Mark Zuckerberg prodao je akcije kompanije Meta Platforms Inc. po prvi put u posljednje dvije godine nakon što je gigant u oblasti društvenih mreža zabilježio brz oporavak poslije turbulentne 2022.
Fond vlasnika Mete kao i drugi entiteti za humanitarne i političke donacije u njegovom vlasništvu u novembru su izdali oko 682.000 akcija vrijednih skoro 185 miliona dolara, pri čemu su posljednje izdate prošle srijede, pokazuju podaci koje je Bloomberg preuzeo iz regulatornih dokumenata. Ovo je prvi put od novembra 2021. da su jedinice koje upravljaju Zuckrebergovim bogatstvom obavile prodaju akcija.
Akcije Mete skočile su 172 odsto od početka godine do kraja novembra, prestigavši tako sve velike američke tech kompanije izuzev Nvidije. Time se do maksimuma uvećao i prihod od Zuckerbergovih aktivnosti izvan Mete, koje uključuju ulaganja u rizični kapital, naučna istraživanja i značajne investicije.
On je redovno je izdavao blokove akcija Mete tokom protekle decenije. Međutim, nije prodao nijednu akciju 2022. godine, kada su katastrofalni kvartalni rezultati doveli do jednog od najvećih jednodnevnih poništavanja akcija i najgoreg godišnjeg učinka Mete još od inicijalne javne ponude 2012.
Akcije kompanije sada se približavaju rekordnim vrijednostima postavljenim 2021. godine, kada su Zuckerberg, kao i njegova dobrotvorna fondacija Chan Zuckerberg Initiative, prodali više od milijardu dolara akcija kompanije Menlo Park, sa sjedištem u Kaliforniji. Ovaj 39-godišnjak i dalje ima u svom vlasništvu oko 13 odsto Mete, što predstavlja gotovo cijelo njegovo bogatstvo od 117,7 milijardi dolara, prema Bloomberg indeksu milijardera.
Zuckerberg i njegova žena Pricilla Chan prethodno su se obavezali da u toku svojih života 99 odsto svog bogatstva preusmere za filantropske svrhe, kao što su promocija jednakosti i liječenje bolesti. Više od polovine nedavno prodatih Metinih akcija u vlasništvu su njihove fondacije osnovane u te svrhe.
Najmanji dio prodaje - oko 19 miliona dolara - otišlo je zastupničkom ogranku Chan Zuckerberg Initiative. Organizacija je finansirala napore da mobiliše birače, kao i da unaprijedi imigracionu reformu.
Ranije ove godine, Chan Zuckerberg Initiative namijenila je 250 miliona dolara za pokretanje centra za biomedicinska istraživanja u Čikagu. Prethodno je podržala napore da se riješi problem sa nedostatkom stambenog prostora u oblasti zaliva San Franciska i ulaganja u ranoj fazi za obuku softverskih programera u Africi.
Osnovana 2015. godine, fondacija sa sjedištem u Palo Altu u Kaliforniji ima neto imovinu od oko 6,3 milijarde dolara, a prema dokumentaciji vode je i Zuckerberg i Chan. Metine akcije su porasle za više od 200 odsto otkako se par prije osam godina obavezao da će dati većinu svog bogatstva.