Poslovni Cloud donosi puno prednosti kao što su finansijska, materijalna i ušteda po pitanju ljudskih resursa. Poslovanje u Cloudu je neminovnost koja nam dolazi, sviđalo se to nekome ili ne i pitanju bezbjednosti u IT-u generalno treba posvetiti veliku pažnju, poručio je Živan Đuračković iz kompanije Lanaco iz Banjaluke.
Đuračković je o pitanju Cyber bezbjednosti u Cloudu govorio na skupu koji je organizovala Biznis unija menadžera (BUM) Bosne i Hercegovine u petak u Banjaluci.
BUM je prepoznao potrebu dijeljenja iskustava i dobrih poslovnih praksi, prije svega po pitanju aktuelne i kompleksne teme poput kibernetičke sigurnosti. Skup menadžera u Banjaluci samo je jedan od mnogobrojnih koji su već održani širom BiH u okviru serijala Executive Breakfast. Cilj skupova je spajanje praktičnih i iskoristivih znanja predstavnika realnog sektora.
Što se tiče kibernetičke bezbjednosti, kao najveći problem poslovanja u Cloudu Đuračković je izdvojio bezbjednost i odgovornost.
"Većina firmi kada prebace poslovanje u Cloud misle da su riješile sve svoje probleme, da će Cloud operater da vodi računa o svemu. To apsolutno nije tačno, u nekom dijelu da, ali u najvećem ne. Prebacivanjem svega u Cloud nisu riješeni problemi i dovodite svoje kompanije u ozbiljan bezbjedonosni rizik i morate određen nivo bezbjednosti da zadržite interno u samoj vašoj organizaciji", ističe Đuračković.
Kompanije su vlasnici podataka i odgovorne su za te podatke, a ne Cloud, čak i najveći sistemi poput Microsofta, Googlea, Amazona... ne preuzimaju nikakvu odgovornost za podatke, dodao je. "Odgovorni su za servis koji vam stavljaju na raspolaganje, ali ne i za podatke koje vi ostavljate kod njih".
Prisutne menadžere interesovale su raspoložive opcije i načini na koje mogu da zaštite poslovne podatke ili da unaprijede bezbjednost već postojećih sistema za čuvanje podataka.
"Alternativa je da se prilagodite tome i da dignete nivo bezbjednosti u organizaciji, zajedno s vašom Cloud uslugom", poručio je i dodao da je veća bezbjednost moguća samo ako izgradite vlastiti sistem za čuvanje podataka, što je veoma skupo te zahtijeva stručan kadar koji je trenutno u deficitu.
Pristupačnija rješenja za kompanije su Data centri koji nude neophodnu infrastrukturu i uslugu za čuvanje podataka, a kod kojih menadžeri mogu da se odluče za više različitih rješenja.
Prednost domaćih Data centara je što će se brže prilagoditi korisnicima i njihovim potrebama, istakao je Đuračković, u odnosu na globalne Cloud operatere s kojima se teže komunicira.
"Nivo odgovornosti se mijenja u zavisnosti od Cloud usluge koju uzimate, pa vodite računa o tome koji nivo odgovornosti ste spremni da preuzmete u slučaju da se nešto desi", naglasio je Đuračković.
Dodao je da većina problema, zaključavanja podatka, dolazi od korisnika podataka, a ne od operatera. "Dešava se da kompanije i zaposleni započinju korištenje Clouda bez znanja IT sektora, što može dovesti do problema, ako se taj saobraćaj ne prati i ne analizira šta se dešava na mreži. Prevencija je ključna", poručio je.
Naveo je da je šteta ogromna ako dođe do zaključavanja podataka ili krađe poslovnih podataka te da se to sve češće dešava domaćim kompanijama, čak i manjim i srednjim firmama koje su mete hakera.
Aleksandar Krunić, predsjednik Upravnog odbora BUM, rekao je da je ovo udruženje nedavno osnovano i da okuplja lidere, preduzetnike, menadžere te da žele da dijele znanje kako bi lakše savladavali izazove u poslovanju.
Pozvao je zainteresovane i ambiciozne menadžere da se umreže i dijele dobre prakse, što se već pokazalo dobro prihvaćenim i pozitivnim. "Menadžer se ne rađa, menadžer se stvara, mi smo ti koji treba na tome da rade, a to se radi na ovakvim skupovima, edukacijama, da rastemo zajedno i gradimo bolje okruženje za nas i generacije koje dolaze", poručio je Krunić.
Maja Kulenović, članica Upravnog odbora Biznis unije menadžera, pojasnila je da je cilj ovog udruženja okupljanje svih menadžera i širenje pozitivnih iskustava te zajednički rad na građenju bolje budućnosti.
"Želimo da budemo umreženi, ovo nam je peti susret i želimo da i u većim i manjim sredinama u Bosni i Hercegovini čujemo glas svih privrednika, menadžera i da pomognemo jedni drugima", poručila je Kulenović.