Vlada Federacije Bosne i Hercegovine dodijelila je energetsku dozvolu lokalnoj energetskoj tvrtki Plavo Sunce za izgradnju deset solarnih elektrana ukupne snage 40 MW u općini Polog.
Svaka od deset solarnih elektrana imat će snagu od četiri MW i predviđenu proizvodnju od 6,35 GWh godišnje, priopćila je Vlada Federacije.
Trenutni vlasnici Plavog Sunca su pojedinačni investitori Iva Mamić, Mirjana Gagro, Ivanka Ostojić i Marinko Barbarić, prema podacima registra poslovnih subjekata zemlje. Ova tvrtka registrirana je u Čitluku, a ukupni kapital je od 2021. do 2022. godine porastao za preko 18 milijuna KM.
Ukupna aktiva Plavog Sunca je u istom periodu porasla za više od 29 milijuna KM. Prema podacima dostupnim na stranici Dun & Bradstreet, prosječan broj zaposlenih u 2022. godini je bio jedna osoba. Direktor tvrtke je Slaven Zeljko.
Iva Mamić je kći Zdravka Mamića, koji je proglašen krivim za krađu 15,5 milijuna eura na transferu igrača iz Dinama i utaju poreza tešku 1,6 milijuna eura u Hrvatskoj.
Zdravko Mamić proglašen je krivim za malverzacije u vezi s podjelom transfera između Dinama i Luke Modrića teške 52 milijuna kuna, Zdravko i Zoran Mamić te Damir Vrbanović krivi su za malverzacije u vezi s podjelom transfera između Dinama i Dejana Lovrena teške 25 milijuna kuna, poreznik Milan Pernar proglašen je krivim za pomaganje Mamićima i Vrbanoviću da utaje porez, a njih trojica da su ga na to nagovorili i podmitili.
"Sud na jedinstvene kazne zatvora osuđuje prvooptuženog Milana Pernara u trajanju od četiri godine i dva mjeseca, drugooptuženog Zdravka Mamića u trajanju od šest godina i šest mjeseci, trećeoptuženog Zorana Mamića u trajanju od četiri godine i 11 mjeseci i Damira Vrbanovića na kaznu zatvora u trajanju od tri godine", rekao je tada predsjednik sudskog vijeća Županijskog suda u Osijeku Darko Krušlin.
Vrhovni sud Republike Hrvatske 16. ožujka 2021. godine potvrdio je osuđujuću presudu Zdravku Mamiću od šest i pol godina zatvora. Zbog presude je Mamić pobjegao u BiH.
"Jedan razlog je što ukoliko dođe do toga da ću služiti zatvorsku kaznu, onda ću je služiti isključivo u BiH. Nikad nisam bio ni formalno bjegunac, niti sam danas bjegunac", rekao je tada Mamić. "Bio sam na službenom putu kad se izricala presuda u Osijeku i nalazio sam se na teritoriju BiH. Kada je presuda izrečena, ostao sam u svojoj matičnoj državi."
Tadašnji ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić kazao je kako je zakon jasan i predviđa da Mamić ne može biti izručen Hrvatskoj ukoliko ima bosanskohercegovačko državljanstvo.