Dobavljač solarnog sektora sa sjedištem u Kini, GCL Technology Holdings, u naprednim je pregovorima sa Saudijskom Arabijom o otvaranju svoje prve tvornice u inozemstvu.
Drugi najveći svjetski proizvođač polisilicija, ključnog sastojka solarnih panela, želi izgraditi tvornicu koja bi proizvodila 120.000 tona godišnje, rekao je u intervjuu glavni izvršni direktor Lan Tianshi. GCL Tech bi mogao početi raditi već 2025. godine, poručio je.
"Saudijska Arabija ima zrelu infrastrukturu i iskustvo u industrijskoj proizvodnji", rekao je Lan u odvojenom intervjuu za Bloomberg televiziju, dodajući da bi obilje sunčeve svjetlosti u zemlji moglo pomoći njen prijelaz iz naftnog diva u proizvođača solarne energije.
GCL Tech bi mogao razmotriti otvaranje podružnica i u drugim zemljama, iako su po tom pitanju najviše odmakli u Saudijskoj Arabiji, rekao je Lan u četvrtak u Hong Kongu. Tvrtka je već podnijela zahtjev za registraciju u zemlji, ima tim od desetak ljudi na terenu i u pregovorima je s dužnosnicima lokalnih vlasti i kraljevskom komisijom.
Interes kineske tvrtke najnoviji je plod jačanja energetske suradnje dviju zemalja nakon što je predsjednik Xi Jinping posjetio Rijad u prosincu. Na prošlomjesečnom BRICS forumu Kina je pozvala Saudijsku Arabiju i druge najveće izvoznike nafte da se pridruže skupini.
Lan i drugi rukovoditelji posjetili su i Saudijsku Arabiju i Katar, rekao je, dodavši kako na oba mjesta žele ubrzati implementaciju. Tvrtka je razmatrala i potencijalna proširenja u Meksiko zbog sjevernoameričkog tržišta, te u Australiji, rekao je.
Kineske solarne tvrtke trenutno se bore sa sve manjim maržama zbog žestoke konkurencije, a Lan je rekao da očekuje val konsolidacije u lancu opskrbe solarnom energijom sa samo pet do deset tvrtki koje će u konačnici preživjeti.
"U sljedeće dvije-tri godine, zbog konkurencije, većih razmjera i diferencijacije talenta, tehničkih sposobnosti te istraživanja i razvoja, broj igrača u industriji će se smanjiti", rekao je Lan.
Cijene polisilicija strmoglavo su pale od početka godine, što je natjeralo nekoliko proizvođača da prekinu rad u lipnju. Ogromna prekomjerna ponuda materijala očekuje se u drugoj polovici godine, navodi BloombergNEF.
Međutim, niže cijene solarne energije potaknule su potražnju u Kini i drugdje. Najveća azijska ekonomija trebala bi ove godine instalirati rekordne kapacitete, čak 140 gigawata, prema Kineskom udruženju fotonaponske industrije.
Postavljanjem nove infrastrukture u Saudijskoj Arabiji, GCL bi iskoristio veliko potencijalno tržište zemlje i više cijene koje polisilicij postiže u inozemstvu. Materijal bi s Bliskog istoka također mogao lakše doći do potrošača u Africi i Europi.
-- Uz pomoć Dana Murtaugha