Očuvanje stabilnosti bit će jedna od ključnih zadaća zagrebačkog Devōta, koji nakon strelovitog rasta nije prošao neokrznut u prošlogišnjoj krizi IT sektora i prvi puta u nekoliko godina zabilježio stagnaciju. No, bez obzira na to, rezultatima ostvarenim do 2022. godine domaća IT kompanija zaradila je titulu najbržerastuće domaće kompanije, a da im kriza ne može pomrsiti planove pokazuje i namjera ovogodišnjeg širenja na europskom tržištu.
S prosječnom godišnjom stopom rasta prihoda od 223,5 posto u razdoblju od 2019. do 2022. godine, Devōt se ove godine ponovo našao na popisu Financial Timesa koji rangira tvrtke s najvećom prosječnom godišnjom stopom rasta prihoda. Na listi je zauzeo 32. mjesto, dok je unutar kategorije IT & Software zauzeo sedmo mjesto u Europi.
To je ujedno najbolji plasman među hrvatskim kompanijama koje su se našle na popisu, a Martin Morava, direktor i osnivač tvrtke čije ime dolazi od engleske riječi devoted ili u prijevodu predanost, ističe da je to potvrda da su njihov kontinuirani trud, posvećenost i predanost kvaliteti uistinu prepoznati na međunarodnoj razini.
"Ovo postignuće odražava našu strast prema inovacijama i izvrsnosti u razvoju pametnih rješenja te nas motivira da nastavimo graditi na temeljima koji su nas doveli do ove točke. Ponosni smo što možemo stajati rame uz rame s nekim od najuspješnijih europskih tvrtki, što ne samo da govori o našem rastu i razvoju, već i o sposobnosti da se istaknemo u izuzetno konkurentnom IT sektoru", navodi Morava.
Ovo nije prvi put da se Devōt našao među najbržerastućima. Prošle je godine na spomenutom popisu zauzeo 87. mjesto, dok su se u studenom 2023. plasirali na četvrto mjesto Deloitte CE Technology Fast 50 ljestvice. No, iako su prepoznati po brzom rastu, Morava naglašava da je njihov uspjeh u velikoj mjeri definirala posvećenost najvišoj razini kvalitete.
"Našim su klijentima najvažnija visokokvalitetna rješenja kojima odgovaramo na njihove potrebe, a pritom s njima gradimo i dugoročne odnose temeljene na povjerenju i izvrsnosti. Naš poslovni model nije usmjeren na prekomjerno širenje, već na potpunu posvećenost klijentu i njegovom projektu. Naravno, za takav pristup nam je važan i tim vrhunskih stručnjaka koji prati najnovije trendove u tehnologiji te njeguje inovativan pristup u kreiranju rješenja koja dodaju vrijednost projektu. I zato kontinuirano ulažemo i u rast, razvoj i motivaciju cijelog našeg tima", objašnjava Morava te dodaje kako je to posebno važno s obzirom na to da se na tržištu rada ne mogu lako pronaći specifični stručnjaci koji im trebaju.
Osvajanje europskog tržišta
Inače, Devōt je osnovan 2016. godine i bavi se uslugama razvoja softvera te automatizacije procesa, a djelovali su u različitim industrijama, među kojima se za vrijeme pandemije istaknuo health-tech. Također, vrijedi spomenuti da su svoj uspjeh ostvarili na zahtjevnom američkom tržištu gdje su izgradili snažnu reputaciju te ostvarili značajne rezultate i rast. Ipak, u skorijoj budućnosti želja im je da postanu prisutniji na europskom tlu.
"Sada namjeravamo usmjeriti naše napore prema širenju na europsko tržište, s ciljem uspostavljanja snažnih temelja za naše poslovanje u budućnosti. No, i u daljnjem širenju naš prioritet ostaje očuvanje stabilnosti poslovanja. Smatram da je za postizanje dugoročnog uspjeha važno pronaći ravnotežu između širenja i održavanja čvrstih temelja koji našu tvrtku čine sigurnom i pouzdanom", ističe Morava te dodaje da im u 2024. godini prioritet ostaje kvaliteta nad kvantitetom.
Održavanje stabilnosti
Oprez i fokus na stabilnosti nisu neobični s obzirom na to je 2023. godina bila turbulentna za cijeli IT sektor. Nakon što je kompanija, prema podacima Fine, 2022. uprihodila 8,99 milijuna eura, što je bio značajan rast u odnosu na 2,61 milijuna eura iz 2021. godine, zbog prošlogodišnje stagnacije poslovanje je bilo fokusirano na upravljanje rizicima te je kompanija odlučila provesti diverzifikaciju regija.
"Prošla godina bila je godina stagnacije prihoda zbog generalne krize u IT-u koja se dogodila i događa. Ipak, to je godina gdje se postojeća baza klijenata diverzificirala i time osigurala još kvalitetniji budući rast", objašnjava Morava.
Svejedno, i u krizi su zaposlili nekoliko novih ljudi, no upravo je adaptacija i potreba za brzim širenjem tima na određenim projektima jedan je od ključnih izazova s kojima se kompanija suočava. Zato Morava naglašava da je važno da svaka postojeća ili nova pozicija u timu konkretno doprinosi dugoročnom strateškom razvoju. Dodaje i da se kao kompanija koja je zabilježila značajan rast suočavaju s pitanjem kako upravljati rastom na održiv način te da su upravo u tom smislu strateško planiranje i promišljeno donošenje odluka ključni.
Stabilnosti poslovanja u najizazovnijim vremenima doprinosi i to što su postavili čvrste temelje za financijsku stabilnost te definirali siguran prihod za nadolazeće godine, a Morava navodi da se strogo drže pravila da troškovi ne premašuju predviđeni sigurni prihod.
S obzirom na to da je domaća IT scena već neko vrijeme na dobrom glasu, Morava je kratko prokomentirao što o njoj općenito misli.
"Hrvatska IT scena brzo napreduje, s obiljem inovativnih startupova i IT tvrtki koje postižu uspjeh kako na lokalnom tako i na međunarodnom planu, čemu svjedoči i prisutnost nekoliko hrvatskih tvrtki na ovogodišnjem popisu FT 1000. Unatoč tome, industrija se suočava s izazovima poput nedostatka product kompanija, niskih prosječnih profitnih marži, manjkom specijaliziranih stručnjaka te ograničenim pristupom financijskim sredstvima", ističe Morava te zaključuje da prostor za napredak vidi u usmjeravanju napora prema inovacijama, što bi ujedno trebalo rezultirati boljim financijskim pokazateljima.