Akcije kompanije LVMH su pale nakon što je najveća svjetska grupacija luksuznih proizvoda prijavila blaži rast prodaje u trećem kvartalu – što je još jedan dokaz da poslije pandemije procvat visokokvalitetnih proizvoda gubi snagu.
Organski prihod u ključnoj jedinici za modu i kožnu galanteriju francuske grupe, koja uključuje marke Louis Vuitton i Christian Dior, porastao je za devet odsto, saopštili su iz kompanije u utorak, što je ispod očekivanja analitičara i upola niži tempo nego u prvih šest mjeseci ove godine. Prodaja u jedinici za vina i žestoka pića pala je za 14 odsto, što je mnogo gore od procjena.
"Poslije tri burne i izvanredne godine, rast se približava iznosima koji su viši u skladu s istorijskim prosjekom", rekao je finansijski direktor LVMH Jean-Jacques Guiony tokom kvartalne prezentacije.
LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SE je pao za čak 8,5 odsto na početku trgovanja u Parizu. Akcije, omiljene među investitorima u posljednjih nekoliko godina, već su izgubile malo sjaja pošto je oporavak Kine bio sporiji od očekivanog, a potražnja američkih potrošača niža. Grupa koja proizvodi luksuzne proizvode je prošlog mjeseca predala krunu najvrednije evropske kompanije proizvođaču lijekova Novo Nordisk A/S.
Prodaja u Aziji, bez Japana, porasla je 11 odsto - što je znatno manje od procjena za treći kvartal i znak da Kina možda gubi snagu. Jedina jedinica koja je zabilježila prodaju iznad očekivanja analitičara bila je selektivna maloprodaja, koja uključuje kozmetički lanac Sephora.
Upitan o dugoročnim izgledima rasta Diora, druge najveće modne marke grupe, Guiony je rekao da se Dior utrostručio za manje od sedam godina.
"U nekom trenutku stope rasta moraju da se normalizuju", rekao je Guiony. "Ne očekujte da će brend nastaviti da raste 30 odsto godišnje zauvijek. To se neće dogoditi", rekao je on, dodajući da će Dior i dalje biti vrijedna jedinica.
Guiony je rekao da je njihov brend nakita Bvlgari prošao nešto bolje u trećem kvartalu zbog veće izloženosti Aziji u odnosu na Tiffani, koji ima veći udio u SAD-u. Organski rast prihoda u SAD-u bio je samo dva odsto u ovom periodu.
Potrošači se 'otrijeznili'
"Ovo djeluje kao znak umjerenosti, jer se potrošači otrežnjuju nakon euforije koja je vladala poslije pandemije", napisao je analitičar Bernsteina Luca Solca.
Sve u svemu, grupa je zabilježila organski rast prihoda od devet odsto, što je ispod procjena. LVMH se smatra vodećim u sektoru luksuza. Rivali Hermes International i vlasnik Guccija Kering SA objavljuju izvještaje kasnije ovog mjeseca.