Heineken NV je saopštio da je završio dogovor o prodaji svoje imovine i napuštanju Rusije, postajući jedna od rijetkih potrošačkih kompanija koja se uspješno povukla od kada je vlada Vladimira Putina promijenila pravila kako bi otežala izlazak iz zemlje.
Holandska firma je prodala svoje poslovanje, uključujući sedam pivara, ruskom preduzeću za pakovanje i robu široke potrošnje Arnest Group za jedan euro (1,08 dolara) u ugovoru koji će rezultirati gubitkom od 300 miliona eura. Transakcija je dobila sva potrebna odobrenja, navodi Heineken u saopćenju, i time zaključuje proces napuštanja Rusije započet u martu 2022.
Ne postoji opcija otkupa ili poziva za povratak u Rusiju, a prodaja i finansijski gubitak će imati "zanemarljiv utjecaj" na Heinekenovu zaradu po akciji, saopćeno je iz kompanije. Njegovi izgledi za cijelu godinu se neće promijeniti, navodi se.
Putinovo potpisivanje dekreta u aprilu, koji dozvoljava privremenu državnu kontrolu nad imovinom kompanija ili pojedinaca iz neprijateljskih država, što uključuje SAD i njihove saveznike, zakomplikovalo je napore najvećih potrošačkih kompanija da napuste Rusiju. Uspješan odlazak Heinekena je u suprotnosti sa sudbinom rivala Carlsberg A/S, koji je vidio planove za prodaju svog poslovanja u zemlji poništenim zbog vladine zapljene poslovanja u julu. U međuvremenu, Anheuser-Busch InBev je i dalje zainteresovan za ruskog proizvođača piva.
"Ovo je bilo nevjerovatno složeno", rekao je glavni izvršni direktor Heinekena Dolf van den Brink u razgovoru s novinarima. "Postojao je realan rizik od krivičnog gonjenja za naše ljude i stvarni rizik od nacionalizacije."
Heineken se suočavao s pritiskom potrošača da napusti Rusiju, koja je činila oko dva posto globalne prodaje, i izrazio je namjeru da to učini prije više od godinu bez profita od transakcije. U aprilu je saopštio da je podnio zahtjev za odobrenje ruskoj vladi za prodaju preduzeća. Ranije je zabilježio ukupne gubitke po osnovu obezvređenja od 210 miliona eura u vezi sa svojim operacijama u Rusiji.
Novi vlasnik neće imati pravo da prodaje brend Heineken u Rusiji prema uslovima ugovora, rekao je izvršni direktor, a brend Amstel će također biti uklonjen s tržišta. "Namjera nam je bila da izvučemo što više međunarodnih brendova tako da smo veoma sretni što izlazi brend Amstel, koji je drugi najveći brend", rekao je on.
Arnest je u prošlosti bio kupac imovine zapadnih kompanija u Rusiji, kupovinom Ball Corp. poslovanja za pakovanje pića za 530 miliona dolara u septembru 2022.
Heineken je imao oko 1.800 zaposlenih u Rusiji, a Arnest će dati garancije za zapošljavanje u naredne tri godine, saopćeno je iz Heinekena. Ruski kupac će također preuzeti oko 100 miliona eura duga u vezi s poslovanjem Heinekena. Heinekenove operacije u Rusiji su imale gubitke u šest od posljednjih osam godina, navode iz kompanije.