Airbnb je objavio razočaravajuću prognozu za četvrti kvartal, navodeći veću volatilnost u ekonomskom okruženju zbog koje se očekuje da će usporiti potražnja za putovanjima nakon rekordne ljetnje sezone.
Prihod za tri mjeseca koja se završavaju u decembru iznosiće od 2,13 do 2,17 milijardi dolara, što je ispod prosječne procjene analitičara od 2,18 milijardi dolara, saopštila je kompanija u srijedu u pismu akcionarima. Airbnb očekuje da će rast broja rezervisanih noćenja biti umjeren u poređenju sa trećim kvartalom.
"Uočavamo veću volatilnost na početku četvrtog kvartala", saopštila je kompanija, dodajući da pažljivo prati makroekonomske trendove i geopolitičke konflikte koji mogu uticati na potražnju za putovanjima.
Akcije su pale oko tri odsto tokom produženog trgovanja nakon zatvaranja na 119,47 dolara u Njujorku. Do srijede su porasle za 40 odsto ove godine.
Rezultati Airbnba dodaju dokaze o naznakama da bi postpandemijski bum putovanja mogao da oslabi kako se bliži kraj godine. Avio-kompanije i druge putničke kompanije, uključujući Airbnb, zabilježile su rekordnu potražnju tokom leta, fenomen nazvan "putovanja iz osvete", jer su ljudi bili voljni da prihvate visoke cijene letova i smještaja kako bi ostvarili svoje potisnute itinerare poslije kovida. Međutim, neki putnici su počeli da povlače granicu.
Predviđeno usporavanje dolazi nakon vrelog ljeta. Airbnbijev prihod u trećem kvartalu premašio je očekivanja Wall Streeta, skočivši 18 odsto u odnosu na prethodnu godinu na 3,4 milijarde dolara. Kompanija je prijavila 113,2 miliona noći i iskustava rezervisanih tokom tog perioda, što je povećanje od 14 odsto i malo više od prosječnih procjena.
Nakon što su imali koristi od dugoročnih boravaka u ruralnim područjima tokom pandemije, više gostiju se vratilo u gradove, saopštio je Airbnb, pri čemu je broj noći rezervisanih u visoko urbanim područjima porastao 15 odsto u trećem kvartalu u odnosu na prethodnu godinu. Međunarodna putovanja su takođe ponovo u porastu, s povećanjem noćenja rezervisanih van države boravka za 17 odsto. Poslovanje u regionu Azije i Pacifika potpuno se oporavilo na nivo prije pandemije.
Airbnb je svjestan da cijena boravka igra veliku ulogu u njegovom uspjehu - i konkurenciji s hotelima - i uveo je nove alate koji pomažu domaćinima da postave odgovarajuće cijene. Prosječna cijena noćenja za smještaj sa jednom spavaćom sobom na Airbnbu u septembru bila je 120 dolara, što je povećanje od jedan odsto u odnosu na prethodnu godinu, dok su cijene hotela porasle za 10 odsto na 153 dolara, prema podacima kompanije.
Za Airbnb, čije sjedište je u San Francisku i čiju vrijednost Wall Street dovodi u pitanje više nego ikad, nadolazeće usporavanje je još jedan znak da postaje zrelija kompanija sa umjernom putanjom rasta. S druge strane, Airbnb je saopštio da očekuje rekordni prilagođeni profit prije kamata, poreza, amortizacije i deprecijacije u četvrtom kvartalu. Kao rezultat toga, stopa prilagođene EBITDA marže za cijelu godinu biće oko 150 baznih poena viša od one od 35 odsto u 2022. godini, saopštila je kompanija.
Neto dobit u trećem kvartalu iznosila je 4,37 milijardi dolara, uključujući jednokratnu poresku korist na određenim odloženim sredstvima. Bez te koristi, prilagođena neto dobit iznosila je 1,6 milijardi dolara.
Airbnb takođe nastavlja da se suočava s rastućim regulatornim rizicima - najnoviji su u Njujorku i Kanadi - za koje se očekuje da će uticati na ponudu ili rast broja noćenja u bliskoj budućnosti, prema analitičarima Bloomberg Intelligencea. Njujork je u septembru uveo stroga nova pravila koja zahtijevaju od domaćina da se registruju u gradu i ispunjavaju stroge građevinske standarde. Airbnb smatra da je to "de facto zabrana" njegovog poslovanja koja je izbrisala hiljade oglasa u gradu. Prije septembra, Njujork je predstavljao oko jedan odsto globalnog prihoda Airbnbia. Kanada takođe razmatra mjere za suzbijanje upotrebe Airbnbia i drugih platformi za kratkoročni najam nakon što su cijene najma porasle.
"Povećane regulatorne restrikcije vjerovatno će biti privremeno opterećenje", napisali su analitičari Bloomberg Intelligencea Mandeep Singh i Nishant Chintala nakon objavljivanja rezultata. Ali povećanje ponude je "svjetla tačka". Airbnb je saopštio da su aktivni oglasi porasli za 19 odsto u trećem kvartalu u odnosu na prethodnu godinu. Kompanija je dosad dodala gotovo milion aktivnih oglasa ove godine.
Izvršni direktor Brian Cheksy radi na tome da platformu usavrši i prilagodi se promjenama u obrascima putovanja nakon pandemije, kao što je porast dugoročnih boravaka od 28 dana ili više, kao i zahtijevima potrošača za kvalitetnim boravkom i pouzdanim uslugama. Među više od 50 ažuriranja karakteristika koja je kompanija najavila ranije ove godine su detaljniji profili korisnika koji su osnova za bolje povezivanje domaćina i gostiju i planovi za verifikovane oznake za oglase koje će doći sljedeće godine.
Naredne nedjelje se očekuje da će Airbnb predstaviti dvanaest ažuriranja proizvoda kako bi platforma postala pouzdanija i kako bi pomogla gostima da razumiju tačno šta mogu očekivati prije nego što rezervišu, navodi se u pismu akcionarima.
Putničke kompanije na internetu Expedia Group, vlasnica konkurentske kompanije za izdavanje "Vrbo", i Booking Holdings će izvještavati u četvrtak nakon zatvaranja berze.
(Članak je ažuriran komentarom analitičara.)