Njemački nogometni navijači spremaju se za dramatičan obračun ovog vikenda, kada će posljednjeg dana sezone biti odlučena utrka za naslov u Bundesligi. Prvi put od 2012. godine, čini se da će najbogatiji klub u zemlji Bayern München izgubiti od glavnog rivala Borussije Dortmund.
Okončanje Bayernove decenije dominacije uništilo bi narativ da je najveće njemačko nogometno takmičenje postalo dosadna stvar kojoj nedostaje privlačnosti britanske Premier lige ili španske LaLige. Ali kritičari ukazuju na još jednu prelomnu odluku u Njemačkoj ove sedmice - onu koja bi mogla spriječiti bundesligaške klubove da dobiju onu vrstu vanjskih ulaganja od milijardu dolara koja su potaknula njihove rivale posljednjih godina.
Njemačko profesionalno nogometno tijelo DFL u srijedu nije uspjelo pridobiti dovoljnu podršku klubova za svoj plan prikupljanja čak dvije milijarde eura prodajom medijskih prava Bundeslige privatnim ulagačima. Rečeno je da su među zainteresiranim stranama CVC Capital Partners, Blackstone Inc. i Advent International. Pritisak je oslabio jer su klubovi, uključujući hamburški FC St. Pauli, čiji navijači imaju duboke veze s gradskom punk scenom, izrazili snažnu rezervu. Dok je DFL vidio priliku prikupiti novac i ojačati međunarodnu privlačnost lige, kritičari su se bojali da će dogovor koristiti uglavnom onim timovima koji su već na vrhu, dok će omogućiti sve veći priliv nemilosrdnih investitora.
"Jasno je da Bundesliga nerado ulazi u globalizirajuću nogometnu utrku u kojoj klubovi riskiraju da budu istjerani iz svog rodnog grada", rekao je Francois Godard, medijski analitičar u Enders Analysis. "Ovo možda ima smisla, ali da bi bilo uspješno, zahtijeva domaće reforme kako bi se poboljšala konkurentnost Bundeslige, kako bi bila uzbudljivija, manje predvidljiva".
Evropski nogomet doživio je nezapamćen priliv ulaganja u posljednje dvije decenije. Veliki dio toga otišao je u Premier ligu, koja je napredovala zahvaljujući unosnim ugovorima o emitiranju i liberalnoj vlasničkoj strukturi koja je bila dobrodošla domaćim milijarderima, američkim kompanijama za otkup i naftom bogatim nacijama s upitnim podacima o ljudskim pravima.
Novac Abu Dhabija pomogao je Manchester Cityju da stekne dominantnu poziciju, a tim je osvojio ligu pet puta u posljednjih šest godina. Newcastle United ove se sedmice kvalificirao za najveće evropsko klupsko takmičenje, Ligu prvaka, u tek drugoj sezoni pod vlasništvom Saudijske Arabije. Grupacija privatnog kapitala Clearlake Capital udružila je snage s američkim milijarderom Toddom Boehlyjem za 4,25 milijardi funti (5,25 milijardi dolara) vrijedno prošlogodišnje preuzimanje londonskog Chelsea FC-a od sankcioniranog ruskog oligarha Romana Abramoviča.
U Njemačkoj su stroga pravila o vlasništvu uspjela uveliko zadržati strane ulagače. Klubovi u zemlji žalili su se da su u nepovoljnijem položaju takmičeći se za igrače s klubovima poput Premier lige i Paris Saint-Germaina, čije je katarsko finansiranje pomoglo privući superzvijezde Lionela Messija i Neymara. Od njemačkih timova samo je Bayern uspio osvojiti Ligu prvaka od početka milenija, podigavši trofej tri puta. Tri engleska kluba dijele pet pobjeda, dok je španski Real Madrid sam osvojio šest naslova.
Enders Analysis označio je Njemačku kao "tržište koje zaostaje" u nedavnom izvještaju, s padom prihoda od emitiranja za sedam posto u periodu 2021.-25. u poređenju s prethodnim ciklusom. Očekuje se da će Premier liga s 20 timova generirati više od sedam milijardi eura prihoda tokom tekuće sezone, u poređenju s 3,6 milijardi eura od 18 članova u najvišoj ligi Bundeslige, prema Stefanu Ludwigu, voditelju sportske poslovne grupe u Deloitteu.
Ipak, ulaganja privatnog kapitala uvijek su bila kontroverzna u Njemačkoj, gdje su navijači suvlasnici klubova i imaju značajan uticaj na strateške odluke. Italijanska Serie A odustala je od sličnog ugovora o pravima emitiranja nakon protivljenja timova, dok je CVC-ovo ulaganje od više milijardi eura u špansku La Ligu izazvalo kritike teškaša FC Barcelone i Real Madrida.
Zagovornici njemačkog načina kažu da je to pomoglo da se plaće igrača održe pod kontrolom, a cijene ulaznica niskim u poređenju s ligama u kojima su ulagači slobodno trošili, ali i upravljali eskalirajućim troškovima za navijače. Bundesliga se može pohvaliti najvećom posjećenošću u Evropi, a očekuje se da će nekoliko dvorana, uključujući dortmundski Signal Iduna Park, biti rasprodane u subotu kada se tim suoči s Mainzom 05. Pobjeda bi im osigurala naslov.
Dortmund i Bayern bili su među klubovima koji su podržali ugovor o privatnom kapitalu, tvrdeći da Bundesliga treba dodatna sredstva kako bi držala korak s rivalskim ligama koje se šire u inozemstvu i kod kuće. Američki vlasnik Manchester Uniteda, porodica Glazer, dobiva ponude u regiji od pet milijardi funti za timove od investitora uključujući britanskog milijardera Jima Ratcliffea i katarskog šeika.
"Klubovi koji su izrazili svoje protivljenje vrlo glasno – i u nekim slučajevima također hranili svoje navijače argumentima koji zapravo nisu bili temeljeni na dobrom znanju i objektivnosti - morat će odgovoriti na jedno pitanje", rekao je Axel Hellmann, izvršni direktor DFL-a. ''Odakle će Bundesliga crpiti sigurnost i stabilnost u budućnosti?''