Preuzimanje trgovačke mreže OMV-a u Sloveniji moglo bi hrvatskoj Ini donijeti rast prihoda od oko 20 posto, procjenjuje analitičarka Bloomberg Adrije Jelena Zindović. Svoju procjenu temelji na ostvarenim rezultatima OMV-a i ranijim najavama kako će sve slovenske benzinske crpke u vlasništvu MOL-a i Ine snabdijevati Ina. Posljednji dostupni cjelogodišnji podaci za OMV u Sloveniji datiraju iz 2021. godine, kad su ostvareni prihodi iznosili blizu 650 milijuna eura.
OMV i MOL su još u lipnju 2021. objavili da će MOL i Ina zajednički, i to po cijeni od 301 milijun eura, preuzeti trgovačku mrežu OMV-a u Sloveniji. Usprkos velikim promjenama na energetskom tržištu u međuvremenu, nije poznato je li došlo do promjene ugovorene cijene.
Europska komisija (EK) je sredinom prošle godine objavila da će nadgledati transakciju, a objava koja je u utorak stigla iz Ine, da će se Shellu u Sloveniji prodati 39 benzinskih crpki, očita je posljedica dogovora između Brisela i stranki u transakciji kako bi se posao zaključio. Dio crpki iz te grupe se u ovom trenutku nalazi u vlasništvu OMV-a, a dio u vlasništvu MOL-a.
EK je lani primijetio da su MOL i OMV u Sloveniji izravni konkurenti, odnosno treći i drugi igrač na maloprodajnom tržištu. Tržišni lider je Petrol, a kompletnim preuzimanjem OMV Slovenije dva preostala dominantna igrača (Petrol i MOL/Ina) bi zajednički kontrolirala vrlo veliki dio tržišta. S obzirom na to da su drugi konkurenti bitno manji i da su troškovi ulaska na tržište – stvaranja trgovačkog lanca benzinskih stanica – prilično visoki, Europska komisija je bila zabrinuta zbog posljedica transakcije.
Prema ranijem dogovoru, Ina bi u transakciji trebala sudjelovati sa stotinjak milijuna eura, a preostalih 200 će financirati MOL. Konačni vlasnički udjeli to će održavati, odnosno Ina će svoj sadašnji udio od 7,75 posto povećati na trećinu vlasništva, a MOL će imati dvije trećine.
Skuplje od prosjeka
Ostvari li se najavljena transakcija prema onome što je dosad objavljeno, Ina i MOL će kao kupci platiti nešto više od prosjeka, no to se opravdava nadom u viši konačni profit. Pogledaju li se transakcije u europskom energetskom sektoru u proteklih desetak godina – barem one među njih stotinjak za koje su objavljene brojke – vidi se da Ina i MOL za OMV-ovu trgovačku mrežu u Sloveniji plaćaju dosta više od prosjeka.
U tome se ističe omjer dogovorene cijene i knjigovodstvene vrijednosti same kompanije. Viša analitičarka korporativnih financija Jelena Zindović primjećuje da je srednja vrijednost dogovorenih europskih transakcija od 1,41× "dosta niža u odnosu na vrijednost po kojoj je realizirana transakcija akvizicije OMV Slovenija" koja iznosi 2,65×. "No ovo prije svega vežemo za značajno različite poslovne modele čistih distributera od kompanija uključenih u prerađivački biznis", objašnjava.
Dubiozna odluka
Platiti gotovo dvostruko više za kompaniju koja se bavi isključivo prodajom naftnih derivata – OMV se u Sloveniji bavi samo malo - i veleprodajom – i koja je time načelno manje profitabilna u odnosu na kompanije koje imaju i preradu čini se "dubiozno", smatra Zindović. "No takva se odluka pravda geografskom blizinom riječke rafinerije crpkama u Sloveniji, a i vjerojatnom namjerom rukovodstva Ine i MOL-a da generiraju više profita u apsolutnom iznosu kroz snažniju tržišnu pozicioniranost u regiji i potencijalno ostvare više relativne povrate u srednjem roku", objašnjava analitičarka Bloomberg Adrije. Svoje mišljenje Zindović potvrđuje činjenicom da je omjer cijene po kojoj se kupuje OMV Slovenija i operativne dobiti (EBITDA) te kompanije na razini od 7,4×, što je vrlo blizu tim omjerima ostvarenim u transakcijama u Europi.
Interesantno je da je u 2021. godini, za koju postoje posljednji usporedivi podaci, OMV poslovao kao najprofitabilniji distributer goriva na slovenskom tržištu uz EBITDA maržu od šest posto i neto profitnu maržu od četiri posto, objašnjava Zindović. Petrol je kao najveći igrač u 2021. godini ostvario EBITDA maržu od oko četiri posto i neto profitnu maržu od dva posto. Marže MOL-a u Sloveniji bile su između vrijednosti ovih dvaju igrača.
No brojke iz ranijih godina pokazuju da se EBITDA marža i kod Petrola i kod OMV-a kretala oko pet posto. Nakon preuzimanja OMV Slovenije i s većim volumenom prodaje očekuje se i rast profitabilnosti, pa se kod Ine tako može očekivati pozitivan efekt na iznos EBITDA-e od oko 15 do 20 posto, što će svakako ovisiti i o cijenama po kojima se budu obavljale transakcije unutar grupe.
Usprkos povećanju udjela, pozicija MOL/Ina i dalje znatno zaostaje za Petrolom, koji je u 2021. godini imao prihode od blizu 3,6 milijardi eura i upravljao je s 318 benzinskih stanica. Nakon što se odreknu 39 crpki, MOL i Ina će upravljati s njih ukupno 134. Imajući u vidu najavljenu MOL-ovu politiku širenja distributivne mreže i jačanje prisustva na postojećim tržištima, "nove akvizicije ne bi iznenadile", komentira Zindović.
MOL je lani preuzeo 417 benzinskih pumpi u Poljskoj, preuzimanjem distributera goriva Lotos Paliwa za 610 milijuna dolara. Potez potvrđuje najavljenu politiku širenja MOL-ove maloprodajne mreže u Poljskoj, ali i u našoj regiji.