Iza vrlo javnog kolapsa višemilijunskog ugovora Adidasa s Yeom krije se privatna pravna bitka oko marketinškog fonda vrijednog 100 milijuna dolara godišnje.
Taj je fond iznenada isplivao na medijsku površinu jer Adidas tvrdi da je američki reper iz njega preusmjerio 75 milijuna dolara. Inače, Adidas i Ye se iza zatvorenih vrata optužuju zbog partnerstva koje je propalo prošle godine, što je dovelo njemačkog proizvođača odjeće u nezavidnu situaciju.
Detalji spora, koji se pokušava razriješiti arbitražom, pomno su se čuvali sve dok nisu slučajno otkriveni na povezanom ročištu u svibnju, kada su o njima odvjetnici stranaka otvoreno raspravljali. Tako je u javnost procurio dio detalja iz pravnih dokumenta, poput onoga da Adidas tvrdi kako su hip-hop umjetnik, ranije poznat kao Kanye West i njegov modni brend Yeezy LLC "zloupotrijebili gotovo sva marketinška sredstva", uključujući njihovo korištenje u neovlaštene svrhe.
"Nema nikoga u sudnici, časni sude, osim stranaka i njihovih odvjetnika", rekao je Mark Goodman, odvjetnik koji zastupa Adidas, američkoj okružnoj sutkinji Valerie Caproni na saslušanju na Manhattanu dok se pripremao govoriti o informacijama dostavljenim pod pečatom.
"To je u redu", odgovorila je Caproni, prema transkriptu saslušanja. "Imajte na umu da bi novinar mogao ući u bilo kojem trenutku."
I upravo to se dogodilo. Odvjetnici, koji to nisu primijetili, nastavili su raspravljati o prethodno neobjavljenom marketinškom fondu koji su osnovali rukovoditelji Adidasa.
Ekonomski krš
Adidas tvrdi da je prošle godine uplatio 50 milijuna dolara na Yeezyjev bankovni račun u Wyomingu, gdje je živio reper-dizajner, te 25 milijuna dolara na Yeezyjev račun u banci JPMorgan Chase u New Yorku, sve s namjerom da se ta sredstva stave u poseban fond za marketing. Međutim, tvrdi se da je novac odmah prebačen na odvojeni, opći račun, gdje je pomiješan s drugim Yeezyjevim sredstvima, što je kršenje njihova ugovora.
Adidas ima tajnovitu arbitražu protiv Yea i njegove tri tvrtke tvrdeći da je sam obećavajući poslovni pothvat srozao u "ekonomski krš". Traži nepoznat iznos novčane odštete i povrat 75 milijuna dolara, umanjenog za iznos za koji Yeezy može dokazati da je korišten za valjane marketinške svrhe.
Ye je izjavio kako je situacija obrnuta.
"Nitko ne bi trebao biti u položaju gdje ljudi mogu od njih krasti i reći da im plaćaju samo da šute", rekao je u intervjuu za Bloomberg u rujnu, odmah nakon što je objavio niz objava na Instagramu u kojima je kritizirao Adidasove izvršne direktore, a neposredno prije nego što je dogovor propao. "To uništava inovacije. To uništava kreativnost. To je ono što je uništilo Nikolu Teslu."
Vrlo redigirana kopija Yeovih arbitražnih protutužbi uključuje optužbu da je Adidas kopirao Yeezyjeve dizajne kako bi napravio vlastite cipele niže cijene. Adidas tvrdi da posjeduje sve dizajne Yeezy cipela, za koje je Ye izjavio kako su njegovi.
Spor je postao javan kada se Adidas obratio saveznom sudu u New Yorku kako bi pokušao zamrznuti 75 milijuna dolara i tako spriječiti da ih Ye rasprši ili premjesti izvan dosega.
William H. Taft V, odvjetnik Adidasa, odbio je komentirati spor. Yeov odvjetnik nije odgovorio na zahtjev za komentar.
Propast dogovora
Partnerstvo se raspalo u listopadu nakon što je Ye kritizirao izvršne direktore i imao niz antisemitskih ispada. Otad je prošlo devet mjeseci operativnih i pravnih problema za njemačku tvrtku sportske odjeće. Raskid je ozbiljno naštetio Adidasovim financijama.
Tvrtka sada pokušava vratiti dio prihoda prodajom viška Yeezy cipela u vrijednosti od 1,3 milijarde dolara, pri čemu će dio prihoda donirati u dobrotvorne svrhe. Unatoč tome, suočila se s potencijalnim operativnim gubicima prvi put od ranih 1990-ih.
Da stvari budu još gore, dioničari su u travnju podnijeli tužbu protiv Adidasa u Oregonu tvrdeći da bivša uprava nije otkrila probleme između tvrtke i Yea te traže zastupništvo veće skupine ulagača.
Ugovor između Adidasa i Yea sadržan je u sporazuma o licenciranju i odobrenju na 53 stranice potpisanom u svibnju 2016. godine, kao i u nizu izmjena, pismenih sporazuma i potvrda plaćanja koje su kasnije postale dio dogovora. Uključuje odredbe o povjerljivosti koje su namijenjene očuvanju tajnosti pojedinosti o ugovoru i poslovanju Yeezyja. Prema riječima proizvođača cipela, Yeova tvrtka dužna je vratiti sve neiskorištene ili pogrešno korištene marketinške fondove koje je primila od Adidasa prethodne godine.
Prema uvjetima njihova dogovora, Yeova tvrtka skupljala je tantijeme od svakog prodanog para cipela, što čini većinu njegovih isplata, koje su premašile 200 milijuna dolara u 2020. prema dokumentu o novčanom tijeku koji je pripremio UBS i u koje je Bloomberg News imao uvid. Osim toga, primao je marketinšku naknadu za promociju cipela od 51 milijun dolara te godine, što je otprilike tri posto neto prodaje, prema dokumentu.
Nejasno je za što je točno korišten novac za marketing. Ye je rekao da je 2019. izvukao sredstva za marketing Yeezyja kako bi ih koristio za Sunday Service, turneju njegova gospel zbora koji je imao nastupe na Coachelli, Sveučilištu Howard, Jamajci i u njegovim kućama u Kaliforniji i Wyomingu. Rekao je da je to koštalo gotovo 50 milijuna dolara.
Na temelju otkrivenih informacija u sudnici, Caproni je kasnije objema stranama naredila da otkriju prethodno skrivene informacije vezane za marketinške uplate iz više od 450 stranica pravnih dokumenata u slučaju. Adidasu je odbila zamrzavanje sredstava. Spor se sada ponovno pokušava razriješiti putem arbitraže.