Akcije Royal Philips NV porasle su u Amsterdamu nakon što je kompanija saopštila da je izdvojila 982 miliona eura (1,1 milijardu dolara) za pomoć u rješavanju tužbi u SAD-u povezanih s povlačenjem medicinskih uređaja za apneju u spavanju s tržišta. Brojka je mnogo manja od onoga što su analitičari očekivali.
Akcije su porasle za 37 posto u Amsterdamu nakon te objave, što je najveći rast do sada.
Nizozemski proizvođač medicinske opreme rekao je da očekuje da će nagodba riješiti tužbe u vezi s neispravnim aparatima za terapiju spavanja u SAD-u, što je problem koji je mučio kompaniju u posljednje tri godine. Izdvojena sredstva će pokriti očekivane troškove grupne tužbe i individualnih tužbi u SAD-u, saopštila je kompanija u ponedjeljak.
Proizvođač se već neko vrijeme bavi neispravnim uređajima za terapiju spavanja. Kompanija je započela povlačenje uređaja u junu 2021. godine, nakon zdravstvenih problema zbog dezintegracije pjene koja prigušuje buku mašina dizajniranih za liječenje apneje u snu. Američka uprava za hranu i lijekove označila je grešku kao problem klase 1, najozbiljniji tip.
"Ovo je mnogo blaže nego što se strahovalo i označiće kraj neizvjesnosti u parnicama", kažu analitičari Jefferiesa.
Analitičari su očekivali da će dogovor više koštati kompaniju. Analitičarka Bloomberg Intelligencea Holly Froum je predvidjela isplate između dvije milijarde i 4,5 milijardi dolara za rješavanje individualnih tužbi vezanih za uređaje. Prema proračunima Bloomberga, ukupni troškovi vezani za povlačenje uređaja s tržišta sada su oko pet milijardi dolara.
Još jedan problem je to što je Philipsu također naređeno da obustavi prodaju uređaja u SAD-u nakon sporazuma s Američkom administracijom za hranu i lijekove u januaru. Pored toga, kompaniju istražuje američko ministarstvo pravde i još nije izdalo nikakve finansijske odredbe po tom pitanju.
"Suma pokriva sve tužbe u SAD-u, čak i one koje bi tek došle u narednih šest mjeseci", rekao je izvršni direktor kompanije Philips Roy Jakobs u intervjuu za Bloomberg TV. "To ne znači da je sve riješeno", rekao je Jakobs, misleći na istragu Ministarstva pravde, za koju kaže da je "jedan od posljednjih dijelova u nizu tužbi".
Jakobs je rekao da Philips ne može da predvidi ishod te istrage jer je ona u toku, pa kompanija ne može da spekuliše o ishodu.
Kompanija je pojačala provjere sigurnosti svih svojih proizvoda nakon povlačenja aparata za apneju u spavanju kako bi preventivno zaustavila druge moguće probleme. Ovo je rezultiralo dodatnim povlačenjem drugih proizvoda, uključujući neke MRI uređaje i ventilatore.
Philips je također pogodila sveobuhvatna kampanja protiv korupcije koju je Kina sprovela u zdravstvenom sektoru prošlog ljeta, pošto se Peking više fokusirao na lokalne i državne nabavke medicinskih tehnologija. Vlasti širom zemlje uvele su stroge zahtjeve za domaće proizvode u mnogim kategorijama uređaja.
"Tržište u Kini i dalje je pod utjecajem antikorupcijskih mjera širom industrije koje je pokrenula vlada i smanjene potražnje potrošača", navodi se u saopštenju Philipsa.
Prije vijesti od ponedjeljka, kompanija je izgubila više od polovine svoje tržišne vrijednosti u odnosu na period prije povlačenja aparata za apneju u snu.
Porudžbine ove kompanije za medicinsku tehnologiju sa sjedištem u Amsterdamu smanjene su za 3,8 posto u prvom kvartalu, što je podstaknuto padom u Kini. Kompanija je objavila korigovanu zaradu prije kamata, poreza i amortizacije od 388 miliona eura, što je približno prosječnoj procjeni analitičara koje je anketirao Bloomberg od 383 miliona eura.