Elon Musk je kritizirao stanje američkih financijskih tržišta u opsežnom razgovoru s Cathie Wood iz ARK Investment Managementa u četvrtak. Požalio se na veliko regulatorno opterećenje s kojim se suočavaju javna poduzeća, pritisak dioničara koji ograničava učinkovitost i pasivna ulaganja koja potiču volatilnost.
Najnovije kritike su samo nastavak duge tradicije prigovora Muska na račun izlaska na burzu koji mu je bio neophodan za financiranje brojnih poslovnih pothvata. Njegov prijezir prema rigidnosti američkih zakona o vrijednosnim papirima ponekad je dovodio do problema s regulatorima, uključujući veliku borbu s nadzornim tijelima oko tweetova o Tesli. Musk je također izvršni direktor SpaceX-a, jedne od najvrjednijih svjetskih kompanija u privatnom vlasništvu.
"Postoji veliki pritisak, poput golemog pritiska na javno poduzeće da nema loše tromjesečje. To zapravo može rezultirati manje učinkovitim poslovanjem gdje ćete se jako potruditi na kraju tromjesečja da ne razočarate ljude", rekao je Musk umraspravi koja se prenosila uživo na platformi X. "Vremenski horizonti između investitora i dugoročne vizije tvrtke se ne podudaraju."
Musk se u prošlosti sukobljavao s Komisijom za vrijednosne papire i burzu (SEC), koju je 2018. nazvao, aludirajući na akronim, nazvao "Shortseller Enrichment Commission". Te je godine pristao platiti kaznu od 20 milijuna dolara kako bi riješio pritužbe agencije na tweetove u kojima je sugerirao da će Teslu maknuti s burze. U sklopu tog dogovora, pristao je brisati buduće postove o svojoj tvrtki s internim nadzorom, tzv.Twitter sitterom.
Musk je kasnije kupio društvenu mrežu i preimenovao je u X. Ranije ovog mjeseca zatražio je od Vrhovnog suda SAD-a da razmotri poništavanje tog zahtjeva, tvrdeći da krši njegovu slobodu govora.
Musk je rekao da mu je zadržavanje SpaceX-a privatnim također omogućilo preuzimanje primjerenijeg rizika u usporedbi s Teslom. Međutim, jedna od prednosti izlaska Tesle na burzu bio je pristup tvrtke kapitalu, rekao je.
Ipak, Musk je rekao Wood da ne tvrtkama ne bi preporučio izlistavanje na burzi "osim ako to stvarno ne moraju". MicanjeTwittera s burze omogućilo mu je da napravi dramatične promjene u tvrtki bez pritiska javnih investitora. Suosnivač Twittera Jack Dorsey dugo je tvrdio da se ta društvena mreža muči upravo zbog javnih investitora i poticao je Muska da je privatizira kako bi se poslovanje oporavilo.
Wood i Musk također su raspravljali o tome kako su pasivna ulaganja negativno utjecala na dionice koje nisu dio glavnih burzovnih indeksa, odnosno nerazmjerno nagradila one koje jesu. Njihovi komentari preklapaju se s kritikama akademske zajednice da bum pasivnog ulaganja iskrivljuje cijene dionica i uzrokuje ekstremne tržišne poteze.
Iako je Musk pohvalio osnivača Vanguard Groupa Jacka Boglea za uvođenje pasivnog ulaganja u financijski mainstream, sada tvrdi da je trend upravljanja novcem "otišao predaleko".
"Postotak tržišta koji je pasivan je jednostavno prevelik u ovom trenutku. Na kraju dana, netko zapravo mora donijeti aktivnu odluku. Pasivni ulagači oslanjaju se na odluke aktivnih ulagača", rekao je Musk. "Dobivate u biti golema kretanja dionica, temeljena na odlukama možda četiri ili pet velikih igrača."
Vodećim burzovnim fondom ARK Innovation (u vlasništvu Wood) aktivno se upravlja i ima gotovo nula preklapanja s indeksom S&P 500, prema analizi Bloomberg Intelligencea. Muskov kompanija Tesla ušla je u sastav indeksa prije otprilike tri godine, ali je to usporilo rast njene dionice.
Nije tajna da je Cathie Wood obožavateljica Muska, što pokazuje i podatak daje Tesla je trenutno druga kompanija po veličini u ARK Innovation ETF-u.