.
Prvi korak u procesu proizvodnje slada je namakanje ječma u vodi. Tijekom tog procesa, zrna ječma upijaju vodu, što potiče klijanje. U pogonu u Antwerpenu, taj je proces visoko automatiziran kako bi se osigurale konzistentnost i kvaliteta.
Možemo vidjeti ogromne spremnike u kojima se ječam nježno miješa s vodom. Zrno postupno upija vodu, a miris svježe hidratiziranog ječma ispunjava zrak. Tehnološki napredni senzori neprestano nadziru temperaturu i pH vrijednost vode, osiguravajući optimalne uvjete za svaku šaržu.
Nakon namakanja, ječam se premješta u klijalište gdje počinje klijati. Tijekom klijanja, enzimi unutar ječma aktiviraju se i počinju razgrađivati škrob u šećere. Taj je korak ključan za razvoj okusa i arome koji će kasnije biti prisutni u pivu.
Dok hodamo kroz pogon, čujemo tihi šum zrna koja se nježno okreću na velikim prostranim površinama klijališta. Zrak je ispunjen blagim, slatkastim mirisom klijalog ječma. Posljednji korak u proizvodnji slada je sušenje klijalih zrna. Sušenje zaustavlja proces klijanja i stabilizira slad za skladištenje.
U Antwerpenu, sušenje se provodi pomoću naprednih sušionica koje omogućavaju preciznu kontrolu temperature i vlage, čime se postiže visoka kvaliteta konačnog proizvoda.
Kada ulazimo u prostorije za sušenje, osjetimo naglu promjenu temperature. Sušionice rade na visokim temperaturama kako bi se postigla optimalna suhoća zrna. Precizna kontrola osigurava da zrna dobiju karakterističnu boju i okus koji će kasnije definirati konačni proizvod. Ipak, uspijevamo izdržati svega par minuta u toj "ječmenoj sauni".
Održivost i inovacije
Boortmalt se ponosi svojim održivim praksama i inovacijama u proizvodnji. Pogon u Antwerpenu koristi obnovljive izvore energije, poput vjetra i sunca, te implementira napredne metode recikliranja vode. Tvrtka također aktivno radi na smanjenju emisije ugljičnog dioksida i optimizaciji korištenja sirovina.
U proizvodnji slada, reciklaža i upravljanje otpadom su od izuzetne važnosti. Boortmalt koristi recikliranu vodu u svojim procesima, a otpadni proizvodi, poput ječmene slame, koriste se kao biogorivo ili u poljoprivredi. Te prakse prije svega smanjuju ekološki otisak, ali i doprinose ekonomičnosti poslovanja.
Također, u ožujku ove godine s radom je počeo North Antwerp Heatloop, odnosno sjeverna antverpenska toplinska mreža. Ovaj sustav cjevovoda koji prolazi kroz luku Antwerpen prenosi neiskorištenu toplinu s lokacije Indaver do tvornice slada u Antwerpenu. Energetska tranzicija s fosilnih goriva na otpadnu toplinu rezultirat će smanjenjem emisije CO2 za 80.000 tona godišnje kada toplinska mreža bude korištena u punom kapacitetu.
Također, pogon u Antwerpenu kontinuirano ulaže u tehnološke inovacije kako bi poboljšao efikasnost i kvalitetu proizvodnje. Upotreba naprednih senzora i analitičkih alata omogućuje precizno praćenje svih faza proizvodnje, osiguravajući da svaka serija slada ispunjava stroge standarde kvalitete.
Petogodišnja ljubav Belgije i hrvatskih polja
Posjet pogonu završili smo kušanjem craft piva koja koriste upravo slad koji nastaje na toj lokaciji. Među njima i Badass Barley Malt, brend tvrtke Slavonija Slad.
Slavonija Slad jedina je hrvatska sladara, djeluje od 1997. godine, a brend Badass Barley Malt lansirali su na tržište 2019. godine. Tu se obrađuje isključivo hrvatski ječam, a kvalitetu su prepoznali brojni crafteri, među kojima su Zmajska pivovara, Varionica, Medvedgrad i drugi.
Ovisno o trajanju sušenja i temperaturi, dobivaju se različiti sladovi. Tako u Badass Barley Maltu nastaju Valley King Pale Ale, Beastly Pilsen Malt, Freak Munich Malt i Wise Guy Wheat Malt.
Vodič nam objašnjava da se identičan proces kojem smo svjedočili u Antwerpenu odvija i u Novoj Gradišci. Dodaje da su zadovoljni poslovanjem u Hrvatskoj, iako im problem postaje pronalazak radne snage. Naime, kroz godine su se brzo upoznali s problemom iseljavanja mladih iz Slavonije.
Unatoč tome, u prošloj su godini imali 40 zaposlenika. Ukupni prihodi kompanije u 2023. godini iznosili su 44,11 milijuna eura, što je povećanje od 46 posto u odnosnu na prethodnu godinu. Od toga je gotovo 21 milijun došao iz izvoza. Slavonija Slad je u 2023. godini ostvarila neto dobit od 3,2 milijuna eura, što je također rast u odnosu na godinu prije, točnije za 34,35 posto.