Netflix Inc. obećao je podržati i njegovati korejske showrunners i studije koji stoje iza viralnih serija kao što je Squid Game, navodeći kako planira potrošiti dio od 2,5 milijardi dolara, koliko je namijenjeno K-drami.
Suizvršni direktor Ted Sarandos rekao je u četvrtak da će njegova kompanija finansirati programe obuke za sljedeću generaciju autora i zabavljača, kako ispred tako i iza kamere. Netflix će sarađivati s lokalnim organizacijama na prepoznavanju i njegovanju mladih talenata, dodao je.
Te inicijative naglašavaju kako su se korejski programi poput The Glory proteklih godina pojavili kao iznenađujući katalizator za Netflix, koji treba vruće originalne sadržaje kako bi se razlikovao od rivala kao što su Walt Disney Co. i Apple Inc. Oko tri petine Netflixovih korisnika gledalo je korejsku emisiju, a vrijeme gledanja tih programa poraslo je šest puta u samo četiri godine, rekao je. Oko 90 posto gledatelja korejskog sadržaja romantičnog žanra dolazi iz inozemstva, rekao je Sarandos.
Netflix je u aprilu obećao potrošiti 2,5 milijardi dolara u iduće četiri godine u zemlji. Južna Koreja već je postala jedan od Netflixovih najvećih dobavljača TV emisija i filmova, što je pomoglo potaknuti porast globalnih pretplata jer sve više potrošača prati korejske drame i reality programe.
No, procvat je izazvao proteste lokalnih kreatora sadržaja koji se žale da nisu proporcionalno učestvovali u tom uspjehu, kao i internetskih pružatelja usluga koji žele da Netflix plati za skok u online streaming aktivnosti.
Sarandos je u posjeti Seulu na tri dana kako bi razgovarao o svojim investicijskim planovima s korejskim proizvodnim partnerima i vladinim dužnosnicima, uključujući premijera Han Duk-sooa. Izvršni direktor Netflixa tvrdio je da bi široko ulaganje u kreatore i produkciju trebalo generirati daleko veće učinke valova u ekonomiji od jednostavnog dijeljenja dobiti.
"Ne bih rekao sukob, rekao bih da postoje prilike kako se kompanije razvijaju", rekao je Sarandos, odgovarajući na pitanje o paralelnom sporu s korejskim pružateljima telekomunikacijskih mreža. "Postoji jasan i direktan simbiotski odnos između kreativnih kompanija poput naše i internetske industrije".
Netflixova prodaja u Koreji skočila je za 22 posto na 773,3 milijarde wona (600 miliona dolara) u 2022. nakon što je kompanija povećala cijenu mjesečne pretplate, prema Byunu Jae-ilu, zastupniku glavne opozicione stranke koji je član Odbora za nauku, tehnologiju, informacije, emitiranje i komunikacije Nacionalne skupštine.
Iako je poskupljenje pomoglo u povećanju prodaje, nova politika pogodila je broj pretplatnika u zemlji. Broj korisnika koji plaćaju pao je 30 posto na 1,17 miliona u četvrtom tromjesečju u poređnju s godinom ranije, rekao je Byun.
Netflix je također u pravnoj borbi sa SK Broadbandom u vezi s plaćanjem za korištenje njegove mreže. Internetski pružatelj usluga krivi Netflix za eksplozivan rast prometa i zahtijeva od američke kompanije da plati za korištenje svoje mreže. Netflix uzvraća udarac na sudu, tvrdeći da nema obvezu plaćanja naknada za korištenje mreže.